Multimediálne inžinierstvo

Absolvent  si v potrebnom rozsahu prehĺbi vedomosti z predmetov teoretického základu odboru informatika, vrátane číslicového a analógového spracovania obrazových a zvukových signálov, spracovania a prenosu multimediálnych tokov cez rôzne typy komunikačných technológii, sietí a služieb, vývoja rozhraní a aplikácií. Je odborníkom s multidisciplinárnym presahom s umeleckými, technickými a informačnými vedomosťami, ktoré vie aplikovať v oblasti vývoja multimediálnych aplikácií. Výberom povinne voliteľných predmetov sa môže užšie špecializovať buď v oblasti spracovania obrazových, grafických alebo zvukových informácií. Významnou zložkou poznatkov sú znalosti webových technológií a služieb, znalosti 2D/3D grafických a animačných techník, digitálneho spracovania multimediálneho obsahu vrátane metód strojového učenia, 3D dizajnu, dizajnu hier, mobilných aplikácií, 3D aplikácií pre rozšírenú a virtuálnu realitu. Absolvent inžinierskeho štúdia bude mať schopnosť špecializovať sa a adaptovať na rôznych úrovniach podľa potrieb praxe, vývoja a výskumu, ako aj schopnosť trvalého prehlbovania vedomostí z odboru.



Prospects of graduates

Absolvent inžinierskeho študijného programu multimediálne inžinierstvo si v potrebnom rozsahu prehĺbi vedomosti z predmetov teoretického základu odboru Informatika, vrátane číslicového a analógového spracovania obrazových a zvukových signálov, 5 spracovania a prenosu multimediálnych tokov cez rôzne typy komunikačných technológii, sietí a služieb, vývoja rozhraní a aplikácií. Je odborníkom s multidisciplinárnym presahom s umeleckými, technickými a informačnými vedomosťami, ktoré vie aplikovať v oblasti vývoja multimediálnych aplikácií. Výberom povinne voliteľných predmetov sa môže užšie špecializovať buď v oblasti spracovania obrazových, grafických alebo zvukových informácií. Významnou zložkou poznatkov sú znalosti webových technológií a služieb, znalosti 2D/3D grafických a animačných techník, digitálneho spracovania multimediálneho obsahu vrátane metód strojového učenia, 3D dizajnu, dizajnu hier, mobilných aplikácií, 3D aplikácií pre rozšírenú a virtuálnu realitu. Bude mať schopnosť špecializovať sa a adaptovať na rôznych úrovniach podľa potrieb praxe, vývoja a výskumu, ako aj schopnosť trvalého prehlbovania vedomostí z odboru. Absolvent získal vedomosti a schopnosti, ktoré mu umožnia pracovať ako špecialista, samostatne aj v tímoch, na riešení projektov integrujúc technickú a kreatívnu úroveň do jedného celku, prípadne tieto tímy viesť. Jeho uplatniteľnosť na trhu práce je zväčša v pozíciách ako vývojár multimediálnych aplikácií, web aplikácií, systémový analytik, dátový špecialista a dizajnér hier. Softvérové zručnosti: ADOBE balík, HTML, PHP, MySQL, Blender, Unity 3D, Android studio, JAVA, Microsoft Direct3D, OpenGL, After Effect, ZScan, Matlab



Always up-to-date news about university The University of Žilina on your email.
We will send you all the information about important events and deadlines.

Send me news

Conditions of admission

Základnou podmienkou prijatia na inžinierske štúdium (študijný program druhého stupňa) na Fakulte elektrotechniky a informačných technológií Žilinskej univerzity v Žiline (FEIT UNIZA) je získanie vysokoškolského vzdelania prvého stupňa (Zákon o vysokých školách č. 131/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov). V prípade zahraničného uchádzača alebo študenta, ktorý ukončil štúdium v zahraničí, predloží k prihláške na vysokoškolské štúdium najneskôr k zápisu na štúdium, rozhodnutie o uznaní dokladu o absolvovaní vysokoškolského vzdelania prvého stupňa príslušnou inštitúciou v SR, resp. požiada UNIZA o uznanie dokladu o vzdelaní.



