Konferencia Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy: Je pravda zábavná?
Pravda ako názor, pravda ako konštrukcia, pravda a fakty ako zábava? Aký je dnešný spoločenský, politický a mediálny svet? Fakulta masmédií Paneurópskej vysokej školy organizuje pri príležitosti výročia Novembra 89 už po šiesty raz vedeckú konferenciu na tému Pravda a lož, tentoraz s podtitulom: Hra na demokraciu?
Žijeme v dobe, v ktorej emócie vysoko vyhrávajú nad suchou fakticitou. V dobe, v ktorej je dôležitejšie žiariť na sociálnych sieťach. V dobe fanúšikovstva a potlesku na jednej strane a ľahkovážnej nenávisti na strane druhej. Sme v kríze hodnôt a demokracie? Ako nám do života vstupuje nová, deregulovaná mediálna komunikácia? A kedy prevezme umelá inteligencia vládu nad svetom?
Konferencia Pravda a lož: Hra na demokraciu? sa uskutoční v pondelok 18. novembra 2024 na Fakulte masmédií Paneurópskej vysokej školy v Bratislave (Petržalka, Tematínska 10). Konferencia sa uskutoční záštitou vedúceho zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimíra Šuchu, ktorý zároveň s dekankou FM PEVŠ prof. Ivetou Radičovou stretnutie svojimi prejavmi aj otvoria.
V prvom diskusnom bloku sa predstavia Ján Gordulič, komentátor , stand-up komik a tvorca podcastov, Samuel Kováčik, vedec, popularizátor vedy a tvorca podcastov Vedátor a moderátor Braňo Závodský, ktorý bude zastupovať Rádio Expres ako tradičné rozhlasové médium. V druhom bloku sa predstavia sociologička Oľga Gyarfášová, Vladimír Fatika, ktorý vedie peoplemetrové merania televízií na Slovensku, Tomáš Kriššák, ktorý monitoruje dianie na sociálnych sieťach a domácich pedagógov budú zastupovať Yvonne Vavrová a Martin Kasarda.
Polovica dvadsiatych rokov 21. storočia ukazuje, že demokracia stojí na vratkých nohách. Z politických debát sa stala guľovačka absurdnými názormi, správa vecí verejných sa mení na zneužívanie moci. Je technologická zmena prenosu informácií, digitalizácia, šírenie redakčne nespracovaného obsahu dôvodom nárastu populizmu? Je nárast iracionality, emocionality a populizmu výsledok technologickej rýchlosti, alebo je to masáž, ktorá v duchu hesla „chlieb a hry“ rozvíja myšlienku Marshalla McLuhana o tom, že médium je aj posolstvo aj masáž mozgov v čase masovej kultúry? Existujú ešte objektívne a nezávislé médiá, ktoré by mali byť nevyhnutnou súčasťou fungovania občianskej demokratickej spoločnosti? Existuje ešte pravda? Alebo je to len konštrukcia?
V prípade ďalších otázok: Martin Kasarda, FM PEVŠ,
martin.kasarda@paneurouni.com, 0903 605 139
zdroj: Bc. Monika Filinová, marketingové oddelenie, pevs.marketing@paneurouni.com