Water Resources Management
Displays a valid description until 31.12.2014. It is being replaced by a department Civil Engineering.
Group:
Agricultural and Veterinary ScienceResearch area:
projektovanie, inžinierstvo, technológie a vodné hospodárstvoEnglish Name of the field of study:
Water Resources ManagementContent of the study field - general part
Absolventi študijného odboru Vodné hospodárstvo sú spôsobilí vykonávať podľa dosiahnutého stupňa profesiu
Vodohospodár, prevádzkový pracovník vodohospodárskych zariadení, pomocník projektanta, pracovník štátnej vodnej správy - 1. stupeň,
Vodohospodársky inžinier, projektant, riadiaci pracovník štátnej vodnej správy, výskumník - 2. stupeň
Vodohospodár - má komplexné vedomosti o technických a environmentálnych aspektoch problematiky hospodárenia s vodou, ovláda základy ekonomických a právnych disciplín, počítačovej podpory riadenia a rozhodovania. Vie identifikovať vodohospodárske problémy v krajine a v urbanizovanom území, posúdiť nároky na vodné zdroje, možnosti na ich využívanie a navrhovať technické, ako aj organizačné opatrenia na riešenie vodohospodárskych problémov vychádzajúc z princípov trvalo udržateľného rozvoja. Absolvent bakalárskeho štúdia sa uplatní v štátnej, podnikateľskej a podnikovej sfére zaoberajúcej sa využívaním vodných zdrojov a ich ochranou.
Vodohospodársky inžinier - má komplexné vedomosti o zabezpečovaní ochrany, využívania a riadenia vodných zdrojov v krajine a v urbanizovanom území. Na základe komplexného prístupu k vodným zdrojom a hospodáreniu s nimi vie organizovať, riadiť a plánovať ich využívanie vychádzajúc z princípov trvalo udržateľného rozvoja. Vie navrhovať technické riešenia na zabezpečenie kvalitného manažmentu vodných zdrojov. Ovláda moderné informačné technológie, ako aj spôsoby analýzy a riadenia vodohospodárskych problémov v prostredí geografických informačných systémov. Absolvent sa uplatní v projekčných kanceláriách, štátnej, podnikateľskej a podnikovej sfére.
Examples of similar study field abroad
Podobné študijné odbory v zahraničí sú etablované v krajinách so silnou tradíciou vo využívaní a riadení vodných zdrojov a v krajinách so silným tlakom na chudobné vodné zdroje. Tradične sú umiestnené na stavebných fakultách technických univerzít a na fakultách poľnohospodárskych univerzít zaoberajúcich sa vodou v krajine. Ako príklady môžeme napr. uviesť TU Delft, KTH Stokholm, Agricultural University Wageningen, Universität fűr Bodenkultur Wien, ČVUT Praha, Česká zemědělská univerzita v Prahe, prakticky všetky technické univerzity v Nemecku a Rakúsku, ETH Zürich, EAWAG Dűbendorf, Hokkaido University Saporo, The University of Tokio, Glasgow University, Imperial Colege Londýn, University of Wisconsin, Conecticut, Colorado State University, University of Massachusets, University of Wales a mnohých iných. Dôležitosť odboru podčiarkuje aj novozriadená ďalšia profesúra na MIT.
Definition of related fields of study and differences between them
1. Vodné stavby
2. Hydromeliorácie
3. Inžinierstvo životného prostredia
Študijný odbor úzko súvisí s odborom Vodné stavby, ktoré sú na rozdiel od vodného hospodárstva zamerané najmä na navrhovanie, výstavbu a prevádzku zariadení a stavieb potrebných pre realizáciu cieľov a priorít hospodárenia s vodou.
Študijný odbor úzko súvisí aj s odborom Hydromeliorácie, ktoré predstavujú komplex opatrení v krajine, sústredené najmä na opatrenia na zlepšenie a optimalizáciu vodného režimu pôd, s cieľom trvalo udržateľného využívania a ochrany prírodných vodných zdrojov - pôda a voda. Zahŕňa časť inžinierskych aktivít v krajine na poľnohospodárskom a lesnom pôdnom fonde pri zohľadnení zásad ochrany životného prostredia a trvalo udržateľného rozvoja krajiny.
Inžinierstvo životného prostredia - súčasťou študijného odboru vodné hospodárstvo je analýza vplyvov vodného hospodárstva na životné prostredie a hľadanie technických možností na elimináciu negatívnych dopadov; inžinierstvo životného prostredia skúma tieto vzťahy komplexne, pričom sa zameriava najmä na otázky kvality vôd.
