Románske štúdiá

Študijný program Románske štúdiá vás pripraví na odborné pôsobenie v oblasti romanistiky, ktorá zahŕňa päť hlavných románskych jazykov: francúzštinu, portugalčinu, rumunčinu, španielčinu a taliančinu. Program čerpá z bohatého kultúrneho dedičstva európskej civilizácie, vrátane antického dedičstva a jeho pokračovania v románskych krajinách. Poskytuje pohľad na vplyv románskeho areálu na svetovú geopolitiku a hodnotí jeho význam v multikultúrnej a multilingválnej Európskej únii.

 

Študijný program Románske štúdiá zabezpečujú interní pedagógovia a pedagogičky z Katedry romanistiky FiF UK v Bratislave, ktorí sa zameriavajú na ponúkané románske jazyky a pôsobia vo vedeckej aj prekladateľskej sfére. Štúdium programu prebieha v kombinácii dvoch románskych jazykov. Povinný blok spoločného základu zahŕňa predmety úvod do jazykov, literatúry, literárnej teórie, dejín, civilizácie a kultúry románskych krajín, vrátane základov latinskej filológie a latinčiny. Na magisterskom stupni si môžete zvoliť povinne voliteľné predmety, ktoré Vás pripravia na učiteľskú profesiu (s podmienkou absolvovania Doplnkového pedagogického štúdia), prácu vo vydavateľskej sfére alebo pokračovanie v doktorandskom štúdiu.

 

Počas štúdia môžete využiť program Erasmus+ a absolvovať dva semestre na niektorej z partnerských univerzít vo Francúzsku, Belgicku, Portugalsku, Španielsku, Taliansku alebo Rumunsku.


Informácie o študijnom programe

Ako absolvent/absolventka nadobudnete komplexné vedomosti o spoločenskom, politickom, kultúrnom a literárnom kontexte románskych krajín. Osvojíte si dva románske jazyky podľa Vášho výberu a získate základy latinčiny, ktorá Vám umožní prehlbovať lingvistické a kultúrne znalosti a uľahčí osvojovanie ďalších románskych jazykov. V magisterskom stupni štúdia je tretí románsky jazyk povinne voliteľný.

Program románske štúdiá reflektuje aktuálnu potrebu širšieho a rozsiahlejšieho poznania kultúrnych a geopolitických európskych či svetových areálov, nevyhnutnosť otvoriť vzdelávanie humanitných predmetov v širšom zábere a formovať odborníkov, t. j. romanistov schopných pôsobiť v takto prezentovanej oblasti. Vychádza z podstaty a charakteru základov európskej civilizácie, kde je neodmysliteľným antické dedičstvo a jeho pokračovanie v období neskorého staroveku a raného kresťanstva na území budúcich románskych krajín; z geopolitického hľadiska ide o zásadný vplyv moderného civilizačného faktora románskych kultúr a snaha o jeho presadenie v období kolonializmu; zhodnotenie tohto kultúrneho prvku v post-koloniálnej ére prináša nový pohľad na danú areálovú oblasť. Skúmanie vplyvu románskeho areálu na svetovú geopolitickú situáciu a zhodnotenie jeho kultúrneho dedičstva v multikultúrnej a multilingválnej Európskej únii je nanajvýš aktuálne.

Absolventi nadobudnú komplexné vedomosti z oblasti románskeho spoločenského, politického, kultúrneho a literárneho areálu v historických, geopolitických a kultúrnych súvislostiach z diachrónneho a synchrónneho aspektu. Budú aktívne a plnohodnotne ovládať dva románske jazyky, ktoré si vyberú z kombinácií zostavených z 5 jazykov a ponúkaných v najbližšom akademickom roku; získajú základy latinčiny, ktorá im umožní prehlbovať lingvistické a kultúrne znalosti a v budúcnosti im pomôže ľahšie si osvojiť ďalšie románske jazyky, ktoré si môžu vybrať z ponuky predmetov. V magisterskom stupni je tretí románsky jazyk povinne voliteľný.

Absolventi, ktorí nadobudnú znalosti vybraných románskych jazykov a disciplín, patriacich k príslušnému jazykovému okruhu, budú mať prístup k autentickému poznaniu siedmich európskych a vyše dvoch desiatok zámorských frankofónnych, hispanofónnych a lusofónnych krajín, nadobudnú orientáciu v talianskom a rumunskom kultúrnom priestore.

Umožní im to prístup ku kultúrnemu a literárnemu dedičstvu všetkých románskych oblastí, zvládnu kultúrnu a odbornú komunikáciu, výmenu v širšom medzinárodnom priestore a prístup k odbornej literatúre a výsledkom vedeckého výskumu v mnohých oblastiach.

