Právo

Právnická fakulta UMB v Banskej Bystrici realizuje vysokoškolské štúdium v akreditovaných študijných programoch v dennej forme a externej forme štúdia:

‒ magisterské štúdium - trvá 2 roky v dennej a 2 roky v externej forme. Štúdium je ukončené štátnou skúškou, ktorej súčasťou je aj obhajoba záverečnej práce. Úspešnému absolventovi sa priznáva akademický titul „magister“ (v skratke „Mgr.“);

Školné v akademickom roku 2025/2026 sa bude uhrádzať podľa smernice, ktorá bude schválená na daný akademický rok.


Uplatnenie absolventov
Absolventi 2. stupňa štúdia

Magisterský študijný program právo je obsahovo totožný s oblasťami a rozsahom vedomostí, zručností a kompetencií, vyžadovanými pre absolventa študijného programu podľa Národného kvalifikačného rámca SKK-7. Podmienkou pre absolvovanie tohto študijného programu je predchádzajúce úspešné absolvovanie bakalárskeho stupňa štúdia v študijnom programe právo, čo vo vzájomnej kombinácii je elementárnym predpokladom pre budúci výkon indikovaných povolaní v justičnej sfére, ďalej prakticky všetkých tzv. slobodných právnických povolaní (advokát, notár, súdny exekútor a pod.), ale aj povolaní v ostatných oblastiach (napr. podnikový právnik). Absolvent má rozsiahle teoreticko-právne, právno-filozofické a historicko-právne vedomosti, nadobudnuté v prvom stupni štúdia v programe právo zásadne rozšírené o znalosti pozitívno-právnych predmetov (občianske právo, trestné právo, obchodné právo, pracovné právo) a o schopnosti praktickej aplikácie práva, a to aj prostredníctvom klinicky koncipovaných predmetov, ako napr. Klinika občianskeho práva I a II, Klinika obchodného práva, Daňové právo v teórii a praxi, Klinika mediálneho práva, Klinika ochrany osobných údajov, Právna klinika pre komunity, Právo obchodných spoločností, Konkurzné právo, a pod. Dokáže spájať medziodborové súvislosti a aktívne vystupovať pri tvorbe právnych predpisov. Absolvent je schopný vnímať a využiť interdisciplinárne súvislosti a presahy právnych inštitútov a vie ich využiť v aplikačnej právnej praxi. Absolvent má rozvinuté zručnosti orientácie v národnom právnom poriadku, v právnom systéme Európskej únie i v medzinárodnom práve. Je preto spôsobilý komplexne riešiť právne problémy a to v ich národných aj nadnárodných kontextoch s nevyhnutným zohľadnením práva Európskej únie a medzinárodného práva. V jednotlivých právnych oblastiach rieši problémy hmotnoprávnej aj procesnoprávnej povahy a navrhuje ich efektívne riešenie, a to aj s využitím schopnosti pracovať s výsledkami rozhodovacej činnosti národných, komunitárnych a zahraničných súdov. Absolvent samostatne rieši etické dilemy, s ktorými sa pri výkone povolania stretne. Nadobudnuté poznatky dokáže samostatne rozširovať a prehlbovať. Metodicky analyzuje programové a procedurálne problémy právnej praxe a ovláda postupy a zručnosti pri poskytovaní právneho poradenstva. Pri výkone povolania je schopný reflektovať postavenie a úlohy právnika v spoločnosti. Absolvent je schopný abstraktne myslieť, analyticky, synteticky a kontextuálne uvažovať, formulovať, navrhovať a aplikovať právne názory a úvahy pri riešení zložitých právnych problémov. Absolvent je kompetentný vykonávať samostatne náročnejšie práce v oblasti verejnej správy a v súkromnej, primárne komerčnej sfére (ako napr. podnikový právnik) alebo pracuje ako kandidát právnických povolaní (súdnictvo, prokuratúra, advokácia, notárstvo, výkon rozhodnutí, správa konkurznej podstaty, a podobne), zamestnanec v justičnej sfére (vyšší súdny úradník, justičný čakateľ, sudca a iné).

Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.

