Komunikačné a informačné technológie
Tento študijný program ma za cieľ oboznámiť študentov so základnými princípmi fungovania elektronických komunikácií a informačných technológií. Absolvent získa vedomosti týkajúce sa spracovania signálov a fungovania komunikačných a informačných systémov a základné programátorské zručnosti potrebné v kontexte komunikačných a informačných technológií.
Prospects of graduates
Absolvent bakalárskeho študijného programu komunikačné a informačné technológie v študijnom odbore informatika získal znalosti o používaných technológiách v pevných, optických a rádiových sieťach; schopnosť analyzovať vlastnosti najčastejšie používaných prenosových médií a rozpoznať vhodnosť ich použitia; vykonávať základnú konfiguráciu sieťových zariadení a taktiež identifikovať a riešiť problémy v dátových sieťach, ktoré sú späté s návrhom a konfiguráciou počítačových, transportných a prístupových sietí. Ďalej získal znalosti z implementácie algoritmov do programovej formy; vie analyzovať a reprodukovať základné elektronické obvody analógového a digitálneho charakteru; rozumie technológiám snímania a spracovania zvukového a obrazového signálu; dokáže vytvárať a spravovať používateľské profily podľa požiadaviek zákazníka, komunikovať s databázou, vytvárať na mieru vlastné funkcie v príslušnom programovacom jazyku. Okrem toho si absolvent prehĺbil svoje schopnosti analytického, kreatívneho a kritického myslenia spolu so schopnosťou tímovej práce a uplatní sa ako projektant, konštruktér, systémový návrhár, či ako špecialista pre rôzne oblasti IKT. Softvérové zručnosti: Phyton, jazyk C, C++, MATLAB, Java, HTML, CSS, SQL.
Always up-to-date news about university The University of Žilina on your email.
We will send you all the information about important events and deadlines.
Základnou podmienkou prijatia na bakalárske štúdium (študijný program prvého stupňa) na všetky študijné programy FEIT UNIZA je získanie úplného stredného všeobecného vzdelania alebo úplného stredného odborného vzdelania (Zákon o vysokých školách č.131/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov).
V prípade zahraničného uchádzača, resp. študenta, ktorý ukončil stredoškolské štúdium v zahraničí, je základnou podmienkou prijatia na štúdium vzdelanie porovnateľné so vzdelaním ukončeným maturitnou skúškou v SR. Uchádzač, ktorý stredoškolské vzdelanie získal v zahraničí (okrem ČR) predloží k prihláške na vysokoškolské štúdium rozhodnutie o uznaní rovnocennosti absolvovaného stredoškolského štúdia príslušnou inštitúciou v SR do termínu posledného dňa podávania prihlášok.
Pre štúdium na fakulte je potrebné písomné a ústne ovládanie slovenčiny alebo češtiny. Uchádzač, ktorý stredoškolské vzdelanie získal v zahraničí (okrem ČR za predpokladu štúdia v českom jazyku) a hlási sa na štúdium v slovenskom jazyku, predloží k prihláške na vysokoškolské štúdium, resp. najneskôr k zápisu na štúdium, ktorý je určený Akademickým kalendárom fakulty, certifikát/doklad o úrovni znalostí zo slovenského jazyka minimálne na úrovni B1. Po tomto termíne nebude certifikát/doklad akceptovaný. Jazykovú prípravu s príslušným dokladom o absolvovaní je možné absolvovať na UNIZA ešte pred prijímacím konaním.
Additional information
Prihlášky sa podávajú na konkrétny študijný program. V prípade záujmu o viac študijných programov je potrebné podať prihlášku na každý študijný program osobitne so zaplatením príslušného poplatku. Uchádzači vyplnia elektronickú prihlášku cez webovú stránku Fakulty elektrotechniky a informačných technológií (http://feit. uniza.sk/ v časti Uchádzači o štúdium) alebo webovú stránku UNIZA https://vzdelavanie.uniza.sk/prijimacky/index. php. Do prihlášky je potrebné doložiť požadované prílohy a zaslať ju elektronicky do určených termínov. Pri nekompletnej prihláške na štúdium bude uchádzač vyzvaný na jej doplnenie. V prípade neúčasti, resp. neúspešnosti na prijímacom konaní fakulta poplatok za prijímacie konanie nevracia. Ak sa chce záujemca zúčastniť prijímacieho konania na viacerých fakultách UNIZA, prihlášku je potrebné podať zvlášť na každú fakultu so zaplatením príslušného poplatku.
