Nový vzdelávací program v praxi: Školy hovoria o úspechu

30.07.2024

Od septembra 2024 bude podľa nového vzdelávacieho programu učiť viac ako 400 základných škôl. Pridajú sa k 39 školám, ktoré nové vyučovacie metódy zaviedli už v uplynulom školskom roku. Ministerstvo školstva pripravilo pre školy praktického sprievodcu tvorbou školského vzdelávacieho programu. Obsahuje aj ukážky priamo zo škôl, ktoré už majú s novým systémom vzdelávania skúsenosti.

Deti vyrastajú v inom svete, než vyrastali ich rodičia a predchádzajúce generácie. Majú odlišné skúsenosti, čelia novým podnetom a otvárajú sa im nové príležitosti a výzvy. Preto aj vzdelávací systém musí začať pripravovať žiakov a žiačky na budúcnosť iným spôsobom. Na túto potrebu zareagoval rezort školstva v roku 2021 prípravou kurikulárnej reformy. Vďaka Plánu obnovy a odolnosti SR sa spustili procesy, ktoré priblížia vzdelávací systém na základných školách potrebám 21. storočia. Súčasťou zmien je aj nový štátny vzdelávací program, ktorý platí od roku 2023.

„Potrebujeme školy, ktoré deti vybavia praktickými zručnosťami a kritickým myslením. Riaditeľky a riaditelia by mali byť lídrami, ktorí vytvoria podmienky pre interdisciplinárne a digitálne vzdelávanie. Učiteľky a učitelia by mali fungovať ako mentori, ktorí vedú deti na ceste poznania. Mechanické memorovanie poučiek je zastarané a neefektívne. Potrebujeme mladú generáciu, ktorá vie riešiť problémy a prispôsobovať sa novým výzvam. Pedagogickí pracovníci, ale aj rodičia a žiaci majú podporu na ministerstve školstva a robíme všetko pre to, aby sme tejto nevyhnutnej transformácii pomohli,“ uviedol minister školstva Tomáš Drucker.

Úspešné zvládnutie zmien si vyžaduje postupnú implementáciu do škôl a dôkladne hodnotenie ich vplyvu v triedach. V prvom kole vybral rezort prvých 39 základných škôl, ktoré od septembra 2023 začali prvákov a prváčky vzdelávať novým spôsobom. Ich zoznam je dostupný tu: Od nadchádzajúceho školského roka sa k nim dobrovoľne pripojí ďalších viac ako 400 základných škôl. Všetky základné školy sa začnú pripravovať na vyučovanie podľa nového vzdelávacieho programu od školského roku 2026/2027.

„Prvý rok zavádzania zmien nás všetkých veľa naučil. Učiteľské kolektívy na väčšine zapojených škôl zistili, že si vedia pripraviť svoj školský vzdelávací program, s ktorým sú spokojní a rozumejú, ako ho majú realizovať. Viditeľne sa zvýšila ich profesionálna hrdosť. NIVAM a RCPU sa naučili koordinovať svoju podpornú činnosť, aby bola efektívna a pre školy prínosná. Vidíme, že zmeny sa daria tam, kde sa učitelia odhodlajú ich skutočne pripraviť a zrealizovať. Pomáha, ak sa zapojí celý pedagogický tím,“ zhodnotil Martin Kríž, generálny riaditeľ sekcie predprimárneho a základného vzdelávania.

Ministerstvo školstva aktuálne pripravilo praktického Sprievodcu tvorbou školského vzdelávacieho programu, ktorý obsahuje ukážky z nových školských vzdelávacích programov (ŠkVP). V tomto sprievodcovi nájdu školy príklady prvých šiestich ukážkových ŠkVP.  Dostupný je tu:

Tento sprievodca poskytuje školám prehľad základných krokov, ktoré rezort odporúča pri tvorbe vlastných ŠkVP. Vytváranie týchto programov je kľúčovým nástrojom, ako reagovať na potreby a potenciál žiakov, pričom zohľadňuje stanovené ciele a obsah vzdelávania. Ukážky zahŕňajú vysvetlenia a praktické odporúčania pre učiteľov pri definovaní vzdelávacích cieľov, voľbu vyučovacích stratégií a hodnotenie výsledkov vzdelávania.

Nové metódy vzdelávania počítajú s novou úlohou učiteľa v triede. Nebude iba „odovzdávačom“ informácií, ale stane sa odborným sprievodcom. Žiakov bude viesť k tomu, aby sa naučili informácie vyhľadať, vyhodnotiť a správne použiť. Pripraviť učiteľov na novú rolu pomôžu mentori v Regionálnych centrách podpory učiteľov. V aktuálnom školskom roku ich funguje 32 naprieč celým Slovenskom. Od 1. septembra 2024 pribudne ďalších 8. Vznikne tak sieť 40 podporných centier v každom regióne, v ktorej bude pôsobiť 400 mentorov.

Aby sa nový vzdelávací program dostal do života, je potrebná nielen podpora existujúcich učiteľov, ale aj príprava budúcich pedagógov. Rezort školstva spustil 1. decembra 2023 výzvu na grantový program, do ktorého sa môžu zapojiť všetky pedagogické fakulty verejných vysokých škôl na Slovensku. Zámerom výzvy je podpora vzniku nových učiteľských študijných programov a zavedenie zmien v študijných programoch, ktoré podporujú inkluzívne vzdelávanie, vrátane vzdelávania detí a žiakov s odlišným materinským jazykom, rozvoj digitálnych kompetencií a posilňovanie rovnosti medzi ženami a mužmi. Výzva je otvorená do 30. júna 2025 a je na ňu alokovaných 2,5 mil. EUR z Plánu obnovy a odolnosti SR.

zdroj: https://www.minedu.sk/novy-vzdelavaci-program-v-praxi-skoly-hovoria-o-uspechu/