Posielajte mi novinky

Podmienky prijatia
Podmienky prijatia na 2. stupeň štúdia

V zmysle § 56 ods. 3 zákona č. 131/2002 Z. z. o VŠ v znení zmien a doplnkov základnou podmienkou prijatia na štúdium študijného programu druhého stupňa (§ 53 ods. 1 zákona č. 131/2002 Z. z. o VŠ v znení zmien a doplnkov) je vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, pričom súčet počtu získaných kreditov za predchádzajúce vysokoškolské štúdium, ktorým bolo získané vysokoškolské vzdelanie, a počtu kreditov potrebných na riadne skončenie študijného programu druhého stupňa, na ktorý sa uchádzač hlási, musí byť najmenej 300 kreditov.
Pre účely prijímacieho konania na magisterské štúdium na Právnickej fakulte UMB sa ukončeným vysokoškolským vzdelaním podľa predchádzajúcej vety rozumie úspešné absolvovanie štúdia v študijnom programe právo. Úradne overenú kópiu diplomu o ukončení bakalárskeho štúdia /resp. štúdia druhého stupňa v zmysle § 56 ods. 3 zákona o VŠ/ v študijnom programe právo je potrebné zaslať v termíne do 30. júna 2025, najneskôr však do termínu zápisu na štúdium.

Ďalšie podmienky prijatia na štúdium v dennej aj v externej forme magisterského štúdia:
- podľa poradia hodnoty váženého študijného priemeru z bakalárskeho štúdia /resp. predchádzajúceho štúdia druhého stupňa v zmysle § 56 ods. 3 zákona č. 131/2002 Z. z. o VŠ v znení zmien a doplnkov/,
- absolvent bakalárskeho štúdia /resp. predchádzajúceho štúdia druhého stupňa v zmysle § 56 ods. 3 zákona č. 131/2002 Z. z. o VŠ v znení zmien a doplnkov/ na inej právnickej fakulte je povinný predložiť ako prílohu k prihláške výpis výsledkov štúdia.

Počet prijatých uchádzačov bude v súlade so schválenými plánovanými počtami prijatých uchádzačov na AR 2025/2026.


Doplňujúce informácie
Prijímacie konanie na každý stupeň štúdia sa začína prijatím prihlášky na fakultu. Fakulta nepotvrdzuje prijatie prihlášky.

Na prihláške na štúdium je potrebné zreteľne vyznačiť, o ktorú formu štúdia má uchádzač záujem, či o prijatie na dennú formu štúdia alebo o prijatie na externú formu štúdia. Prihláška na štúdium sa podáva samostatne na dennú formu štúdia a samostatne na externú formu štúdia. Na jednom formulári tlačiva „Prihláška na štúdium na VŠ“ sa uvádza len jedna forma štúdia. V prípade záujmu o obidve formy štúdia je potrebné predložiť dve prihlášky, t. j. zvlášť na dennú a zvlášť na externú formu štúdia a zaplatiť dvakrát poplatok za prijímacie konanie.

Právnická fakulta UMB preferuje podávanie elektronickej prihlášky - vtedy nie je potrebné zasielať prihlášku aj v listinnej podobe.

Iba v prípade, ak uchádzač nemá možnosť podať elektronickú prihlášku, môže v lehote na podávanie prihlášok na príslušný stupeň štúdia zaslať prihlášku v listinnej podobe na adresu: Právnická fakulta UMB, Komenského 20, 974 01 Banská Bystrica.

Ak je prihláška podávaná v listinnej podobe, na 3. strane tlačiva prihlášky musí byť vlastnoručný podpis uchádzača na vysokú školu.
Prílohou papierovej prihlášky sú overené kópie všetkých dokumentov požadovaných pre elektronickú verziu. V prípade podania prihlášky v listinnej forme je potrebné na 3. stranu prihlášky nalepiť kópiu dokladu o úhrade poplatku za prijímacie konanie (výpis z účtu, výpis z internetbankingu. Príkaz na úhradu nie je dokladom o zaplatení, preto tento nebude akceptovaný!).

Právnická fakulta UMB nevyžaduje lekárske potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na vysokoškolské štúdium; akceptujeme prihlášku bez lekárskeho potvrdenia.


