Laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve

Fakulta zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity v Prešove je inštitúcia, ktorej hlavnou úlohou je vychovávať študentov v akreditovaných nelekárskych študijných programoch na úrovni poznatkov súčasnej doby, vedeckých a výskumných výsledkoch.



Uplatnenie absolventov

Absolventi študijného programu Laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve sú kvalifikovaní zdravotnícki pracovníci so širokým odborným profilom.

Absolvent študijného programu je pripravený:

• vykonávať laboratórne vyšetrenia podľa štandardných analytických metód, ktorých účelom je zistiť zmeny za fyziologických a patologických podmienok

• aplikovať nadobudnuté vedomosti a zručnosti pri samostatnom riešení pracovných problémov

• poskytovať odbornú prvú pomoc

• uplatňovať moderné metódy a štýl práce

• podieľať na tímovej práci, na organizácii a riadení pracoviska

Cieľom je pripraviť absolventov s týmito vedomosťami, schopnosťami a zručnosťami:

• absolventi ovládajú v základných rysoch rozhodovacie procesy pri indikácii všetkých laboratórnych vyšetrení, ktoré sú spoločné jednotlivým medicínskym odborom, vrátane tých, ktoré majú klinickú i laboratórnu zložku

• vedia spolupracovať s odborníkmi v týchto medicínskych disciplínach, ktoré tvoria spoločné vyšetrovacie zložky, pri uplatňovaní špeciálnych diagnostických algoritmov

• vedia analyzovať a syntetizovať získané poznatky tak, aby ich činnosť napomáhala klinickým a liečebným aktivitám k prospechu pacienta.

Základným cieľom štúdia je získať v priebehu troch resp. štyroch rokov praktickú a teoretickú kvalifikáciu pre povolanie: zdravotnícky laborant.



Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Prešovská univerzita v Prešove na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.

Posielajte mi novinky

Podmienky prijatia

DENNÁ FORMA

1. získané úplné stredné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie

2. písomný test z biológie a chémie (min. 60 % úspešnosť) (vedomosti v rozsahu gymnaziálneho učiva) alebo SCIO test Všeobecných študijných predpokladov (VŠP) v rámci Národných porovnávacích skúšok (NPS), ktoré zabezpečuje spoločnosť Scio

3. uchádzači, ktorí majú študijný priemer do 1,50– bez absolvovania písomného testu (uchádzači dokladujú k prihláške školou potvrdený prospech z koncoročných vysvedčení za 1.-3. ročník a polročný prospech za 4. ročník alebo 5. ročník strednej školy. Ak škola prospech nepotvrdzuje, doložia uchádzači úradne overené vysvedčenia). V prípade, že uchádzač nedoloží k prihláške uvedené náležitosti, bude musieť absolvovať písomný test z biológie človeka a chémie - bod 2).

Kritérium č.3 neplatí pre zahraničných študentov, títo musia absolvovať prijímacie konanie, a to písomný test z biológie a chémie v rozsahu gymnaziálneho učiva (v slovenskom jazyku).

4. splnenie kritéria zdravotnej spôsobilosti pre výkon povolania podľa Vyhlášky MZ SR č. 364/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú kritériá zdravotnej spôsobilosti pre uchádzačov o zdravotnícke študijné odbory (uchádzač doloží k prihláške potvrdenie od praktického lekára o zdravotnej spôsobilosti)

 



Doplňujúce informácie

1.2  Informácie  pre  uchádzačov o bakalárske  štúdium

Prihláška musí obsahovať tieto náležitosti:

