Pohyb rukou ovláda televíziu a mobil zažne svetlo

09.05.2013

Aj to sú projekty predstavené na IIT.SRC 2013, študentskej vedeckej konferencii FIIT STU

Bratislava, 29. apríla 2013 - Múdre mravenisko. Pohľad zhora na masu študentov prezentujúcich svoje nápady tak naozaj pôsobí. Študentská vedecká konferencia IIT.SRC 2013 priniesla aj tento rok viacero noviniek, ktoré zaujali odborníkov z praxe.

Ivana Bohunická prezentovala so svojím tímom projekt Intuitive control of multimedia home. Držiac v ruke mobil, zapla v dome svetlo, následne ho vypla. A presunula sa k inému spotrebiču. „Cieľom nášho projektu je dosiahnuť, aby sme mohli v inteligentom dome ovládať čokoľvek čímkoľvek, okrem mobilu pracujeme aj na ovládaní gestami a hlasom. Pritom dom nemusí byť konštruovaný ako „inteligentný“, stačí keď má sprevádzkovanú wifi sieť,“ uviedla autorka.

IIT.SRC nie je štandardná vedecká konferencia. Celý jej priebeh je ovplyvnený formou posterových prezentácií, ktoré jej dodávajú dynamiku. Všetky inovácie, projekty a nápady sú rozložené na veľkých paneloch, nezaujatý divák vníma to množstvo nadšenia z nových objavov veľmi intenzívne.

Stredoškoláci, ktorí vedia, čo chcú v živote dokázať

Samostatnú sekciu Junior IIT.SRC tvorili práce stredoškolákov. Viacerí z nich už pracujú, majú svoje vlastné malé podniky, vedia sa zorientovať v najnovších technológiach.

Prinášame zopár postrehov z rohovorov s nimi a náčrt myšlienok, na ktorých pracujú.

Balenie hier a chodenie na poštu ma prestalo baviť. Tak som vymyslel systém porovnávania cien.

Patrik Illith, prišiel z Gymnázia na Tilgnerovej ulici v Bratislave, maturovať bude budúci rok. Jeho začiatky programovania sú spojené aj s jeho prvým e-obchodom s počítačovými hrami. Po roku ho však balenie hier a chodenie na poštu prestalo baviť, preto vymyslel systém na porovnávanie cien tovarov s konkurenciou. Jeho projekt sa volá vo voľnom preklade “automatický tvorca cien“.

Oslovila nás spoločnosť, ktorá mala problém s vážením áut.

Peter Brecska a Mário Kuka prišli zo Strednej priemyselnej školy z Levíc. Ich projekt CAMSOFT, ktorý sníma a váži automobily, je už nasadený v prevádzke, keďže si ho objednala priamo konkrétna spoločnosť. Výnimočnosť je práve v spojení kamery a váhy a v ďalších možnostiach práce so zosnímaným materiálom.

Povedali mi, že som dobrý a radi by ma videli  aj na iných súťažiach.

Miloša Švaňu z Gymnázia v Kysuckom Novom Meste oslovili študenti FIIT počas jeho účasti na inej počítačovej súťaži na pôde fakulty. Ako sa sám vyjadril: “Povedali mi, že som dobrý a radi by ma videli aj na iných súťažiach fakulty. Tak som prišiel.” Jeho projekt “monee.sk” spravuje pre svojho užívateľa financie, jednotlivé pohyby následne vyhodnocuje, generuje grafy, tabuľky. Zámerom je systém doladiť o možnosť predikcií vývoja financií užívateľa.

Voľný čas, web a bazár.

Marek Pukaj z Gymnázia Sv. Andreja v Ružomberku naprogramoval aplikáciu, ktorá mu pomáha organizovať si voľný čas. Podľa zvolených pravidiel stanoví náročnosť jeho dňa a sleduje, či naozaj stíha robiť aktivity, ktoré si naplánoval.

Richard Kakaš z Gymnázia Juraja Hronca v Bratislave predstavil svoj projekt webovej stránky, ktorá má pomôcť užívateľom zorientovať sa v rôznych článkoch a materiáloch na webe. Tento by im zároveň ponúkal články podľa ich záujmov.

Viliam Jobko a Slavomír Glinský spustili portál bazarbot.sk, ktorý vyhľadáva tovar v rôznych bazároch na internete. Projekt prišli predstaviť až zo Stropkova. Jeho príprava im zabrala 160 hodín čistej práce, vrátane kódu, dizajnu aj maskota.

Okrem projektov predstavených vrámci Junior IIT.SRC, sa 38 stredoškolákov zúčastnilo samostatnej sekcie ProFIIT, súťaže v programovaní. Víťazom sa stal Jakub Šafin z Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach.

Zdroj: http://www.stuba.sk/sk/diani-na-stu/prehlad-aktualit/pohyb-rukou-ovlada-televiziu-a-mobil-zazne-svetlo.html?page_id=6332