Súčasťou prihlášky na magisterské štúdium (2. stupeň) je aj štruktúrovaný životopis (s podpisom uchádzača), úradne overená kópia diplomu o ukončení bakalárskeho štúdia v študijnom odbore právo, resp. úradne overená kópia diplomu o ukončení štúdia druhého stupňa /v zmysle § 56 ods. 3 zákona o VŠ/ v študijnom odbore právo. Absolvent štúdia 1. stupňa (alebo aj štúdia 2. stupňa v zmysle § 56 ods. 3 zákona o VŠ) na inej právnickej fakulte je povinný predložiť ako prílohu k prihláške overenú kópiu diplomu o ukončenom predchádzajúcom štúdiu v študijnom odbore právo a výpis výsledkov štúdia za toto predchádzajúce štúdium. Uvedené neplatí pre absolventov 1. stupňa štúdia (alebo aj štúdia 2. stupňa v zmysle § 56 ods. 3 zákona o VŠ) v študijnom odbore právo na Právnickej fakulte UMB v Banskej Bystrici. Ak uchádzač podáva elektronickú prihlášku, predloží dokumenty, ktoré tvoria prílohu prihlášky na študijné oddelenie Právnickej fakulty UMB najneskôr v deň zápisu na štúdium, inak nebude zapísaný na štúdium. V prípade, že uchádzač ukončil štúdium 1. stupňa (alebo aj štúdia 2. stupňa v zmysle § 56 ods. 3 zákona o VŠ) v príslušnom akademickom roku, predloží overenú kópiu diplomu o ukončení tohto štúdia v študijnom odbore právo spoločne s výpisom výsledkov tohto príslušného štúdia na študijné oddelenie Právnickej fakulty UMB najneskôr v deň zápisu na štúdium, inak nebude zapísaný na štúdium.

Uchádzač o štúdium v ktoromkoľvek stupni, ktorý nepreukáže splnenie základných podmienok prijatia na štúdium v čase overovania splnenia podmienok na prijatie, môže byť na štúdium prijatý podmienečne s tým, že je povinný preukázať splnenie základných podmienok prijatia na štúdium najneskôr v deň určený na zápis na štúdium.

Vo všetkých študijných programoch Právnickej fakulty UMB je podmienkou na prijatie uchádzačov, ktorí neabsolvovali maturitnú skúšku zo slovenského jazyka a prihlasujú sa na štúdium študijného programu uskutočňovaného v slovenskom jazyku, aby ovládali slovenský jazyk minimálne na úrovni B2 podľa Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky. Právnická fakulta akceptuje výlučne certifikát o ovládaní slovenského jazyka ako cudzieho/druhého jazyka na požadovanej úrovni (minimálne B2), ktorý je vydaný jazykovými školami registrovanými MŠVVaŠ SR v Sieti škôl a školských zariadení Slovenskej republiky (registrované štátne jazykové školy a súkromné jazykové školy). Úradne overenú kópiu dokladu potvrdzujúceho znalosť slovenského jazyka na požadovanej úrovni predložia uchádzači najneskôr v deň konania zápisu na štúdium.

Uchádzači, ktorí absolvovali predchádzajúci stupeň vzdelania v zahraničí, sú povinní podľa príslušných ustanovení zákona č. 422/2015 Z. z. o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, predložiť uznanie dokladu o vzdelaní získanom mimo územia Slovenskej republiky. Rozhodnutie o uznaní dokladov o vzdelaní je uchádzač o štúdium povinný predložiť najneskôr v deň určený na zápis na príslušnú formu a stupeň štúdia.

Termíny podania prihlášky a podmienky prijatia na štúdium pre zahraničných uchádzačov sú rovnaké ako pre uchádzačov zo Slovenskej republiky. Výšku školného upravuje Smernica o školnom na akademický rok 2025/2026.


Podmienky pre zahraničných študentov
Termíny podania prihlášky a podmienky prijatia na štúdium pre zahraničných uchádzačov sú rovnaké ako pre uchádzačov zo Slovenskej republiky. Výšku školného upravuje Smernica o školnom na akademický rok 2025/2026.

