Festival Petra Scherhaufera

26.11.2010

Divadelný festival na počesť významného slovenského režiséra Petra Scherhaufera s tvorivými dielňami pre študentov UKF v Nitre ako aj s bohatým sprievodným programom (29. 11. 2010 – 5. 12. 2010)

PROGRAM UMELECKÝCH DIELNÍ:
29. 11. 2010 (pondelok)
od 09.00 – do17.00 h. v UTA: TVORIVÉ DIELNE – Ladislav Tischler: autorské divadlo
Sprievodný program:
19.30 h. v UTA: MALOMEŠTIAKOVA SVADBA /Divadlo A a Shanti Prievidza/
Bertold Brecht: Malomeštiakova svadba, réžia: Jozef Krasula, účinkujú: Štefan Orság, Michaela Pastieriková, Oliver Smida, Dušana Škultétyová, Juraj Vido, Michaela Vrábová, Eva Lišková, Ladislav Tischler a Janko Homolka
30. 11. 2010 (utorok)
od 09.00 – do17.00 h. v UTA: TVORIVÉ DIELNE – Ladislav Tischler: autorské divadlo
od 11.00 do 15.00 h. B- 115 alebo telocvičňa: Ján Hyža: Pohyb na javisku
Sprievodný program:
18.00 h. v Ponitrianskom múzeu v Nitre JazzPopClassics
Účinkujú:
Anastasia Shchukina – spev
Zsuzsanna Ilievsky – husle
Matej Kozub – klarinet
Andrej Pleštinský – akordeón
Konstantin Ilievsky – klavír
Vstup voľný. Zmena programu a účinkujúcich vyhradená.
1. 12. 2010 (streda)
od 09.00 – do17.00 v UTA: TVORIVÉ DIELNE – Dušan Musil: Pantomíma
2. 12. 2010 (štvrtok)
od 9.00 - do 14.00 h. v UTA: TVORIVÉ DIELNE – Alena Michalidesová: Pohybové divadlo – improvizácia
od 14.00 – do 16.00 h. v UTA: Alena Štefková (NOC Bratislava): Peter Scherhaufer
– pedagóg (fórum)
Sprievodný program:
17.00 h. v UTA: VEĽKÍ HERCI MALÝM DEŤOM 2 /Divadlo Úsmev/
réžia: Alena Michalidesová, hudba: Sisa Michalidesová Herci: Alena Michalidesová, Sisa Michalidesová, Ladislav Tischler, Roman Gregorička, Vladimír Hanák
Beseda po predstavení: s režisérom Patrikom Lančaričom
3. 12. 2010 (piatok)
od 09.00 – do 13.00 v UTA: TVORIVÉ DIELNE – Alena Michalidesová a Ladislav Tischler: Základy hereckej tvorby
od 14.00 – do 18.00 h. v UTA: VZDELÁVANIE DIVADLOM PETRA SCHERHAUFERA
Peter Scherhaufer – učiteľ „šaškú“ (fórum) ukážky inscenácií – dokumenty, prezentácia knihy Peter Scherhaufer – učiteľ „šaškú“: Dagmar Inštitorisová FF UKF, Marian Michalides PF UKF Nitra
Sprievodný program:
o 17. 00 h v UTA: NA NEZNÁMOM POSCHODÍ
Fragments/Details/Moments – Ivi Rebová – výstava fotografií
4. 12. 2010 (sobota)
od 09.00 – do 17.00 h. v UTA: TVORIVÉ DIELNE – Dušan Musil: Pantomíma
Sprievodný program:
19.30 h. v UTA: LORDI (réžia: Peter Serge Butko)
Oscar Wilde, Robbie Ross, Ivan Remiáš: Lordi / réžia: Peter Serge Butko účinkujú: Peter Serge Butko, Martin Hofman, Filip Rajmont, Martin Kotecký
Beseda po predstavení s Petrom Serge Butkom
5. 12. 2010 (nedeľa)
Sprievodný program:
18.00 h. v UTA: V. Krasnogorov: PELIKÁNI V PUSTATINE /Divadlo Úsmev/
réžia: Peter Scherhaufer a Alena Michalidesová, hudba: Sisa Michalidesová,
Účinkujú: Alena Michalidesová, Marián Labuda ml., Erik Peťovský, Sisa Michalidesová, Ladislav Tischler, Vladimír Hanák
TVORIVÉ DIELNE
Mgr. art. Alena Michalidesová
herečka, pedagogička
Na hudobnom odbore Konzervatória v Bratislave študovala organ.
Je absolventkou herectva na VŠMU v Bratislave.
Ako herečka pôsobila v Poetickej scéne NS v Bratislave, SND, Divadle A. Bagara v Nitre, Radošínskom naivnom divadle. Je zakladateľkou a režisérkou poloprofesionálneho divadelného združenia – divadla ÚSMEV. Pod vedením P. Scherhaufera účinkovala v niekoľkých divadelných projektoch.
Okrem pôsobenia v divadlách stvárnila zaujímavé postavy vo filmoch Slovenskej filmovej tvorby a Slovenskej televízii, súčasne sa venuje dabingu.
Ako pedagóg hereckej tvorby, javiskovej reči, pantomímy pôsobí na konzervatóriu v Bratislave, ako pedagóg tvorivosti a tvorby projektov pôsobí na PF UKF v Nitre.
S divadlom ÚSMEV reprezentovala Slovensko na zahraničných festivaloch v Rakúsku, Nemecku, Japonsku, Dánsku, Francúzsku, kde pôsobila ako lektor hereckej tvorby a pohybu. Dominantnou metódou jej tvorby so študentmi je improvizácia.
Workshop – Pohybové divadlo
Účastníci dielne prostredníctvom improvizačnej metódy môžu vytvoriť niekoľko modelových projektov hudobno-dramatického charakteru. zameraných na:
Pri tvorbe projektov môžu rozvinúť svoju fantáziu:
- v hravom tvorivom pohybe,
- v pohybe a slove,
- v hereckej tvorbe a pohybe,
- v spojení pohybu s dramatickým textom,
- vo vytvorení dramatickej postavy, v určení jej charakteru a jej výrazových
prostriedkov,
- v štylizácii postavy.
Mgr. art. Ján Hyža
Je absolventom muzikálového herectva na JAMU v Brne. Počas magisterského štúdia absolvoval zahraničnú študijnú stáž na PWST v Krakove v odbore herectvo-vokálne herectvo. Od septembra 2010 je doktorandom na Katedre hudby Pedagogickej fakulty UKF v Nitre, kde sa venuje štúdiu interpretácie muzikálovej piesne ako jednotnej syntézy hereckého, speváckeho a tanečného umenia. Externe vyučuje na ZUŠ v Senici ako učiteľ literárno-dramatického odboru. Počas štúdia na JAMU spolupracoval s Národným divadlom v Brne (Janáčkovo divadlo, Reduta), so slovenským Divadlom oProti. Ako vokalista spolupracoval s Metropolitným symfonickým orchestrom v rámci projektu Hradologie 2010. V súčasnosti hosťuje v divadle Husa na provázku v Brne.
Workshop – pohyb na javisku