Prílohy k prihláške na bakalárske štúdium:
1. životopis,
2. potvrdenie o zaplatení poplatku za prijímacie konanie,
3. kópie vysvedčení za 1. – 3. ročník strednej školy. Po absolvovaní maturitnej skúšky uchádzači pošlú, alebo vložia do elektronickej prihlášky, kópie maturitného vysvedčenia a koncoročného vysvedčenia z posledného roku stredoškolského štúdia do termínu, ktorý bude každému uchádzačovi oznámený písomne.
Conditions for international students
Nakoľko legislatívne dokumenty k prijímaciemu konaniu sú písané formálnym štýlom, pripravili sme v zjednodušenej forme návod ako na to. (Základným zákonom je Zákon o vysokých školách č.131/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov, v ktorom sú uvedené základné podmienky prijatia na štúdium. Ďalšie nariadenia stanovuje fakulta, konkrétne na FEIT ich upravuje dokument Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium na Fakultu elektrotechniky a informačných technológií pre 1. stupeň štúdia v akademickom roku 2025/2026)
Dávame do pozornosti najmä informáciu, že všetci uchádzači so stredoškolským vzdelávaním získaným v zahraničí (okrem ČR) absolvujú prijímaciu skúšku formou testu, bez ohľadu na študijný priemer. Podrobnosti sú uvedené v článku 6b v dokumente Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium.
Ak sa rozhodnete stať sa študentom na jednej z najlepších fakúlt na Slovensku, budete musieť prejsť procesom, ktorý sa formálne nazýva „prijímacie konanie“ . Je to vlastne celý proces od podania prihlášky, cez jej spracovanie, vyhodnotenie až po zápis na štúdium.
Veľmi dôležitou časťou prijímacieho konania je podanie prihlášky na štúdium na VŠ. Prihlášku môžete podať veľmi jednoducho prostredníctvom webovej stránky. Prihláška sa podáva na konkrétny študijný program, ak sa hlásite na viac študijných programov, je potrebné podať viac prihlášok. Poplatok za jednu prihlášku je 20EUR. K prihláške priložte:
a) životopis,
b) potvrdenie o zaplatení 20EUR poplatku,
c) kópie koncoročných vysvedčení zo strednej školy (nemusia byť notársky overené) a
d) rozhodnutie o uznaní rovnocennosti absolvovaného stredoškolského štúdia.
Conditions of admission without the entrance exam
- Bez prijímacej skúšky budú zaradení do poradia pre prijatie v danom študijnom programe, či jeho špecializácie, absolventi stredných škôl SR a ČR, ktorí
a) boli počas stredoškolského štúdia úspešnými riešiteľmi predmetových olympiád v matematike, fyzike alebo informatike na minimálne okresnej úrovni, prípadne sa umiestnili do 3. miesta vrátane na minimálne okresnej úrovni SOČ, alebo medzinárodných a národných súťaží súvisiacich s obsahom študijného programu, na ktorý sa hlásia, alebo Technickej myšlienky roka FEIT UNIZA; alebo
b) zmaturovali z matematiky, t.j. úspešne absolvovali maturitnú skúšku z matematiky; alebo
c) ak aritmetický priemer známok na koncoročnom vysvedčení stredoškolského štúdia z predmetov matematika a fyzika v prvých troch ročníkoch stredoškolského štúdia (v prípade strednej školy s 5-ročným štúdiom študijný priemer za 2., 3. a 4. ročník a v prípade osemročného gymnázia za 5., 6 a 7. ročník), do hodnoty 2,00, pričom podmienkou je absolvovanie minimálne 3 rokov matematiky a zároveň minimálne 1 ročníka fyziky.
- V prípade splnenia jedného z článkov 1a, 1b alebo 1c, získa uchádzač 100 bodov, v prípade splnenia dvoch článkov z vyššie uvedených získa 110 bodov, v prípade splnenia všetkých troch bodov z vyššie uvedených získa 120 bodov.
