Prezývke nezostala nič dlžná. Aula v zelenom šate pripomínala ufo
Ufo, šošovka, diamant. Tak prezývajú nitrianski študenti Aulu maximu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Osvetlená na zeleno, počas vrcholného podujatia konferencie OSN o zmene klímy (1. – 2. 11.), svojej prezývke nezostala nič dlžná.
Jej pôsobivá šošovkovitá kupola s priemerom 36 metrov s jedinečnou monolitickou rebrovou klenbou, ktorú tvoria dielce v tvare trojuholníkov, je neprehliadnuteľným a jedným z najvýraznejších symbolov mesta pod Zoborom. Spolu s celým univerzitným areálom je od 11. apríla 2014 zapísaná medzi národné kultúrne pamiatky.
Jedinečnú budovu postavili začiatkom 60. rokov minulého storočia. Ide o unikátne riešenie v takých veľkých rozmeroch na Slovensku, čo radí našu aulu medzi vrcholné inžinierske a architektonické diela. Pri jej výstavbe boli použité aj ďalšie moderné technológie ako dvojtraktový vákuový skelet či horizontálne konštrukcie Simplex-Record, umožňujúce vedenie inštalácií na ktoromkoľvek mieste stavby. Architekti pre túto stavbu navrhli aj 120 centimetrov široký okenný modul, ktorý bol zaradený do typizačného zborníka vysokoškolských stavieb a použil sa neskôr aj na ďalších budovách.
Kapacita auly je 628 miest. Unikátnou akustikou auly sú zvyčajne očarení všetci jej návštevníci.
Vysokoškolský komplex SPU v Nitre bol postavený v rokoch 1961 až 1966 podľa projektu architekta Vladimíra Dedečka a Rudolfa Miňovského. Dvojica architektov hľadala inšpiráciu až za Atlantickým oceánom. Podobnosť možno nájsť v radnici v Toronte od architekta V. Rewalla či v projekte mesta Brazília od O. Niemeyera a L. Costu. Riešenie kupoly z tenkostenných prefabrikátov, ktoré sú v interiéri odhalené vo svojej konštrukčnej estetike, je príbuzné dielu talianskeho tvorcu P. L. Nerviho, napríklad Palazzetto dello Sport v Ríme. Prvok atypicky tvarovaných pilierov obiehajúcich po obvode hlavného bloku s aulou či rytmus okenných tabúľ sa blíži až k citácii Niemeyerovho Národného kongresu v novej Brazílii. Keď porovnávame obdobie vzniku spomínaných zahraničných diel s Dedečkovou a Miňovského realizáciou, jednoznačne môžeme hovoriť o špičkových medzinárodných kvalitách nitrianskeho areálu vo svetovom meradle.
Impozantné dielo sa dostalo do pozornosti širokej verejnosti aj počas uplynulých prvých novembrových dní. Osvetlené na zeleno sa aj tento raz stalo lákavým objektom nadšencov pre architektúru a nočných fotografov.