1/ Prihláška (formulár):

papierovú formu prihlášky (poplatok za prijímacie konanie 35 EUR) si uchádzači  zakúpia ako tlačivo vysokoškolskej prihlášky určené pre bakalárske štúdium v predajniach tlačív (napr. ŠEVT), dôkladne vyplnia všetky jeho časti, doložia ďalšie požadované doklady a zašlú na adresu Fakulty zdravotníckych odborov PU

alebo

elektronickú formu prihlášky (poplatok za prijímacie konanie 30 EUR) uchádzači vyplnia a podajú si elektronickú prihlášku na internetovej stránke Portálu VŠ:  https://prihlaskavs.sk/sk/   alebo na internetovej stránke MŠVVaŠ SR : https://www.minedu.sk/prihlaska-na-studium-vypis-z-danoveho-priznania-a-ine-formulare/ Potom je potrebné podanú elektronickú prihlášku vytlačiť, doložiť k nej všetky ďalšie požadované doklady a poštou zaslať na adresu Fakulty zdravotníckych odborov PU.

Bez doručenia vytlačenej elektronickej prihlášky spolu s ďalšími náležitosťami je elektronická prihláška neplatná a uchádzač nebude zaradený do prijímacieho konania! 

2/  Doklady o prospechu:

uchádzači, ktorí si podávajú prihlášku do dennej formy štúdia musia vyplniť a dokladovať prospech zo strednej školy za jednotlivé ročníky. Do prihlášky je potrebné vypísať prospech z koncoročných vysvedčení za 1.-3. ročníkpolročný prospech za 4. ročník alebo 5. ročník. Tento prospech musí byť potvrdený strednou školou na str. 3. V prípade, že stredná škola prospech nepotvrdzuje, uchádzač doloží k prihláške notársky overené vysvedčenia za jednotlivé ročníky.

Po maturitnej skúške uchádzači  čo najskôr doručia na adresu fakulty úradne overené maturitné vysvedčenie,  najneskôr v deň konania prijímacích skúšok!

Uchádzači, ktorí si podávajú prihlášku do externej formy štúdia nemusia vyplniť, ani dokladovať prospech zo strednej školy za jednotlivé ročníky. Ako doklad o ukončení stredoškolského vzdelania doložia k prihláške len úradne overené maturitné vysvedčenie.

3/ Ostatné doklady k prihláške (sú súčasťou prihlášky):

- doklad o zaplatení poplatku za prijímacie konanie (nalepiť na 3. stranu prihlášky

- odporúčanie praktického lekára pre štúdium v danom odbore

- štruktúrovaný životopis

- doklad o ovládaní slovenského jazyka- úroveň B1 – dokladujú zahraniční uchádzači (okrem uchádzačov z ČR) (pozri kap. 1.4)

-  prihláška musí byť vlastnoručne podpísaná uchádzačom (str. 3).

4/ V prípade, že sa uchádzač chce prihlásiť na viac študijných programov na fakulte musí si podať samostatnú prihlášku na každý študijný program zvlášť a zaplatiť poplatok za každú prihlášku samostatne.

5/ Na prijímacie skúšky bude pozvaný iba ten uchádzač, ktorý si v stanovenom termíne ( do 31.marca 2025) podá riadne vyplnenú prihlášku, priloží všetky požadované prílohy,  uhradí poplatok za prijímacie konanie a spĺňa požadované kritériá. O náhradný termín prijímacej skúšky je možné požiadať písomne iba v prípade závažného zdravotného dôvodu, najneskôr do 24 hodín po termíne konania prijímacej skúšky (k žiadosti je potrebné dokladovať relevantnú lekársku správu o zdravotnom probléme, nie potvrdenie o ošetrení). Opravný termín pri neúspešnej prijímacej skúške fakulta neudeľuje.  

6/ Administratívny poplatok za prijímacie konanie, nebude uchádzačom vrátený a to nasledujúcich prípadoch:

a) neúplná prihláška (po výzve na doplnenie požadovaných dokumentov )

b) ak uchádzač nespĺňa požadované kritériá a prihlášku na štúdium si aj tak podal

c) ak sa uchádzač prihlási na  študijný program, ktorý fakulta v danom akademickom roku neplánuje realizovať

d) ak sa na štúdium nezapíše.

V prípade, že študent/uchádzač vykoná chybnú platbu, bude mu zúčtovaný poplatok za mylnú platbu v zmysle platného cenníka PU v Prešove pre akademický rok  v ktorom si prihlášku podal  a zvyšné finančné prostriedky budú vrátené na bankový účet odosielateľa.

