CERN v Ženeve oslavoval 70. výročie
Európska organizácia pre jadrový výskum dnes oslávila 70. výročie svojho založenia. Slávnostného ceremoniálu v Ženeve sa zúčastnili najvyšší predstavitelia členských a pridružených štátov CERN-u a delegáti medzinárodných organizácií. Slovensko zastupovali prezident Peter Pellegrini, minister školstva Tomáš Drucker a štátny tajomník Ján Hrinko.
CERN je medzinárodná organizácia, ktorá sa zameriava na skúmanie základných otázok časticovej fyziky. K najväčším úspechom vedeckej inštitúcie patrí objav „Božskej častice“ Higgsovho bozónu. Presadzuje hodnoty medzinárodnej spolupráce, otvoreného zdieľania poznatkov a podpory mieru. Slovensko je členom CERN-u od roku 1993, v súčasnosti tvorí CERN 24 členských štátov.
Členské štáty sa aktívne podieľajú na vedeckom programe. Rezort školstva je odborným garantom spolupráce a národným financujúcim orgánom u nás. Rovnako ako CERN si kladie za cieľ vzbudiť väčší záujem verejnosti o vedu a vzdelávanie, podporiť diskusiu o dôležitých vedeckých témach a motivovať mladú generáciu k štúdiu a kariére v oblasti technických a vedeckých odborov. Technológie vyvinuté v CERN-e nachádzajú uplatnenie v rôznych oblastiach, ako sú medicína, informačné technológie a priemysel.
CERN na oslavách v Ženeve predstavil ďalší ambiciózny plán, ktorý by mohol formovať budúcnosť vedy a technologického vývoja – najväčší a najvýkonnejší urýchľovač na svete s obvodom asi 100 kilometrov – Future Circular Collider. Očakáva sa, že posunie hranice časticovej fyziky a poznanie vesmíru ďaleko za súčasné možnosti Veľkého hadrónového urýchľovača. Ak pôjde všetko podľa plánov, mohol by byť spustený v roku 2040. Odhadované náklady na výstavbu a prevádzku sú približne 21 miliárd švajčiarskych frankov. Na jeho financovaní by sa mali podieľať všetky členské štáty vrátane Slovenska.
„Účasť Slovenska by mohla pomôcť našim firmám a otvoriť nové príležitosti na vývoj moderných technológií. Naši podnikatelia už v minulosti dodávali robotické systémy a komponenty do CERN-u. Pre vedcov a firmy by to znamenalo prístup k najnovším technológiám a poznatkom. Najväčší prínos by to však mohlo mať pre mladých vedcov, ktorým pomôže nájsť uplatnenie, či už v súkromnom sektore alebo vo vede," povedal minister školstva Tomáš Drucker.
Slovensko sa v CERNE zúčastňuje dvoch najväčších experimentov na komplexe veľkého hadrónového urýchľovača, ATLAS a ALICE. Slovenské tímy pracujú aj na experimentoch na zariadení ISOLDE a NA62. Celkovo s CERN-om spolupracuje okolo 100 slovenských vedcov a študentov, 14 z nich je dlhodobo zamestnaných v CERN-e, 6 PhD študentov a 5 diplomantov sa zúčastňuje na výskume a vyše 37 výskumných pracovníkov na projektoch CERN experimentov.
zdroj: https://www.minedu.sk/cern-v-zeneve-oslavoval-70-vyrocie/
Latest news
- 19.11.2024 Vysoké školy sa vďaka podpore rezortu školstva zúčastňujú na ďalšom významnom medzinárodnom veľtrhu
- 18.11.2024 Rezort školstva mapuje záujem základných škôl, ktoré chcú začať vzdelávať po novom od nasledujúceho školského roka
- 15.11.2024 Minister školstva rokoval s prezidentom a predstaviteľmi školských odborov
- 15.11.2024 Používanie mobilov v školách bude regulované. Rezort školstva pripravil súbor praktických nástrojov pre školy a rodičov