Únii chýbajú programátori – CodeWeek prepája teóriu s praxou

23.10.2014

Týždeň programovania, známy aj ako Code Week, prilákal tento rok u nás okolo 3 500 ľudí. Chuť programovať ukázalo 60 škôl, a to základných, stredných a aj univerzít. Zapojili sa však aj individuálni lektori, podnikateľské subjekty a združenia. „V prepočte na počet obyvateľov sme piatou najaktívnejšou krajinou spomedzi všetkých 38 zapojených štátov,“ prezradila Mária Prekopová, ambasádorka týždňa programovania. 
Organizovali sa otvorené hodiny programovania, popularizačno-vzdelávacie workshopy, prezentácie programátorských prác a programátorské súťaže. Úspech mali aj podujatia zamerané na prepojenie IT študentov s IT firmami za účelom sprostredkovania ponuky a dopytu na trhu práce či prednáška IT experta na tému: „Čo sa mi stane, ak sa stanem programátorom?“.
V rámci iniciatívy niektorí pedagógovia zverejnili a sprístupnili pre ostatných učiteľov či záujemcov svoje vzdelávacie materiály na výuku programovania. Niekoľko škôl dosahuje so svojimi študentmi významné úspechy, napr. Gymnázium, Ul. 17. novembra 1180/16, Topoľčany, ktorého študenti sú majstrami sveta v robotike.
„Kým pred 25 rokmi bolo obdobie strojariny a museli sme ovládať logaritmické pravítka, v 90. rokoch prišlo obdobie jazykov, ktoré sme začali učiť vo veľkom, no a teraz je tu obdobie cudzieho jazyka digitálneho sveta. Som presvedčený o tom, že je nutné, aby ho naše deti ovládali,“ povedal minister Peter Pellegrini, ktorý Code Week tiež podporil a vyzval školy, aby sa doň zapájali.
Iniciatíva Európsky týždeň programovania vznikla v tíme poradcov viceprezidentky Európskej komisie zodpovednej za digitálnu agendu Európy Neelie Kroes. Podľa dostupných štatistík viac ako 90 % odborných profesií si v súčasnosti vyžaduje určité znalosti v oblasti informačných a komunikačných technológií.
Pracovníci v tejto oblasti navyše tvoria kľúčový pilier modernej pracovnej sily vo všetkých odvetviach hospodárstva, pričom dopyt rastie o 3 % ročne a počet absolventov počítačových vied je stále málo. Preto napriek vysokej miere nezamestnanosti v Európe zostávajú mnohé voľné miesta pre pracovníkov v oblasti IKT aj naďalej neobsadené. Ak sa tento problém nebude primeraným spôsobom riešiť na európskej i národnej úrovni, v roku 2020 môže v rámci Únie chýbať až 900 000 odborníkov na informačné a komunikačné technológie a elektronické služby.