Uchádzači, ktorí absolvovali predchádzajúci stupeň vzdelania v zahraničí, sú povinní podľa príslušných ustanovení zákona č. 422/2015 Z. z. o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, predložiť uznanie dokladu o vzdelaní získanom mimo územia Slovenskej republiky. Rozhodnutie o uznaní dokladov o vzdelaní je uchádzač o štúdium povinný predložiť najneskôr v deň určený na zápis na príslušnú formu a stupeň štúdia.

Vo všetkých študijných programoch Právnickej fakulty UMB je podmienkou na prijatie uchádzačov, ktorí neabsolvovali maturitnú skúšku zo slovenského jazyka a prihlasujú sa na štúdium študijného programu uskutočňovaného v slovenskom jazyku, aby ovládali slovenský jazyk minimálne na úrovni B2 podľa Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky. Právnická fakulta akceptuje výlučne certifikát o ovládaní slovenského jazyka ako cudzieho/druhého jazyka na požadovanej úrovni (minimálne B2), ktorý je vydaný jazykovými školami registrovanými MŠVVaŠ SR v Sieti škôl a školských zariadení Slovenskej republiky (registrované štátne jazykové školy a súkromné jazykové školy). Úradne overenú kópiu dokladu potvrdzujúceho znalosť slovenského jazyka na požadovanej úrovni predložia uchádzači najneskôr v deň konania zápisu na štúdium.


Podmienky prijatia bez prijímacej skúšky
Podmienky prijatia na 2. stupeň štúdia

V zmysle § 56 ods. 3 zákona č. 131/2002 Z. z. o VŠ v znení zmien a doplnkov základnou podmienkou prijatia na štúdium študijného programu druhého stupňa (§ 53 ods. 1 zákona č. 131/2002 Z. z. o VŠ v znení zmien a doplnkov) je vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, pričom súčet počtu získaných kreditov za predchádzajúce vysokoškolské štúdium, ktorým bolo získané vysokoškolské vzdelanie, a počtu kreditov potrebných na riadne skončenie študijného programu druhého stupňa, na ktorý sa uchádzač hlási, musí byť najmenej 300 kreditov.
Pre účely prijímacieho konania na magisterské štúdium na Právnickej fakulte UMB sa ukončeným vysokoškolským vzdelaním podľa predchádzajúcej vety rozumie úspešné absolvovanie štúdia v študijnom programe právo. Úradne overenú kópiu diplomu o ukončení bakalárskeho štúdia /resp. štúdia druhého stupňa v zmysle § 56 ods. 3 zákona o VŠ/ v študijnom programe právo je potrebné zaslať v termíne do 30. júna 2025, najneskôr však do termínu zápisu na štúdium.

Ďalšie podmienky prijatia na štúdium v dennej aj v externej forme magisterského štúdia:
- podľa poradia hodnoty váženého študijného priemeru z bakalárskeho štúdia /resp. predchádzajúceho štúdia druhého stupňa v zmysle § 56 ods. 3 zákona č. 131/2002 Z. z. o VŠ v znení zmien a doplnkov/,
- absolvent bakalárskeho štúdia /resp. predchádzajúceho štúdia druhého stupňa v zmysle § 56 ods. 3 zákona č. 131/2002 Z. z. o VŠ v znení zmien a doplnkov/ na inej právnickej fakulte je povinný predložiť ako prílohu k prihláške výpis výsledkov štúdia.

Počet prijatých uchádzačov bude v súlade so schválenými plánovanými počtami prijatých uchádzačov na AR 2025/2026.


Koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami
Koordinátorka pre študentov so špecifickými potrebami

JUDr. Lucia Petríková, PhD. (č. dv. 250)

048/446 32 50; e-mail: lucia.petrikova@umb.sk


Dôležité informácie pre študentov so špecifickými potrebami spolu s potrebnými tlačivami sú zverejnené tiež na web stránke fakulty:https://www.prf.umb.sk/studium/informacie-pre-studenta/sprievodca-studiom-pre-studentov-so-specifickymi-potrebami.html


Všeobecné informácie k prijímacej skúške
2. stupeň štúdia (denná a externá forma) – bez prijímacej skúšky
do 7. júla 2025 – rozhodovanie o prijatí na 2. stupeň vysokoškolského štúdia
od 9. júla 2025 – zasielanie rozhodnutí o prijatí na 2. stupeň vysokoškolského štúdia


Testy
-

Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.

