Zdravotnícke a diagnostické pomôcky

Bakalárske štúdium v študijnom programe zdravotnícke a diagnostické pomôcky (odbor zdravotnícke vedy) je profesijne orientovaný študijný program. Študijný program plne rešpektuje Smernicu Európskeho parlamentu a Rady 2005/36/ES o uznávaní odborných kvalifikácií v rámci Európskej únie (EÚ).

Štandardná dĺžka štúdia je najmenej tri a najviac päť rokov. Štúdium je ukončené priznaním titulu bakalár (Bc.).

Súčasťou štúdia je povinná odborná prax študenta/študentky v celkovom rozsahu jeden semester. Výučba je zameraná na rozvoj praktických zručností študenta/študentky. Uskutočňuje sa vo všeobecných alebo v špecializovaných ústavných zdravotníckych zariadenia, vo výdajniach zdravotníckych pomôcok, verejných a nemocničných lekárňach s portfóliom zdravotníckych pomôcok. Okrem odbornej praxe v zdravotníckych zariadeniach, výučba zahŕňa ostatné metódy pre rozvoj zručností prostredníctvom laboratórnych cvičení, interaktívnych seminárov orientovaných na projektovú činnosť, formou stáže na inom, nie zdravotníckom pracovisku, ktoré sa zaoberá zdravotníckymi pomôckami a/alebo in vitro diagnostickými zdravotníckymi pomôckami (regulačné orgány štátnej správy, výrobcovia, zastúpenia zahraničných výrobcov a dodávateľov zdravotníckych pomôcok, a pod.).

Teoretická výučba má interdisciplinárny charakter. Študent/študentka získava prehľad o rôznych druhoch, typoch a triedach zdravotníckych pomôcok, ktoré sú súčasťou zdravotnej starostlivosti. Má znalosti o zdravotníckych pomôckach z pohľadu kvality, vigilancie bezpečnosti a ich účelu použitia pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Kombinácia teoretických znalostí a praktických zručností, intenzívne podporovaných praktickou výučbou, umožní študentovi/študentke rozvinúť svoje schopnosti, prevziať zodpovednosť stať sa kompetentným odborníkom/kompetentnou odborníčkou na zdravotnícke pomôcky. 



Uplatnenie absolventov

Absolventi a absolventky bakalárskeho študijného programu sa stávajú zdravotníckymi pracovníkmi a pracovníčkami v odbore zdravotnícke vedy. Uplatnenie môžu nájsť vo všeobecných alebo špecializovaných zdravotníckych zariadeniach (oddelenia centrálnej sterilizácie, oddelenia laboratórnej medicíny), vo verejných lekárňach so sortimentom zdravotníckych pomôcok, vrátane in vitro diagnostických zdravotníckych pomôcok, v nemocničných lekárňach s oddelením zdravotníckych pomôcok. Po absolvovaní školenia vedia zabezpečiť kontrolu prístroja, podporných systémov, kalibráciu technického vybavenia a  vykonávať ich údržbu. Sú zodpovední za operačnú pripravenosť, bezpečnú manipuláciu so zdravotníckymi pomôckami, hospodárnu prevádzku a primerané obstarávanie potrebného vybavenia zdravotníckymi pomôckami v zdravotníckych zariadeniach.  Absolventi bakalárskeho stupňa sú profesionálne pripravení pre výkon v klinickej praxi, napr. pre zabezpečenie prevencie infekcie zdravotníckymi pomôckami, participujú pri certifikácii a vo výrobe zdravotníckych pomôcok. Ďalšími možnosťami uplatnenia sú regulačné inštitúcie rezortu Ministerstva zdravotníctva SR, napr. na Oddelení zdravotníckych pomôcok Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a na ďalších verejných úradoch a inštitúciách. Absolventi štúdia môžu pracovať aj vo farmaceutickom priemysle s portfóliom zdravotníckych pomôcok a in vitro diagnostických zdravotníckych pomôcok, u výrobcov zdravotníckych pomôcok, vrátane zdravotníckych prístrojov a systémov, v distribučných firmách, ale aj vo výskume a vzdelávaní.



Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Komenského v Bratislave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.

Posielajte mi novinky

Podmienky prijatia

Základnou podmienkou prijatia uchádzača na vysokú školu je získanie úplného stredného alebo úplného stredného odborného vzdelania. Uchádzač, ktorý nepreukáže splnenie základných podmienok prijatia na štúdium v čase overovania splnenia podmienok na prijatie, môže byť na štúdium prijatý podmienečne s tým, že je povinný preukázať splnenie základných podmienok prijatia na štúdium najneskôr v deň určený na zápis na štúdium. Právo uchádzača, ktorý bol na štúdium prijatý podmienečne, zaniká, ak najneskôr v deň určený na zápis nepreukáže splnenie základných podmienok na prijatie.