Additional information

Prihlášky sa podávajú na konkrétny študijný program. V prípade záujmu o viac študijných programov je potrebné podať prihlášku na každý študijný program osobitne so zaplatením príslušného poplatku. Uchádzači vyplnia elektronickú prihlášku cez webovú stránku Fakulty elektrotechniky a informačných technológií (https://feit.uniza.sk/elektronicka-prihlaska-ing/ alebo portál VŠ https://prihlaskavs.sk/sk/). Do prihlášky je potrebné doložiť požadované prílohy a zaslať ju elektronicky do určených termínov. Pri nekompletnej prihláške na štúdium bude uchádzač vyzvaný na jej doplnenie. V prípade neúčasti, resp. neúspešnosti na prijímacom konaní fakulta manipulačný poplatok za prijímacie konanie nevracia. Ak sa chce záujemca zúčastniť prijímacieho konania na viacerých fakultách UNIZA, prihlášku je potrebné podať zvlášť na každú fakultu so zaplatením príslušného poplatku. Prílohy k prihláške na inžinierske štúdium: • životopis, • potvrdenie o zaplatení poplatku za prijímacie konanie, • údaje o výsledkoch predchádzajúceho štúdia, • pre uchádzačov, ktorí boli alebo sú študentmi bakalárskeho štúdia na FEIT UNIZA, doplní údaje k prihláške na 2. stupeň štúdia Referát pre vzdelávanie FEIT UNIZA, • ostatní uchádzači priložia k prihláške výpis predmetov a známok získaných počas predchádzajúceho vysokoškolského štúdia potvrdený fakultou alebo vysokou školou, ktorá výpis vydala; do termínu prijímacieho konania predložia poštou alebo elektronicky ešte kópie dokladov o ukončení vysokoškolského štúdia 1. stupňa (vysokoškolský diplom, vysvedčenie o štátnej skúške a dodatok k diplomu).



Conditions for international students
  1. V prípade zahraničného uchádzača alebo študenta, ktorý ukončil štúdium prvého stupňa v zahraničí (okrem ČR), je potrebné predložiť k prihláške na vysokoškolské štúdium najneskôr k zápisu na štúdium rozhodnutie o uznaní rovnocennosti absolvovaného vysokoškolského vzdelania prvého stupňa príslušnou inštitúciou v SR, resp. požiada UNIZA o uznanie dokladu o vzdelaní.

Pre štúdium na fakulte je potrebné písomné a ústne ovládanie slovenčiny alebo češtiny. Uchádzač, ktorý bakalárske vzdelanie získal v zahraničí (okrem ČR za predpokladu štúdia v českom jazyku), alebo študoval na Slovensku v inom ako slovenskom jazyku a hlási sa na štúdium v slovenskom jazyku, predloží k prihláške na vysokoškolské štúdium, resp. najneskôr k zápisu na štúdium (podľa Akademického kalendára fakulty), certifikát/doklad o úrovni znalostí zo slovenského jazyka minimálne na úrovni B1 (jazykovú prípravu s príslušným dokladom o absolvovaní je možné absolvovať na UNIZA ešte pred prijímacím konaním).

 



Conditions of admission without the entrance exam
  1. Bez prijímacej skúšky budú zaradení do prijímacieho konania absolventi bakalárskeho štúdia v SR a ČR (ak študovali v slovenskom alebo českom jazyku), ktorí dosiahli na základe výsledkov predchádzajúceho vysokoškolského vzdelania prvého stupňa v rovnakom študijnom odbore hodnotu váženého študijného priemeru pre jednotlivé študijné programy nasledovne:
  • maximálne 2,00 pre študijný program multimediálne inžinierstvo,
  • maximálne 2,30 pre študijný program výkonové elektronické systémy – špecializácia elektroenergetika,
  • maximálne 2,50 pre študijný program výkonové elektronické systémy – špecializácia autotronika, výkonová elektronika a elektrické pohony a trakcia,
  • maximálne 2,50 pre študijný program biomedicínske inžinierstvo,
  • maximálne 2,50 pre študijný program fotonika,
  • maximálne 2,50 pre študijný program riadenie procesov,
  •  maximálne 2,50 pre študijný program telekomunikačné a rádiokomunikačné inžinierstvo.

Prijímacie konanie prebieha v tomto prípade bez osobnej účasti uchádzačov, je však potrebné, abyuchádzač dodal všetky požadované prílohy k prihláške na štúdium do stanoveného dátumu.