Standard length of daily study:
Standard length of external study:
Content of the study field - description of the first degree
Absolvent odboru Vodné hospodárstvo (1. stupeň) získa základné vedomosti potrebné pre riešenie náročných úloh z oblastí trvalo udržateľného a integrovaného hospodárenia s vodou v krajine a urbanizovanom území, vo vodohospodárskych, melioračných a vodárenských sústavách, v komunálnom a priemyselnom sektore.
Jeho teoretické a praktické vedomosti z oblasti ochrany a hospodárenia s vodou vychádzajú zo základov matematiky, fyziky, ako aj ďalších teoretických a prírodovedeckých disciplín, s dôraznejšou orientáciou na problematiku hydrologických procesov v krajine a v urbanizovanom území, procesov hydrauliky povrchových a podzemných vôd, ako aj na problematiku kvality vody. Získané teoretické a praktické vedomosti absolvent následne aplikuje pri riešení problémov životného prostredia, vodohospodárskeho inžinierstva a ochrany vôd.
Teoretické vedomosti (1. stupeň)
Absolvent vodného hospodárstva (1. stupeň)
- získa alebo si prehĺbi znalosti z predmetov teoretického a prírodovedného základu,
- získa teoretické vedomosti z oblasti hydrologických procesov a vodnej bilancie v krajine a urbanizovanom území,
- získa teoretické vedomosti z hydraulických procesov prúdenia povrchových aj podzemných vôd, a o vlastnostiach vody,
- získa nevyhnutné znalosti o príprave, realizácii a údržbe stavieb a zariadení pre vodné hospodárstvo,
- získa nevyhnutné znalosti z platnej legislatívy na úseku vodného hospodárstva a životného prostredia.
Praktické schopnosti a zručnosti (1. stupeň)
Absolvent vodného hospodárstva (1. stupeň) získa
- schopnosť špecifikovať a posudzovať problémy integrovaného hospodárenia s vodou v krajine a urbanizovanom území,
- základy zo všetkých druhov stavieb a zariadení pre vodné hospodárstvo,
- základy navrhovania krajinno-ekologických opatrení v krajine a v urbanizovanom prostredí na ochranu vodných zdrojov,
- schopnosť špecifikovať a posudzovať problémy kvality a ekológie vody a navrhovať princípy opatrení na ich riešenie,
- schopnosť odborne zabezpečiť efektívnu prevádzku jednoduchších riadiacich systémov.
Doplňujúce vedomosti, schopnosti a zručnosti (1. stupeň)
Absolvent vodného hospodárstva (1. stupeň) dokáže
- využívať pri návrhoch technických riešení počítačovú podporu inžinierskej práce,
- prezentovať na požadovanej úrovni ekologické a technické problémy a ich riešenia,
- pracovať efektívne ako člen vývojového tímu,
- porozumieť a vysvetliť kvantitatívne rozmery problému,
- udržiavať kontakt s vývojom vo svojej disciplíne a pokračovať vo vlastnom profesionálnom vzdelávaní.
Vymedzenie jadra znalostí (1. stupeň)
Nosné témy jadra znalostí študijného odboru (1. stupeň)
Nosné témy jadra znalostí 1. stupňa štúdia vodného hospodárstva sú viazané predovšetkým na
integrovaný a multidisciplinárny prístup k vodnému hospodárstvu. Jadro obsahuje :
- Matematicko-fyzikálny základ vodného hospodárstva
- Prírodovedný základ vodného hospodárstva (voda vatmosfére, na pevnine, vpôde, vgeologických štruktúrach, krajine, ...)
- Širší vedný základ vodného hospodárstva (priority trvalo udržateľného rozvoja, význam vody, pohyb vody vrôznom prostredí, vlastnosti vody, funkcie vody, ochrana a využívanie vody, ...)
- Odborný základ vodného hospodárstva (príprava, realizácia, prevádzka aúdržba stavieb azariadení pre vodné hospodárstvo, modelovanie vo vodnom hospodárstve)
Odporúča sa, aby tieto znalosti tvorili 3/5 ECTS kreditov v prvom stupni štúdia odboru vodné hospodárstvo.
Ďalšie témy jadra znalostí študijného odboru (1. stupeň)
- počítačová podpora inžinierskych výpočtov
- základy podnikania amanažmentu
- základy správneho, environmentálneho avodného práva
- jazyková príprava
Štátna skúška (1. stupeň)
- obhajoba bakalárskej práce
- komisionálna skúška zo základov vodného hospodárstva, ktorá obsahuje náplň vybratých predmetov širšieho vedného základu a odborných predmetov.