Práca v dielni bude zameraná predovšetkým na hľadanie emócie a jej vyjadrenie pohybom. Ide o priame napojenie na prácu v rámci predmetu Tanečná prax, ktorý absolvujú študenti odboru učiteľstvo hudobno-dramatickej výchovy na Katedre hudby PF UKF v Nitre. Budeme hľadať konkrétne emócie a ich sídlo v našom tele, ich fyziologickú cestu a premietnutie v pohybovom vyjadrení. Využijeme pri tom najmä zmyslové vnímanie, ktoré nám bude odrazovým mostíkom v hľadaní. Nebude chýbať ani prepojenie základov tanca, choreografie a tréningu pohybovej pamäte. Výstupom dielne by mali byť jednotlivé pohybové variácie účastníkov.
Mgr. Ladislav Tischler
Je absolventom učiteľstva hudobno-dramatického umenia na katedre hudby v Nitre. Od septembra 2009 interným doktorandom na Katedre hudby Pedagogickej fakulty UKF v Nitre, kde sa venuje hudobno-dramatickej tvorbe a metafore v hudobno-dramatickej tvorbe a výchove. Je členom Divadla mladých 6pe Partizánske, Divadelného združenia Partizánske, Divadla A Prievidza a Divadla Úsmev. Počas štúdia na UKF účinkoval vo viacerých divadelných predstaveniach a projektoch, spolupracoval s režisérmi ako Jozefa Krasula, Patrik Lančarič, Alena Michalidesová, Ondrej Bőhm či Peter Oravec. Ako herec sa zúčastnil mnohých zahraničných festivalov v Čechách, Nemecku, Holandsku, Španielsku, Kanade, Monaku, Švédsku, Japonsku, Rakúsku a Maďarsku. Pracoval s lektormi ako Jakub Nvota, Kamil Žiška, Odřej Pavelka, Petr Janků, Štefan Capko, Václav Klemens či Miroslav Kasprzik.
Workshop – autorské divadlo
Práca v dielni bude zameraná predovšetkým na vytvorenie jednoduchého divadelného tvaru. Od inšpiračných zdrojov, cez skladbu základných divadelných obrazov sa frekventanti pokúsia netradičnými inscenačnými metódami vystavať ucelený divadelný tvar – minipredstavenie. Témou tvorivých dielní bude – samota vo svete bez hraníc.
Mgr. art. Dušan Musil
Je žiakov Profesora Milana Sládka, svetoznámeho míma, priekopníka pantomímy na Slovensku, momentálne žijúceho v Nemecku. Päť rokov pôsobil pod jeho vedením v Divadle Aréna, medzinárodnom inštitúte pohybového divadla ako herec pantomímy a jeden rok i ako jeho umelecký asistent.
Po zmene vedenia odišiel z divadla a absolvoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave, odbor bábkoherectvo.
I naďalej sa venuje profesionálne pantomíme a pohybovému divadlu, účinkuje v pantomimických predstaveniach divadla Malá scéna STU v Bratislave, v Opere SND a vedie bábkarské oddelenie v Súkromnej základnej umeleckej škole Tralaškola v Nitre i na Súkromnom konzervatóriu v Nitre, kde vyučuje Herectvo, Pantomímu i Javiskový pohyb budúcich nádejných hercov.
Workshop - pantomíma
V rámci divadelnej pantomimickej dielne sa účastníci dozvedia o umení pantomímy, pohybového a bábkového divadla. Budú zasvätený do tajov umenia bez verbálnych vyjadrovacích prostriedkov. Spoznajú základné pravidlá a techniky pantomímy, práce s materiálom a bábkou, oboznámia sa s teóriou i dejinami jedným z najstarších divadelných techník. Naučia sa vnímať svet cez imagináciu formou pantomimickej steny, chôdze na mieste, pohybe po „rebríku“ i tlakov a ťahov prostredníctvom praktických cvičení s profesionálnym mímom. Zoznámia sa s pravidlami oživovania materiálu a práce s bábkou. Na záver si vyskúšajú a naučia základy pantomimického líčenia, ktoré tak špecifikuje toto umenie. Výsledkom by mala byť tvorba a samotná prezentácia pantomimických, pohybových a bábkových etúd.