Coordinator for students with specific needs

doc. Ing. Mariana Beňová, PhD.

mariana.benova@uniza.sk



General information on the admission exam
  1. Všetci uchádzači o štúdium, ktorí nespĺňajú podmienku pre prijatie na štúdium bez prijímacej skúšky, t.j. uchádzači o štúdium, ktorí dosiahli na základe výsledkov predchádzajúceho vysokoškolského vzdelania prvého stupňa v rovnakom študijnom odbore hodnotu váženého študijného priemeru väčšiu než 2,00, resp. nie sú absolventmi rovnakého študijného odboru, absolvujú prijímacie konanie s prijímacím pohovorom.
  2. Prijímacie konanie vrátane prijímacieho pohovoru sa realizuje prezenčne formou výberového konania.
  3. Do výberového konania budú zaradení uchádzači  na základe poradia dosiahnutých bodov pridelených za predchádzajúce štúdium 1. stupňa vysokoškolského štúdia a výsledkov prijímacieho pohovoru, pričom body sa prideľujú podľa:

a)      celkového váženého študijného priemeru za 1. stupeň štúdia v študijnom odbore: váženému študijnému priemeru sa priradí počet bodov rovnomerne zostupne od hodnoty 30 (pre priemer do maximálne 1,50) po hodnotu 0 (pre priemer 3,00) a výsledné body sa prenásobia koeficientom 1 v prípade absolvovania 1. stupňa štúdia v študijnom odbore informatika a koeficientom 0,75 v prípade absolvovania 1. stupňa štúdia v inom študijnom odbore;

b)     absolvovania prijímacieho pohovoru, kde uchádzač získa body za:

  • preukázanie všeobecného prehľadu v oblasti informatiky a multimediálnych technológií, v rozpätí 0 až 40 bodov.

Bližšie informácie sú dostupné na:

https://kmikt.uniza.sk/index.php/uchadzaci/moznosti-studia/inzinierske-studium

  • prezentácia aktivít a výstupov tvorivej činnosti uchádzača z oblasti informatiky a multimédií, ako aj jeho celkovej motivácie k  štúdiu, v rozpätí 0 až 30 bodov.

Bližšie informácie sú dostupné na:

https://kmikt.uniza.sk/index.php/uchadzaci/moznosti-studia/inzinierske-studium



Form of entrance exam

písomná, ústna



  • Apply the application for study

    01.01.2025 - 30.04.2025

  • Performance of the entrance exam

    19.06.2025 - 20.06.2025

Always up-to-date news about university The University of Žilina on your email.
We will send you all the information about important events and deadlines.

Send me news

Anticipated number of applicants to be accepted
40


Additions
  • photocopy of the Diploma Supplement to candidates from other universities (electronic form)
  • CV (electronic form)
  • Bachelor diploma (electronic form)
  • (electronic form)
  • (electronic form)


Annual tuition fees
Standard length of study: cost free
Study longer than the standard length of study program, parallel studies: 1100 €


The fee for admission procedure
application form: 20 €
E-application form: 20 €

Billing information

20 € je potrebné uhradiť na adresu: Žilinská univerzita v Žiline,

Univerzitná 1, 010 26 Žilina banka:

Štátna pokladnica číslo účtu v tvare IBAN: SK74 8180 0000 0070 0026 9917 konštantný symbol: 0308 variabilný symbol: 10332 - inžinierske štúdium Spôsob úhrady: platbu je možné uskutočniť prevodom z účtu alebo poštovou poukážkou na vyššie uvedený účet. Doklad o úhrade: doklad o zaplatení vložiť do príloh v elektronickej prihláške.

Poplatky za štúdium - podľa vysokoškolského zákona. Informácie o výške školného na príslušný akademický rok Žilinská univerzita v Žiline v stanovených termínoch uverejní na webových stránkach. Pri úhrade poplatku z členských krajín EÚ, zmluvné krajiny EHP, územia, ktoré sú považované za súčasť EÚ (čl. 299 Rímska zmluva) a krajiny, ktoré dobrovoľne pristúpili k SEPA, použiť BIC: SPSRSKBAXXX, IBAN: SK74 8180 0000 0070 0026 9917.

Always up-to-date news about university The University of Žilina on your email.
We will send you all the information about important events and deadlines.

Send me news

Detail of the study program

 
 
Chystáš sa študovať na vysokej škole na Slovensku? Teraz môžeš získať štipendium až 9 000 € počas prvých troch rokov štúdia. More information

Detail of the study program

helpDesk

0911 154 882
0910 288 664
037 / 6414881
037 / 6414890
(7.30 - 15.30 h.)

helpdesk

Responsibility for content: Bc. Emília Pekarová – emilia.pekarova@fel.uniza.sk
Last update: 07.11.2024 10:56

Draw attention to not topical data