Všeobecná a experimentálna psychológia
Displays a valid description until 31.8.2019. It is being replaced by a department Psychology.
Group:
Social, Economic and Legal SciencesResearch area:
spoločenské a behaviorálne vedyContent of the study field - description of the first degree
Content of study field - description of the combined first and second degree
Content of the study field - second grade description
Standard length of daily study:
Standard length of external study:
Content of the study field - description of the third grade
Absolvent získava najnovšie informácie a zručnosti v oblasti výskumu kognitívnych procesov, motivácií a emócií s interfunkčným a interdisciplinárnym pohľadom a v celostnom historicko-sociálnom kontexte. Orientuje sa v histórii a súčasných smeroch psychológie ako bio-sociálnej vedy. Ďalej ovláda metodologické prístupy psychologického výskumu, vrátane pokročilých štatistických metód disciplíny.
Teoretické vedomosti (3. stupeň)
Absolvent odboru všeobecná a experimentálna psychológia vedeckým výskumom prináša výsledky, ktoré sú prínosom pre všeobecnú psychologickú teóriu a metodológiu a rozvíjajú ju.
Doplňujúce vedomosti, schopnosti a zručnosti (3. stupeň)
Absolvent odboru všeobecná a experimentálna psychológia (3. stupeň) si osvojí:
Princípy a metódy vedeckej práce v psychologickom výskume, vedecké formulovanie problému, princípy voľby adekvátnej kvantitatívnej či kvalitatívnej metodológie výskumu,
štatistické a kvalitatívne vyhodnotenia výskumov a interpretácie výsledkov; tiež ich prezentácie na úrovni danej medzinárodnými publikačnými kritériami.
Vymedzenie jadra znalostí (3. stupeň).
Nosné témy jadra znalostí (3. stupeň).
Filozofické otázky psychológie: problematika mysle, vedomia, mentálneho - epistemologické prístupy. Vývoj a súčasné názory na predmet psychológie v jednotlivých psychologických školách. Súčasný stret paradigiem v psychológii: súčasné smery v psychológii. Prehľad súčasných teórií a stavu výskumu v oblastiach: kognitívna psychológia; psychológia emócií; psychológia motivácie; psychológia osobnosti.
Historické experimenty kognitívnej psychológie 20. storočia. Prístupy ku kognitívnym procesom: psychofyziologické, gestalt psychologický prístup, prístup z hľadiska spracovania informácií, súčasné prístupy. Biologické a socio-kultúrne faktory motivácie, emócií, frustrácie a stresu. Historické a súčasné prístupy a teórie k emocionalite a motivácii.
Kvantitatívny prístup v psychologickom skúmaní - gnozeologické východiská, metodologické princípy, základné rozhodnutia pri príprave projektu a uskutočňovaní výskumu: problém, hypotézy, výskumná vzorka, metódy, analýza dát (vrátane viacrozmernej analýzy), interpretácia výsledkov, validita výskumu, typy kvantitatívnych výskumov, záverečná správa z výskumu v kvantitatívnom prístupe.Experiment v psychológii a experimentálne plány.
Kvalitatívne prístupy v psychologickom skúmaní - gnozeologické východiská, metodologické princípy; cyklický postup krokov, vzorka prípadov skúmaného javu, dáta a metódy ich získavania, spracovanie a analýza dát, kritéria hodnotenia kvalitatívnych výskumov, typy kvalitatívnych výskumov, záverečná správa z výskumu v kvalitatívnom prístupe.
Študijná časť :
Teoretický fundament, metodologický aparát, špecializácia :
Analýza histórie psychológie ako samostatnej vednej disciplíny. Súčasný stav a oblasti všeobecnej psychológie a metodológií. Najnovšie výskumy v oblasti kognitívnych procesov a dynamických aspektov správania (motivácia, emocionalita, stres, frustrácia, konflikt). Metodológie výskumu, štatistické spracovanie výsledkov: kvantitatívna a kvalitatívna analýza dát.
Vedecká časť :
- Výskum aktuálneho a spoločensky významného všeobecno-psychologického problému
- Projektovanie psychologického výskumu, jeho realizácia, prezentácia výsledkov a ich aplikácia na teóriu, metodológiu a prax v oblasti psychológie.
- Aktívna účasť na vedeckých podujatiach organizovaných vo vede a publikovanie s problematikou súvisiacou s témou dizertačnej práce.