Európsky diplom, umelá inteligencia a vzdelávanie pre vidiek: slovenské návrhy na pôde EÚ
Minister školstva Tomáš Drucker na zasadnutí Rady EÚ pre vzdelávanie, mládež, kultúru a šport v Bruseli predložil viaceré návrhy na podporu konkurencieschopnosti Európy vo vzdelávaní a na rozvoj vidieckych oblastí.
Minister Drucker vo svojom vystúpení zdôraznil, že Európa musí prestať hovoriť o dobiehaní globálnych lídrov, akými sú Spojené štáty a Čína, a namiesto toho začať budovať vlastnú pozíciu lídra v inováciách a technológiách. „Európa musí byť nezávislou inovačnou veľmocou – nielen pre hospodársku prosperitu, ale aj pre našu bezpečnosť a zachovanie spôsobu života,“ uviedol T. Drucker.
Medzi konkrétne návrhy, o ktorých ministri diskutovali, patrí zavedenie európskeho diplomu a podpora združení európskych univerzít. Tieto opatrenia by mohli zosúladiť vzdelávanie s potrebami trhu práce a posilniť postavenie európskych vysokých škôl.
Tomáš Drucker však upozornil na možné riziko vzniku dvojstupňového systému, kde by elitné univerzity získali výraznú prevahu nad menšími národnými inštitúciami. „Kľúčom k úspechu je podpora mobility, automatické uznávanie kvalifikácií a prístup zameraný na študentov,“ doplnil.
Minister označil nástup umelej inteligencie za jedinečnú príležitosť na transformáciu vzdelávacích systémov. „Potrebujeme strategické investície a európsku spoluprácu na vytvorenie prostredia, ktoré umožní plne využiť potenciál umelej inteligencie vo vzdelávaní,“ zdôraznil T. Drucker.
Vidiecke oblasti ako príležitosť
Ministri EÚ sa venovali aj otázke rozvoja vidieckych oblastí, ktoré čelia úbytku obyvateľstva, odlivu mladých ľudí a nedostatku príležitostí. „Vidiecke oblasti majú jedinečné silné stránky, ako je životný štýl a silný pocit komunity. Výzvou je skĺbiť tieto prednosti s modernými možnosťami, čo môže dosiahnuť práve vzdelávanie,“ uviedol Tomáš Drucker.
Na Slovensku sa preto menia učebné osnovy so zameraním na podnikanie, digitálne zručnosti a udržateľnosť. „Chceme, aby mladí ľudia vnímali vidiecke oblasti ako miesta príležitostí a rozvoja,“ povedal T. Drucker.
Minister svoj príspevok ukončil výzvou na európsku spoluprácu. „Toto nie je len národná, ale európska výzva. Musíme zdieľať nápady, rozumne investovať a spoločne zabezpečiť, aby vidiecke oblasti mali budúcnosť, akú si zaslúžia,“ dodal.
Latest news
- 25.11.2024 Európsky diplom, umelá inteligencia a vzdelávanie pre vidiek: slovenské návrhy na pôde EÚ
- 25.11.2024 Ministri školstva EÚ diskutovali o mobiloch v školách, Slovensko predstavilo novú reguláciu
- 25.11.2024 Ministerstvo školstva tento rok udelí 1 627 štipendií a pripravuje pokračovanie programu
- 22.11.2024 Minister Drucker predstavil priebežnú správu o efektívnosti výdavkov na regionálne školstvo