Nie je len štátnym sviatkom. Za SNP sa skrýva odkaz slobody, odvahy a humanizmu
Hrdinstvo mužov a žien zapojených do Slovenského národného povstania by nám viac než kedykoľvek predtým malo pripomínať, že extrémizmus a nenávisť v našej spoločnosti nemajú miesto.
Presne pred osemdesiatimi rokmi, v lete 1944, povstala časť národa proti kolaborantskej vláde vtedajšieho Slovenského štátu, na ktorého čele stál Jozef Tiso. Štátu, ktorý do vypuknutia SNP vyviezol do koncentračných táborov približne 57 000 vlastných židovských občanov. Centrom SNP sa stala Banská Bystrica, v ktorej sa zhromaždili ľudia z rôznych kútov krajiny – partizáni, vojaci aj civilisti, aby sa spoločne postavili proti oveľa silnejšiemu nepriateľovi.
Napriek odkazu SNP v posledných rokoch čelíme výraznému nárastu extrémizmu a vzájomnej intolerancie. Tie predstavujú vážnu hrozbu pre základné demokratické hodnoty. Veríme, že je to práve univerzitné prostredie, ktoré môže prostredníctvom kontinuálneho a kvalitného vzdelávacieho procesu prispieť ku kultivácii celej spoločnosti.
Princípy vzdelávania na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave boli od jej vzniku založené na odkaze humanizmu a na tolerancii a radosti zo spoznávania iných kultúr. Na našej Alma mater nemáme pochybnosti o tom, že vzájomné pochopenie a spolupráca vedú k výborným výsledkom, napríklad aj na poli vedeckých objavov. Preto sme nesmierne radi, že aj naši študenti a študentky vyznávajú rovnaké hodnoty.
Treba si však pripomínať, že Slovenské národné povstanie nám neponúka len akýsi vyblednutý historický príklad vojenského odporu voči fašizmu. Bolo bojom slobody proti totalite. Bojom ľudskosti proti zvrátenej fašistickej ideológii. A hoci bolo neskôr potlačené, aj po ôsmich desaťročiach zostáva príkladom spolupráce, demokratických hodnôt, aktívneho občianstva a ochoty stať sa hrdinskými obrancami slobody. Skúsme tento odkaz nasledovať aj dnes, nech naši predkovia nebojovali márne.