V zmysle ustanovení § 32 zákona č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov fakulta požaduje, aby súčasťou materiálov prikladaných k žiadosti o štúdium bol lekársky posudok o zdravotnej spôsobilosti na výkon zdravotníckeho povolania

Na bakalársky študijný program zdravotnícke a diagnostické pomôcky uskutočňovaný v slovenskom jazyku budú uchádzači prijatí podľa nasledovných pravidiel:

 a)        každý uchádzač, ktorý získal celkový priemerný prospech v posledných štyroch rokoch štúdia na strednej škole všeobecného, alebo farmaceutického zamerania do 1,750 vrátane a podal si písomnú žiadosť o prijatie na základe tohto bodu.

 b)        každý uchádzač, ktorý sa umiestnil na jednom z prvých troch miest v celoštátnom kole olympiády pre žiakov stredných škôl v predmete biológia ALEBO chémia podal si písomnú žiadosť o prijatie na základe tohto bodu.

c)        uchádzač neprijatý podľa podmienky uvedenej pod písm. a) alebo b) tohto bodu, v závislosti od umiestnenia podľa poradia úspešnostiNárodnej porovnávacej skúške (ďalej len „NPS“) s najlepším výsledkom.

Prestup študenta z inej vysokej školy sa uskutočňuje formou prijímacieho konania v zmysle týchto podmienok a ustanovení § 58 Zákona o vysokých školách (Zákon č. 131/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov).



Doplňujúce informácie

Prihláška sa podáva elektronicky prostredníctvom systému AIS2, ale musí byť doručená aj v tlačenej podobe spolu s  povinnými prílohami na adresu fakulty do 30. júna 2025.

Uchádzač sa môže na jednej prihláške prihlásiť na bakalársky študijný program zdravotnícke a diagnostické pomôcky, alebo na štúdium obidvoch študijných programov uskutočňovaných na Farmaceutickej fakulte UK (bakalársky študijný program - zdravotnícke a diagnostické pomôcky a magisterský študijný program - farmácia).

Z bakalárskeho študijného programu zdravotnícke a diagnostické pomôcky nie je možné prestúpiť na magisterský študijný programe farmácia, ani na ňom pokračovať v štúdiu.

Uchádzači, ktorí sa prihlásia len na bakalársky študijný program zdravotnícke a diagnostické pomôcky, musia splniť podmienky na prijatie určené pre bakalársky študijný program. Uchádzači, ktorí do prihlášky uvedú viac ako jeden študijný program musia splniť podmienky pre všetky študijné programy, na ktoré sa prihlásili. Tieto výsledky sa prepočítajú podľa kritérií prijímacieho konania na daný študijný program. Ak uchádzač splní podmienky prijatia na viacero študijných programov, bude prijatý na ten z nich, na ktorý sa prihlásil s najvyššou prioritou (v poradí dôležitosti).



Podmienky pre zahraničných študentov

Podmienkou prijatia cudzincov (aj krajanov) na štúdium je preukázanie potrebnej spôsobilosti spôsobom totožným ako v prípade občanov SR, ktorý vyplýva z ustanovenia § 56 ods. 1 zákona o vysokých školách, a tým je získanie úplného stredného alebo úplného stredného odborného vzdelania, ktoré je uznané podľa zákona č. 422/2015 Z. z. o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov.



Bez prijímacích skúšok
áno

Podmienky prijatia bez prijímacej skúšky

Na bakalársky študijný program zdravotnícke a diagnostické pomôcky uskutočňovaný v slovenskom jazyku môže byť prijatí bez prijímacieho konania každý uchádzač, ktorý:

  • získal celkový priemerný prospech v posledných štyroch rokoch štúdia na strednej škole všeobecného, alebo farmaceutického zamerania do 1,750 vrátane podal si písomnú žiadosť o prijatie na základe tohto bodu alebo
  • dosiahol umiestnenie na jednom z prvých troch miest v celoštátnom kole olympiády pre žiakov stredných škôl v predmetoch „biológia“ ALEBO „chémia“.

Žiadosť o prijatie bez prijímacieho konania musí byť doručená s prihláškou na VŠ, najneskôr však do 30. júna 2025.

Celkový priemerný prospech sa počíta v prípade štvorročných stredných škôl z výročných a polročných vysvedčení za 1. až 3. rok štúdia a za prvý polrok 4. roku štúdia vrátane voliteľných predmetov (nezapočítava sa známka zo správania). Celkový priemerný prospech sa počíta za všetky polroky a celé roky spoločne, nie zvlášť. U absolventov viacročných stredných škôl sa analogicky počítajú známky z posledných štyroch rokov štúdia (v poslednom roku štúdia opäť iba prvý polrok). Do celkového priemerného prospechu sa nezapočítava hodnotenie so správania.

Povinné prílohy pre žiadosť o prijatie bez Národnej porovnávacej skúšky ďalej len „bez NPS“
žiadosť o prijatie bez NPS - doručená spolu s prihláškou alebo dodatočne najneskôr však do 30. júna 2025
- úradné overené fotokópie vysvedčení zo strednej školy všeobecného alebo odborného zamerania za posledné štyri roky štúdia alebo dokumentu potvrdzujúceho víťazstvo na jednom z prvých troch miest na celoštátnom kole olympiády pre žiakov stredných škôl v predmetoch „biológia“ ALEBO "chémia".



Koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami

doc. PharmDr. Szilvia Czigle, PhD.

zodpovedná referentka - Mgr. Adriana Lendvayová

tel: 02/9016 9145

e-mail: studijne@fpharm.uniba.sk, lendvayova@fpharm.uniba.sk



Všeobecné informácie k prijímacej skúške

Prijatie na FaF UK je možné len po absolvovaní prijímacieho konania (tzn. aj prestup študenta z inej vysokej školy sa uskutočňuje formou prijímacieho konania).

FaF UK prijímaciu skúšku neorganizuje. Organizačne NPS zabezpečuje pre FaF UK v akademickom roku 2024/2025 spoločnosť www.scio.cz (bližšie informácie budú každému uchádzačovi zaslané e-mailom po zaevidovaní jeho prihlášky)

Poplatok za prijímacie konanie vo výške 50,-EUR uhradia uchádzači bankovým prevodom na účet fakulty a k prihláške na štúdium priložia potvrdenie o zaplatení.

Povinnou prílohou prihlášky na štúdium študijného programu je lekársky posudok o zdravotnej spôsobilosti vo vzťahu k výkonu príslušného zdravotníckeho povolania.

Podrobné pravidlá prijímacieho konania a užitočné informácie sú uverejnené na stránkach Farmaceutickej fakulty UK https://www.fpharm.uniba.sk/prijimacky 



Forma prijímacej skúšky

 

FaF UK prijímaciu skúšku neorganizuje.  Pre prijatie je uchádzač povinný absolvovať NPS. 



Testy

NPS pre bakalársky študijný program zdravotnícke a diagnostické pomôcky sa skladá z:

a) testu z prírodných vied (biológia) ALEBO (chémia)
b) testu všeobecných študijných predpokladov (ďalej len „VŠP“)

Organizačne NPS zabezpečuje spoločnosť, ktorej je zadaná zákazka na realizáciu NPS v súlade s ustanoveniami zákona č. 25/2006  Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Test VŠP a test prírodných vied (biológia) ALEBO (chémia) je možné absolvovať v rozmedzí mesiacov december 2024 až jún 2025 (aj opakovane). Z hľadiska prijímacieho konania sa uchádzačovi započítava vždy najlepší výsledok absolvovaného testu.

Výsledok o úrovni študijných predpokladov v určenej oblasti bude mať podobu percentilu. Výsledok testu prírodných vied bude mať v celkovom hodnotení váhu 80 % (iba test z biológie ALEBO chémie), výsledok testu VŠP bude mať váhu 20 % (všetky oddiely v rámci tohto testu budú mať rovnakú váhu). Celkové poradie úspešnosti jednotlivých uchádzačov sa stanoví na základe preváženia výsledkov z oboch testov (prírodných vied a VŠP).



  • Podanie prihlášky na štúdium

    01.12.2020 - 30.06.2025

  • Konanie prijímacej skúšky

    01.12.2020 - 30.06.2025

  • Zaslanie vysvedčenia do

    30.06.2025

Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Komenského v Bratislave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.

Posielajte mi novinky

Predpokladaný počet prijatých uchádzačov
40


Prílohy
  • maturitné vysvedčenie (papierová forma, elektronická forma)
  • životopis (papierová forma, elektronická forma)
  • lekársky posudok o zdravotnej spôsobilosti na výkon zdravotníckeho povolania (papierová forma, Príloha č. 2 k zákonu č. 578/2004 Z. z. – https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/prilohy/SK/ZZ/2004/578/20171101_3113332-2.pdf (papierová forma, elektronická forma)


Ročné školné
Štandardná dĺžka štúdia: bezplatne
Štúdium dlhšie ako je štandardná dĺžka študijného programu, súbežné štúdium: 720 €


Poplatok za prijímacie konanie
písomná prihláška: 50 €
elektronická prihláška: 50 €

Fakturačné údaje

Suma poplatku                    50 €

Číslo účtu:                           700083012/8180

IBAN:                                   SK 61 8180 0000 0070 0013 4836

Banka:                                  Štátna pokladnica

SWIFT:                                  SUBASKBX

Variabilný symbol:               649003

Správa pre prijímateľa:       meno a priezvisko uchádzača (povinný údaj)

Konštantný symbol:             558


Upozornenie: meno uchádzača je povinný údaj slúžiaci na identifikáciu platby

Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Komenského v Bratislave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.

Posielajte mi novinky

Detail študijného programu

 
 
Chystáš sa študovať na vysokej škole na Slovensku? Teraz môžeš získať štipendium až 9 000 € počas prvých troch rokov štúdia. Viac informácií

Detail študijného programu

HelpDesk

0911 154 882
0910 288 664
037 / 6414881
037 / 6414890
(7.30 - 15.30 h.)

helpdesk

Zodpovednosť za obsah: doc. PharmDr. Marek Máťuš, PhD. – matus@fpharm.uniba.sk
Posledná aktualizácia: 03.12.2024 10:22

Upozorniť na neaktuálne údaje