sociológia
Displays a valid description until 04.09.2016. It is being replaced by a department Sociology and Social Anthropology.
Group:
Social, Economic and Legal SciencesResearch area:
spoločenské a behaviorálne vedyExamples of similar study field abroad
1. Université Sorbonne V – Paris, Francúzsko
2. Yale University, USA
3. Jagielonská univerzita Krakow, Poľsko
4. Oxford University, Veľká Británia
5. Harvard University, Boston, USA
Definition of related fields of study and differences between them
Najbližšie študijné odbory sú: sociálna psychológia
sociálna a kultúrna antropológia
politické vedy
Špecifiká sociológie ako študijného odboru sú dané špecifickým vymedzením jej predmetu, osobitnými teoretickými a metodologickými východiskami, osobitným pojmovým aparátom, výskumnými nástrojmi a spôsobmi interpretácie získaných poznatkov.
Dostatočne dlhá história disciplíny i jej pestovanie a inštitucionalizácia ako samostatnej vednej disciplí-ny plne potvrdzujú osobitné postavenie sociológie medzi spoločenskými vedami, ktoré je rešpektova-né svetovou vedeckou komunitou.
Standard length of daily study: 3
Standard length of external study: 4
Content of the study field - description of the first degree
Štúdium sociológie je orientované na nadobudnutie základných poznatkov a zručností, ktoré sa týkajú sociologickej teórie, dejín sociológie a metód sociologického výskumu a sú doplnené o základné poznatky z pomocných a príbuzných vedných disciplín (demografia, štatistika, psychológia, ekonómia a pod.), štúdia cudzích jazykov a informatiky. Absolvent bakalárskeho štúdia by mal byť schopný uplatniť sa pri zbere, spracovaní a interpretácii údajov z realizovaných sociologických výskumov, ďalej v oblasti personalistiky, poradenstva, sociálnej politiky a sociálnej práce, a/alebo v niektorých odborných činnostiach (marketing, výskum verejnej mienky, konzultačné činnosti a pod.)
Absolvent ovláda základné poznatky z oblastí sociologickej teórie, histórie sociológie a metodológie sociologického výskumu a je schopný aplikovať ich vo výskumníckej praxi alebo v inej sfére praktickej činnosti. Získal schopnosti identifikovať a metodologicky správne skúmať sociálne javy, procesy a problémy rôzneho druhu a nadobudnuté poznatky vie samostatne uplatniť pre potreby praxe v oblasti riadenia a organizácie práce, výkonu štátnej alebo verejnej správy, ako aj v podnikateľskom a ne-ziskovom sektore.
2. Doplňujúce poznatky a zručnosti:
Súčasťou vedomostného profilu je jazyková vybavenosť a zvládnutie moderných informačných tech-nológií. Absolvent je schopný využívať nadobudnuté poznatky zo: sociálnej psychológie, ekonómie, štatistiky, demografie, základov právnych disciplín. Získal základné poznatky z logiky a metodológie vedy.
3. Jadro znalostí v študijnom odbore:
a) všeobecné: Sociologická teória
História sociologického myslenia
Metódy sociologického výskumu
b) konkrétne: Demografia
Štatistika
Projekt sociologického výskumu
Sociologické praktikum
4. Uplatnenie absolventov v praxi:
a) aplikované sociologické disciplíny
b) poradenstvo a personalistika
c) výskum verejnej mienky, marketing a masmédiá
d) mimovládne organizácie
e) podnikateľský sektor
f) verejná správa
Content of study field - description of the combined first and second degree
Standard length of daily study: 2
Standard length of external study: 3
Content of the study field - second grade description
Magisterské štúdium odboru sociológia poskytuje študentom vedecké poznatky zo sociológie a ďalších súvisiacich a podporných disciplín, ako aj základné pracovné schopnosti, ktoré sú nevyhnutné pre plne kvalifikovaný výkon profesie sociológa. Absolvent magisterského štúdia disponuje v plnom rozsahu poznatkami zo sociologických teórií a metód sociologického výskumu, doplnenými nielen o poznatky zo špeciálnych sociologických disciplín, ako sú napr. sociológia rodiny, sociológia kultúry, sociológia organizácie, sociológia politiky a pod., ale aj o poznatky z príbuzných vedných odborov.
Na základe toho je absolvent magisterského štúdia schopný pracovať vo sfére vedy a základného výskumu v odbore sociológia alebo aj v oblastiach aplikovaného a rezortného výskumu (sociálna politika, sociálna práca, rozvoj ľudských zdrojov a pod.), v orgánoch štátnej a verejnej správy, v podnikateľskom sektore, v mimovládnom sektore, v marketingu, v masmédiách atď.
1. Oblasti a rozsah vedomostí, schopností a zručností, ktoré profilujú absolventa:
Absolvent ovláda základné a špecifické poznatky z oblasti sociologickej teórie, histórie sociológie a metód sociologického výskumu, ako aj poznatky z odvetvových sociológií i podporných sociologických disciplín (štatistika, demografia, spracovanie údajov špeciálnymi IT – programami). Je schopný tvorivo ich aplikovať vo vede, výskume a/alebo v spoločenskej praxi. Nadobudnuté poznatky a skúsenosti vie naplno využiť pri príprave, realizácii a vyhodnocovaní výsledkov sociologických výskumov, a to tak vo sfére teoretického, ako aj aplikovaného výskumu.
Nadobudnuté poznatky a schopnosti vie tvorivo uplatniť v oblastiach štátnej a verejnej správy, v školstve, vo vede, v podnikateľskom sektore, pri riadení a rozvoji ľudských zdrojov, v expertných čin-nostiach, v sociálnej politike, sociálnej práci a pod.
2. Doplňujúce poznatky a zručnosti:
Absolvent magisterského štúdia je schopný používať nadobudnuté jazykové, IT a ďalšie znalosti, ako aj poznatky z príbuzných spoločensko-vedných odborov v rôznych oblastiach spoločenskej praxe, prispievať k rozvoju sociologického poznania v súlade s aktuálnymi vývinovými trendmi.
3. Jadro znalostí v študijnom odbore:
a) všeobecné: Sociologická teória
História sociologického myslenia
Metódy sociologického výskumu
b) konkrétne: Sociológia rodiny
Sociológia kultúry
Sociológia organizácie a manažmentu
Sociológia sociálnych problémov
Sociológia politiky
Kriminológia
Ekonomická sociológia
Sociálna politika
Sociológia mesta a dediny
4. Uplatnenie absolventov v praxi:
a) veda a základný výskum
b) štátna a verejná správa
c) sociálna politika a sociálna práca
d) personalistika a poradenstvo
e) vysoké školy
f) aplikovaný výskum (marketing, výskum verejnej mienky, masmédiá atď.)
g) mimovládny sektor
h) podnikateľský sektor
Standard length of daily study: 3
Standard length of external study: 4