- Ak uchádzač spĺňa horeuvedené podmienky pre zaradenie do poradia pre prijatie bez prijímacej skúšky, prijímacie konanie prebieha bez osobnej účasti uchádzača o štúdium. Je však potrebné, aby uchádzač dodal maturitné vysvedčenie a všetky požadované prílohy k prihláške do dátumu uvedeného na pozvánke na prijímacie konanie. Po tomto termíne nebudú prílohy akceptované.
Coordinator for students with specific needs
doc. Ing. Mariana Beňová, PhD.
mariana.benova@uniza.sk
- Prijímaciu skúšku absolvujú uchádzači, ktorí
- nespĺňajú podmienku prijímacieho konania bez prijímacej skúšky (článok 6a); alebo
- stredoškolské vzdelanie získali v zahraničí (okrem ČR za predpokladu štúdia v českom jazyku).
- Uchádzač je povinný pri prijímacej skúške predložiť preukaz totožnosti.
- Prijímacia skúška je realizovaná formou testu z vedomostí zo stredoškolského učiva v slovenskom jazyku. Jednotlivé otázky testu sú z oblastí:
- všeobecný prehľad a vedomosti získané počas stredoškolského štúdia so zameraním na študijný program, na ktorý sa uchádzač hlási,
- stredoškolská matematika na úrovni maturitnej skúšky z matematiky.
- Uchádzač môže získať za správne odpovede od 0 do 100 bodov. Minimálna úspešnosť absolvovania testu sa vyžaduje aspoň na 61%.
- Ukážkové otázky (resp. príklady a otázky) k prijímacej skúške sú dostupné na webovom sídle fakulty (http://www.feit.uniza.sk/ukazkove-testy/).
- Je nevyhnutné, aby uchádzač dodal všetky požadované prílohy k prihláške do dátumu uvedeného na pozvánke na prijímacie konanie. Po tomto termíne nebudú prílohy akceptované.
- Uchádzačovi so špecifickými potrebami na jeho žiadosť a na základe vyhodnotenia jeho špecifických potrieb v súlade s §100 ods. 9 písm. b) zákona o vysokých školách dekan určí formu prijímacej skúšky a spôsob jej vykonania s prihliadnutím na jeho špecifické potreby a v súlade so Smernicou č. 198 Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na Žilinskej univerzite v Žiline.
Form of entrance exam
písomná
-
Apply the application for study
01.01.2025 - 30.04.2025
-
Performance of the entrance exam
17.06.2025 - 18.06.2025
Always up-to-date news about university The University of Žilina on your email.
We will send you all the information about important events and deadlines.
80
Additions
- leaving certificate (electronic form)
- CV (electronic form)
- (electronic form)
- (electronic form)
Annual tuition fees
Standard length of study: cost free
Study longer than the standard length of study program, parallel studies: 1100 €
The fee for admission procedure
application form: 20 €
E-application form: 20 €
Billing information
Poplatok za prijímacie konanie: 20 € je potrebné uhradiť na adresu:
Žilinská univerzita v Žiline, Univerzitná 1, 010 26 Žilina banka: Štátna pokladnica IBAN: SK74 8180 0000 0070 0026 9917 konštantný symbol: 0308 variabilný symbol: 10331 - bakalárske štúdium.
Spôsob úhrady: platbu je možné uskutočniť prevodom z účtu alebo poštovou poukážkou na vyššie uvedený účet. Doklad o úhrade: doklad o zaplatení poslať vložiť do príloh v elektronickej prihláške. Poplatky za štúdium - podľa vysokoškolského zákona. Informácie o výške školného na príslušný akademický rok Žilinská univerzita v Žiline v stanovených termínoch uverejní na webových stránkach.
Pri úhrade poplatku z členských krajín EÚ, zmluvné krajiny EHP, územia, ktoré sú považované za súčasť EÚ (čl. 299 Rímska zmluva) a krajiny, ktoré dobrovoľne pristúpili k SEPA, použiť BIC: SPSRSKBAXXX, IBAN: SK74 8180 0000 0070 0026 9917.
Always up-to-date news about university The University of Žilina on your email.
We will send you all the information about important events and deadlines.
Responsibility for content: Bc. Emília Pekarová – emilia.pekarova@feit.uniza.sk
Last update: 02.04.2025 13:20