Periodická sústava mladých chemikov sveta
Medzinárodná únia čistej a aplikovanej chémie IUPAC vyhlásila, pri príležitosti osláv 100. výročia svojho vzniku a pri príležitosti Medzinárodného dňa periodickej sústavy, vytvorenie Periodickej sústavy mladých chemikov sveta. Za každým z vybraných prvkov sústavy sa skrýva jeden zo 118 výnimočných mladých chemikov z celého sveta, ktorí boli a budú na toto ocenenie nominovaní. Výsledná periodická sústava má zdôrazňovať rozmanitosť kariér, kreativitu a oddanosť mladých chemikov predstavujúcich poslanie a základné hodnoty organizácie IUPAC. Približne osem prvkov bude odhalených v každom mesiaci od začiatku júla 2018 do júla 2019.
21. augusta 2018 na Stretnutí Americkej Chemickej Spoločnosti v meste Boston, v USA boli odhalené nasledujúce štyri prvky: fosfor, kobalt, platina a nikel. Medzi štyroch úspešných mladých chemikov, za prvok platina, sa zaradila aj doc. RNDr. Andrea Straková Fedorková, PhD. z Ústavu chemických vied, Katedry fyzikálnej chémie.
Srdečne gratulujeme!
Viac: https://iupac.org/100/pt-of-chemist/
Medzinárodná únia čistej a aplikovanej chémie (IUPAC)
Medzinárodná únia čistej a aplikovanej chémie (IUPAC) je svetovým lídrom v chemickej nomenklatúre a v terminológii (vytvorenie názvov nových prvkov periodickej sústavy, štandardizovanie nových spôsobov merania, atómová hmotnosť a iné).
IUPAC ako neutrálna a objektívna vedecká organizácia bola založená v roku 1919 akademickými a priemyselnými vedcami, ktorí mali jeden spoločný cieľ – zjednotiť roztrieštenú celosvetovú chemickú spoločnosť s cieľom zlepšenia chemických vied prostredníctvom spolupráce a zabezpečiť slobodnú výmenu vedeckých informácii. Počas svoje dlhej histórie IUPAC splnila svoj cieľ vytvorením spoločného jazyka a štandardizáciou procesov a procedúr.
Avšak IUPAC je omnoho viac ako nomenklatúra a pomenovanie prvkov. Je lídrom v objektívnej vedeckej kvalifikácii pre uznesenie kritických globálnych záležitostí, ktoré zahŕňajú v sebe všetky aspekty chémie, z ktorých každý má spoločenský vplyv. Jej vedecká práca je vykonávaná väčšinou prostredníctvom formálneho projektového systému. Námety chemikov z celého sveta sú preskúmané ostatnými členmi IUPAC a v závislosti od ich významu schválené a podporované. Navyše IUPAC je zapojená aj do viacerých rôznorodých aktivít vplývajúcich na profesiu a spoločnosť chemikov.
IUPAC je katalyzátorom, ktorý spája chemikov celosvetovo a plní svoje poslanie snahou o udržateľný rozvoj, poskytovaním spoločného chemického jazyka a podporovaním slobodnej výmeny vedeckých informácií.
Aktivity IUPAC chemikom a verejnosti na Slovensku sprostredkúva a garantuje Slovenský národný komitét IUPAC (SNK IUPAC), ktorý pracuje v rámci Slovenskej chemickej spoločnosti pri SAV (SCHS).
Zdroj: https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/18868/