Ministerstvo školstva spustilo prieskum, ktorého cieľom je získať dáta o pripravenosti absolventov na trh práce
Prieskum má za cieľ získať priamu spätnú väzbu od zamestnávateľov o tom, ako konkrétne vysoké školy pripravili svojich absolventov v jednotlivých odboroch pre potreby trhu práce. Prieskum spokojnosti zamestnávateľov, ktorý potrvá do začiatku decembra 2024, spustilo Centrum vedecko-technických informácií SR v spolupráci s Ministerstvom školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR.
Výsledky prieskumov pod hlavičkou Hodnoť.to majú za cieľ zvyšovať kvalitu vysokoškolského vzdelávania na verejných vysokých školách na Slovensku.
„Tento prieskum je ďalším krokom k tomu, aby sme naše vysoké školy ešte lepšie priblížili potrebám moderného trhu práce. Spätná väzba od zamestnávateľov nám poskytne cenné informácie o tom, v akých oblastiach naši absolventi excelujú a kde je priestor na zlepšenie. Naším cieľom je, aby absolventi slovenských vysokých škôl odchádzali s vedomosťami a zručnosťami, ktoré sú v praxi skutočne potrebné a hodnotné,“ povedal minister školstva Tomáš Drucker.
Ako uviedol štátny tajomník pre vysoké školstvo a akademický výskum Róbert Zsembera, spätná väzba umožní univerzitám lepšie prispôsobiť vzdelávacie programy aktuálnym požiadavkám pracovného trhu. „Prieskum spokojnosti zamestnávateľov nadväzuje na nedávno uskutočnený prieskum spokojnosti študentov,“ doplnil Róbert Zsembera.
Pripravení pre prax?
V rámci prieskumu je oslovených približne 4000 zástupcov firiem, organizácií a inštitúcií pôsobiacich na území Slovenskej republiky. Hodnotiť budú kvalitu verejných vysokých škôl na Slovensku cez hodnotenie absolventov I., II. stupňa a spojeného I. a II. stupňa štúdia s ukončeným štúdiom v akademickom roku 2022/2023, ktorí sú momentálne zamestnaní.
Z celkovej cieľovej skupiny 23 533 absolventov sú vylúčení tí absolventi, ktorí pokračujú v štúdiu (na Slovensku alebo v zahraničí), sú nezamestnaní, pracujú na dohodu, sú živnostníci, sú na materskej/rodičovskej dovolenke alebo sú zamestnaní v zahraničí, čo predstavuje cieľovú skupinu 7556 absolventov.
Na základe reprezentatívnej vzorky vytvorenej prostredníctvom náhodného stratifikovaného výberu sa spätná väzba v roku 2024 dotýka reprezentatívnej kvóty 3064 absolventov.
Zamestnávatelia, ktorí zamestnávajú relevantných absolventov z vybraných univerzít, dostanú odkaz na krátky online dotazník, v ktorom hodnotia schopností a zručností, ktoré absolventi nadobudli počas štúdia.
„Cieľom prieskumu je zistiť komplexný pohľad zamestnávateľov na to, ako konkrétna vysoká škola pripravila svojich absolventov v danom odbore pre trh práce. Prieskum sa zameriava na hodnotenie kvality daného odboru prostredníctvom spätnej väzby zamestnávateľov o absolventoch, nie na hodnotenie jednotlivých absolventov alebo ich individuálnych znalostí a schopností, či pracovných výkonov. Na základe spätnej väzby môžu vysoké školy lepšie prispôsobiť svoje vzdelávacie programy aktuálnym požiadavkám pracovného trhu,“ dodal štátny tajomník pre vysoké školstvo a akademický výskum.
Prieskum spokojnosti zamestnávateľov je, rovnako ako v prípade prieskumu spokojnosti študentov, súčasťou novej zložky financovania verejných vysokých škôl na Slovensku v súlade s komponentom 8 reformy 1 Plánu obnovy a odolnosti, ktorou je zavedenie tzv. výkonnostných zmlúv ako nového nástroja podpory profilácie a diverzifikácie vysokých škôl na základe ich špecifických silných stránok a potenciálu rozvoja. V januári 2024 podpísali s Ministerstvom školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR výkonnostné zmluvy všetky verejné vysoké školy na Slovensku. Za splnenie 14 merateľných ukazovateľov v rokoch 2024 až 2026 môžu verejné vysoké školy získať finančnú dotáciu viac ako 300 miliónov eur.
Spokojnosť zamestnávateľov so zručnosťami a kompetenciami absolventov patrí medzi voliteľné merateľné ukazovatele, ktorý si zvolilo 8 vysokých škôl - Katolícka univerzita v Ružomberku, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Technická univerzita vo Zvolene, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Vysoká škola múzických umení v Bratislave, a Žilinská univerzita v Žiline.
Kvalitu štúdia hodnotili aj študenti
V prvej polovici roka 2024 mali možnosť v rámci prieskumov Hodnoť.to vyjadriť svoj názor na kvalitu výučby a podmienky na vysokej škole aj študenti. Tí mali možnosť vyjadriť sa k prístupu pedagógov, podmienkam štúdia a prostrediu vysokej školy, ako aj k tomu, či vďaka štúdiu vedia získať praktické zručnosti a relevantné vedomosti. Do prieskumu sa zapojilo 6 504 študentov a jeho výsledky sú zverejnené na webovej stránke Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR.
Dáta z obidvoch prieskumov sú anonymne spracované a analyzované na úrovni vysokých škôl, fakúlt a študijných odborov. Výsledky umožnia vysokým školám identifikovať nedostatky a zlepšiť kvalitu vzdelávania. Podrobné výsledky prieskumu spokojnosti zamestnávateľov budú dostupné v roku 2025 a publikované na webovej stránke Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR.
Latest news
- 13.12.2024 Talentové prijímacie skúšky na stredné školy budú o mesiac skôr
- 10.12.2024 NR SR schválila novelu zákona o vysokých školách. Prinesie zefektívnenie procesov a lepšie riadenie
- 10.12.2024 Za posledné desaťročie sa úroveň zručností dospelých na Slovensku výrazne zhoršila
- 06.12.2024 Správa školskej inšpekcie potvrdzuje nutnosť naštartovaných zmien vo vzdelávaní