Content of study field - description of the combined first and second degree
Standard length of daily study:
Standard length of external study:
Content of the study field - second grade description
Inžinierske štúdium rozširuje vedomosti o praktické aspekty práce vodohospodárskeho inžiniera. Multidisciplinárny prístup, komplexná znalosť technických a environmentálnych aspektov problematiky a špeciálna príprava z ekonomických a právnych disciplín, počítačovej podpory navrhovania, modelovania, riadenia a rozhodovania dotvárajú vedomosti, schopnosti a zručnosti absolventa a sú predpokladom k úspešnej tvorivej inžinierskej a riadiacej činnosti. Znalosti z užšieho odborného zamerania dotvárajú jeho špecializáciu podľa individuálneho záujmu a predpokladaného uplatnenia sa v praxi.
Ďalšie prehĺbenie a rozšírenie teoretických poznatkov vytvorí pre absolventa aj dostatočnú poznatkovú bázu pre jeho prípadnú vedeckú perspektívu.
Absolvent sa uplatní v štátnej správe, v projekčných kanceláriách, podnikateľskej a podnikovej sfére zaoberajúcej sa využívaním vodných zdrojov, hospodárením s vodou a ochranou vôd, v štátnej správe v oblasti vodného hospodárstva a životného prostredia a v organizáciách vodohospodárskeho a hydrologického výskumu.
Teoretické vedomosti (2. stupeň)
Absolvent odboru Vodné hospodárstvo (2. stupeň)
- má komplexné vedomosti o technických a environmentálnych aspektoch problematiky hospodárenia s vodou v krajine a v urbanizovanom území,
- vie analyzovať problémy integrovaného hospodárenia s vodou v krajine a v urbanizovanom území, problémy tvorby, využívania a ochrany vodných zdrojov,
- vie navrhovať koncepčné opatrenia na trvalo udržateľné hospodárenie s vodou v krajine a v urbanizovanom území.
Praktické schopnosti a zručnosti (2. stupeň)
Absolvent odboru Vodné hospodárstvo (2. stupeň) získa schopnosť
- modelovať a navrhovať komplexné vodohospodárske opatrenia a riešenia v zmysle trvalo udržateľného využívania vodných zdrojov,
- modelovať, bilancovať, riadiť a plánovať využívanie a ochranu vodných zdrojov,
- tvorivo uplatňovať získané poznatky v praxi.
Doplňujúce vedomosti, schopnosti a zručnosti (2. stupeň)
Absolvent odboru Vodné hospodárstvo (2. stupeň) dokáže
- pracovať efektívne ako jednotlivec, ako člen a ako vedúci tímu,
- pracovať na zodpovedných a vedúcich miestach v štátnej správe, komunálnej a súkromnej sfére,
- identifikovať mechanizmy pre kontinuálny vlastný profesionálny vývoj a štúdium,
- udržiavať kontakt s vývojom vo svojej disciplíne,
- riadiť sa primeranými praktikami v súlade s profesionálnym, právnym a etickým rámcom disciplíny,
- využiť svoje jazykové a základné kultúrno-spoločenské vedomosti pri medzinárodnej spolupráci a integrácii v predmete svojej činnosti.
Vymedzenie jadra znalostí (2. stupeň)
Nosné témy jadra znalostí študijného odboru (2. stupeň)
- využívanie, ochrana atrvalo udržateľný rozvoj vodných zdrojov,
- integrované hospodárenie s vodou v krajine a urbanizovanom priestore,
- právo aekonomika vo vodnom hospodárstve
- lokálne, globálne a medzinárodné aspekty hospodárenia svodou
- vodohospodárske sústavy
- ochrana a tvorba krajiny
- revitalizácie vodných tokov a hydromelioračných opatrení
- vodný režim územia
- zásobovanie vodou, jej kvalita a úprava
- počítačové projektovanie aprogramovanie
- modelovanie hydrologických procesov
- geografické informačné systémy
Odporúča sa, aby tieto znalosti tvorili aspoň 1/2 ECTS kreditov študijného programu druhého stupňa štúdia v odbore vodné hospodárstvo.
Štátna skúška (2. stupeň)
- obhajoba diplomovej práce (abstrakt vjazyku anglickom)
- overenie spôsobilosti riešiť inžinierske zadania
- dve komisionálne skúšky zoblasti poznania študijného odboru Vodné hospodárstvo(Water Resources Management)
Standard length of daily study: najmenej 3 a najviac 4 roky
Standard length of external study: najmenej 4 a najviac 5 rokov