Posielajte mi novinky

Predpokladaný počet prijatých uchádzačov
120


Prílohy
  • Overený diplom z 1. stupňa VŠ štúdia (Bc.) (papierová forma)
  • Poplatok za prihlášku (papierová forma)
  • Výpis výsledkov z Bc. štúdia (len uchádzači z iných VŠ) (papierová forma)
  • Životopis (papierová forma)


Ročné školné
Štandardná dĺžka štúdia: bezplatne


Poplatok za prijímacie konanie
písomná prihláška: 50 €
elektronická prihláška: 40 €

Fakturačné údaje
POPLATOK ZA PRIJÍMACIE KONANIE:

60,- € – pre všetky stupne v dennej a externej forme štúdia
50,- € – výška poplatku pre všetky stupne štúdia v prípade podania elektronickej prihlášky pre denné aj externé štúdium
Poplatky za materiálne zabezpečenie prijímacieho konania v 1., 2. a 3. stupni vysokoškolského štúdia upravuje § 92 ods. 12 zákona č. 131/2002 Z. z. o VŠ v znení zmien a doplnkov.


Fakturačné údaje (zverejnené aj na stránke www.platby.umb.sk):

1. Úhrada poplatku z krajín EÚ:
Názov účtu: Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
Názov a adresa banky: Štátna pokladnica, Radlinského 32, 810 05 Bratislava 15
Číslo účtu/IBAN: SK75 8180 0000 0070 0009 5590
SWIFT/BIC: SPSRSKBA
VS (variabilný symbol): 8031 (pre uchádzačov o bakalárske štúdium)
8032 (pre uchádzačov o magisterské štúdium)
8033 (pre uchádzačov o doktorandské štúdium) KS (konštantný symbol): 0308 – bezhotovostné platby
ŠS (špecifický symbol): rodné číslo (u uchádzačov zo SR)
dátum narodenia v tvare DDMMRR (u zahraničných uchádzačov)
Správa pre príjemcu: meno a priezvisko uchádzača

2. Úhrada poplatku cez sprostredkujúcu banku z tretích krajín:
Názov účtu: Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
Názov a adresa banky: Všeobecná úverová banka, a. s., Mlynské Nivy 1,
829 90 Bratislava
Číslo účtu/IBAN: SK75 8180 0000 0070 0009 5590
SWIFT/BIC: SUBASKBXXXX
VS (variabilný symbol): 8031 (pre uchádzačov o bakalárske štúdium)
8032 (pre uchádzačov o magisterské štúdium)
8033 (pre uchádzačov o doktorandské štúdium) KS (konštantný symbol): 0308 – bezhotovostné platby
ŠS (špecifický symbol): rodné číslo (u uchádzačov zo SR)
dátum narodenia v tvare DDMMRR (u zahraničných uchádzačov)
Správa pre príjemcu: meno a priezvisko uchádzača

Úhradu poplatku za prijímacie konanie musí uchádzač o štúdium alebo ním poverená osoba zrealizovať bankovým prevodom najneskôr v posledný deň, kedy je možné zaslať prihlášku na štúdium. Prihláška na štúdium bez uhradeného poplatku v stanovenej výške za prijímacie konanie nebude akceptovaná.
Zaplatený poplatok za prijímacie konanie sa nevracia.
Z dôvodov automatizovaného spracovania poplatkov v informačnom systéme akceptujeme len bezhotovostné platby. Platba poštovou poukážkou sa neakceptuje z dôvodu nemožnosti identifikácie platiteľa v informačnom systéme univerzity.

Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.

Posielajte mi novinky

Detail študijného programu

 
 
Chystáš sa študovať na vysokej škole na Slovensku? Teraz môžeš získať štipendium až 9 000 € počas prvých troch rokov štúdia. Viac informácií

Detail študijného programu

HelpDesk

0911 154 882
0910 288 664
037 / 6414881
037 / 6414890
(7.30 - 15.30 h.)

helpdesk

Zodpovednosť za obsah: Bc. Ján Chmelík – jan.chmelik@umb.sk
Posledná aktualizácia: 03.10.2024 16:48

Upozorniť na neaktuálne údaje