Organizácia štúdia: Študijný program románske štúdiá sa študuje v kombinácii dvoch románskych jazykov. Súčasťou štúdia je povinný blok spoločného základu - ten obsahuje predmety, ktoré sú úvodom do štúdia jazykov, literatúry a literárnej teórie, do dejín, civilizácie, kultúry a súčasnosti románskych krajín, oboznamujú s obsahom pojmov, ako frankofónia, lusofónia, hispanofónia a pod. Tento blok obsahuje v bakalárskom stupni tiež predmet venovaný základom latinskej filológie a vyučuje sa latinčina pre začiatočníkov (tieto dve disciplíny tvoria historický a lingvistický základ európskej kultúry, z ktorého vzišli aj moderné románske jazyky a literatúry). Vyučovacím jazykom spoločného základu je slovenčina.

Dva románske jazyky, ktoré si študenti zvolia podľa ponuky kombinácií jazykov vypísanej v príslušnom akademickom roku, budú ich jazykovou špecializáciou a majú svoje samostatné bloky tvorené z predmetov, ktorých obsahom je lingvistika, literatúra a civilizácia príslušného jazyka. Predmety sa vyučujú v zvolených jazykoch a v slovenčine. V magisterskom stupni je možnosť výberu povinne voliteľných predmetov, ktoré cielene pripravia poslucháčov na povolanie učiteľa (s podmienkou absolvovať Doplnkové pedagogické štúdium), na povolania vo vydavateľskej sfére, pričom si poslucháči môžu osvojiť aj základy prekladania, a na pokračovanie štúdia v doktorandskom stupni zameranom na vedeckú prácu.

Študijný program je zostavený tak, že jednotlivé stupne na seba nadväzujú obsahom a postupným prehlbovaním získaných vedomostí v oblasti jazyka, literatúry a kultúry, jazykových kompetencií, zručností a techník v zvolenej kombinácii.

Úspešné absolvovanie bakalárskeho štúdia je podmienkou na zápis na magisterský stupeň štúdia. Študenti majú možnosť v priebehu celého štúdia absolvovať 2 semestre v rámci študentskej mobility Erasmus+ na niektorej z našich 20 partnerských univerzít vo Francúzsku, Belgicku, Portugalsku, Španielsku, Taliansku a môžu využiť aj ponuku stáží a študentských pobytov v Rumunsku, organizovaných prostredníctvom bilaterálnych zmlúv.

Študijný program románske štúdiá zabezpečujú interní pedagógovia z Katedry romanistiky FiF UK v Bratislave (profesori, docenti, odborní asistenti a zahraniční lektori), ktorí sú špecialisti v oblasti všetkých ponúkaných románskych jazykov, pôsobia aj ako aktívni vedci a prekladatelia (umeleckej a odbornej literatúry), pôsobili a pôsobia v rámci učiteľských mobilít na zahraničných univerzitách a zabezpečujú aj účinkovanie zahraničných univerzitných učiteľov na Katedre romanistiky FiF UK v Bratislave.



Uplatnenie absolventov

Po ukončení štúdia budete mať široké možnosti uplatnenia v rôznych oblastiach, ako napríklad v kultúre, médiách, vydavateľskej sfére, podnikovej a obchodnej sfére, cestovnom ruchu, štátnej správe, diplomacii alebo v európskych inštitúciách. Tieto oblasti Vám umožnia naplno využiť získané jazykové a kultúrne kompetencie a zručnosti.



Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Komenského v Bratislave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.

Posielajte mi novinky

Podmienky prijatia

Informácie o podmienkach prijatia a prijímacích skúškach vrátane toho, ktoré testy je potrebné absolvovať, uvádzame na webovej stránke (stránka pre uchádzačov a uchádzačky o bakalárske štúdium na FiF UK).



Doplňujúce informácie

Uchádzačky a uchádzači, ktorých materinským jazykom nie je slovenčina, sú u nás vítaní. Myslite ale, prosím, na to, že predpokladom na úspešné zvládnutie štúdia je znalosť slovenského jazyka najmenej na úrovni B1. Odporúčame preto v dostatočnom predstihu pracovať na svojej slovenčine a zapísať sa na kurz, ktorý ponúka Studia Academica Slovaca alebo niektorá z jazykových škôl. 

Informácie o prijímacom konaní a dôležitých termínoch nájdete na našom webe (stránka pre uchádzačov a uchádzačky o bakalárske štúdium na FiF UK).



Podmienky pre zahraničných študentov

Podmienky prijatia zahraničných študentov sú rovnaké ako podmienky prijatia občanov Slovenskej republiky.



Podmienky prijatia bez prijímacej skúšky

Ak počet uchádzačov prihlásených na študijný program je rovný alebo menší ako plánovaný počet prijímaných na daný študijný program, dekan môže prijať všetkých uchádzačov prihlásených na tento študijný program bez prijímacej skúšky.



Koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami

Uchádzači a uchádzačky so špecifickými potrebami (na základe odborného potvrdenia lekára alebo psychológa, resp. špeciálneho pedagóga) môžu požiadať o upravenú formu alebo spôsob vykonania prijímacej skúšky v závislosti na ich funkčnom obmedzení. V takom prípade treba k prihláške na štúdium priložiť písomnú žiadosť so špecifikáciou požiadaviek na úpravu prijímacej skúšky (tlačivo žiadosti o upravenú formu alebo spôsob vykonania prijímacej skúšky). 
Odporúčame ešte pred podaním prihlášky konzultovať výber študijného programu a špecifické požiadavky s fakultnou koordinátorkou pre prácu so študentmi a študentkami so špecifickými potrebami: doc. Milica Schraggeová, tel.: 02 9013 2358, 02 9013 1418, e-mail: milica.schraggeova@uniba.sk.



Všeobecné informácie k prijímacej skúške

Pre prijatie na otvárané študijné programy je potrebné absolvovať testy určené pre daný študijný program. To, ktoré to sú, je potrebné overiť si na našej webovej stránke (stránka pre uchádzačov a uchádzačky o bakalárske štúdium na FiF UK).  

Môže ísť o tieto testy: 

- test všeobecných študijných predpokladov, zabezpečovaný spoločnosťou Scio (uznáva sa aj český, ako aj anglický variant testu; stránka spoločnosti Scio), 

- jazykové testy (angličtina, nemčina alebo španielčina), ktoré zabezpečuje takisto spoločnosť Scio, 

- test špecifických študijných predpokladov, realizovaný priamo na fakulte. 

Rozhoduje poradie v rámci prijímacej skúšky, čiže v absolvovaných testoch. Ak uchádzačka či uchádzač v prihláške uviedla dva študijné programy, rešpektuje sa pritom preferencia prvého uvedeného študijného programu. Výsledok testov všeobecných študijných predpokladov a jazykových testov má podobu percentilu vyjadreného v bodoch (1 percentil = 1 bod). V každom teste možno dosiahnuť maximálne 100 bodov. V prípade, že absolvujete dva testy, ich váha je rovnaká a maximálny počet bodov je 200. Špecifické skúšky realizované fakultou sa hodnotia tiež maximálne 100 bodmi. Výsledné poradie sa určuje podľa celkového počtu získaných bodov. Celkový maximálny počet získaných bodov môže byť podľa štruktúry prijímacej skúšky 100 alebo 200 bodov.



Forma prijímacej skúšky

Informácie o prijímacích skúškach uvádzame na webovej stránke (stránka pre uchádzačov a uchádzačky o bakalárske štúdium na FiF UK).



  • Podanie prihlášky na štúdium

    15.12.2024 - 28.02.2025

  • Konanie prijímacej skúšky

    07.12.2024 - 05.04.2025

Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Komenského v Bratislave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.

Posielajte mi novinky

Prílohy
  • maturitné vysvedčenie (elektronická forma)
  • potvrdenie o úhrade poplatku (elektronická forma)


Ročné školné
Štandardná dĺžka štúdia: bezplatne
Štúdium dlhšie ako je štandardná dĺžka študijného programu, súbežné štúdium: 1200 €


Poplatok za prijímacie konanie
písomná prihláška: 30 €
elektronická prihláška: 20 €

Fakturačné údaje

Banka: Štátna pokladnica
Kód banky:
8180
Účet: SK36 8180 0000 0070 0008 3100
Variabilný symbol: 26
Špecifický symbol: vygenerovaný systémom elektronickej prihlášky UK v Bratislave
Správa pre prijímateľa: meno a priezvisko

Platobná inštrukcia pri cezhraničných prevodoch:

Názov banky:

Štátna pokladnica
Radlinského 32
810 05 Bratislava
Slovakia

Swiftová adresa banky: SPSRSKBA
IBAN:
SK36 8180 0000 0070 0008 3100

Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Komenského v Bratislave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.

Posielajte mi novinky

Detail študijného programu

 
 
Chystáš sa študovať na vysokej škole na Slovensku? Teraz môžeš získať štipendium až 9 000 € počas prvých troch rokov štúdia. Viac informácií

Detail študijného programu

HelpDesk

0911 154 882
0910 288 664
037 / 6414881
037 / 6414890
(7.30 - 15.30 h.)

helpdesk

Zodpovednosť za obsah: doc. Mgr. Vladimír Zvara, PhD. – zvara@fphil.uniba.sk
Posledná aktualizácia: 24.09.2024 22:23

Upozorniť na neaktuálne údaje