7/  VŠETKY  UVEDENÉ  NÁLEŽITOSTI  SÚ  POVINNÉ  A  PRIHLÁŠKA  BEZ NICH   NEBUDE  AKCEPTOVANÁ  !

Fakulta zdravotníckych odborov PU v Prešove

akceptuje výsledky v SCIO  testoch  ako alternatívu  písomnej časti prijímacej skúšky

na bakalársky stupeň štúdia.

SCIO test  Všeobecných študijných predpokladov (VŠP) v rámci Národných porovnávacích skúšok (NPS), ktoré zabezpečuje spoločnosť Scio v šiestich termínoch (pred termínom prijímacieho konania  na fakulte) v priebehu ak. r. 2024/2025 a v niekoľkých mestách na Slovensku. Test VŠP je možné absolvovať viackrát, uchádzačom sa započíta len najlepší dosiahnutý výsledok. (minimum úspešnosti  je 50 percentil).

!!! ak študent uspeje na SCIO teste, tzn. dosiahne percentil 50 a viacej, nevykonáva už písomný test na fakulte, ale fakulta mu ho započítava v plnom rozsahu do prijímacieho konania.

 !!! ak študent neuspeje na SCIO teste má možnosť absolvovať v danom termíne prijímacieho konania na fakulte písomný test, pričom výsledok SCIO testu fakulta nebude brať do úvahy. Termíny testovania, vzorové testy a podmienky prihlasovania sa na testovanie sú zverejnené na: http://www.scio.sk/nps/. Prihlásenie sa k testu VŠP a úhrada nákladov s tým spojených je záležitosťou každého uchádzača. Fakulta tieto testy neorganizuje a uchádzačov na testy neprihlasuje a ani nepozýva. Uchádzač, ktorý sa ku skúške riadne prihlási, dostane pozvánku na skúšku cca 10 dní pred skúškou e-mailom od spoločnosti Scio. Svoj výsledok uchádzač fakulte neodovzdáva. Výsledok uchádzačov fakulte odovzdáva výhradne spoločnosť Scio. Každý uchádzač však musí spoločnosti Scio poskytnúť svoj súhlas k odovzdaniu výsledkov (urobí tak v rámci prihlášky na skúšku VŠP).



Podmienky pre zahraničných študentov

1.4  Informácia pre zahraničných uchádzačov

 Štúdium v študijných programoch na 1. a 2. stupni vysokoškolského vzdelávania a v dennej a externej forme, ktoré sa realizuje v slovenskom jazyku, vyžaduje ovládanie slovenského jazyka  min. na úrovni B1. Odporúčame, aby uchádzač zo zahraničia (okrem uchádzačov z ČR) preveril a dokladoval svoje zvládanie slovenského jazyka maturitnou skúškou zo slovenského jazyka , certifikátom ECL (European Consortium for the certificate of Attaiment in Modern Languages) o ovládaní slovenského jazyka na úrovni B1, certifikátom o ovládaní slovenského jazyka na úrovni B1 vydaný jazykovou školou zaradenou v sieti škôl a školských zariadení MŠVVaM SR (zoznam je dostupný na: https://www.cvtisr.sk/buxus/docs//JH/stat_zus.pdf ). Ovládanie slovenského jazyka je u zahraničných uchádzačov preverené v písomných testoch.

Ovládanie slovenského jazyka na úrovni B1: 

a) v oblasti porozumenia:

-  uchádzač rozumie hlavným myšlienkam vysloveným v spisovnom jazyku o bežných témach, s ktorými sa stretáva v práci, v škole, vo voľnom čase atď. Chápe zmysel mnohých rozhlasových a televíznych programov týkajúcich sa súčasných udalostí alebo tém súvisiacich s oblasťami osobného či pracovného záujmu, ak sú vyslovené pomerne pomaly a zreteľne

-  rozumie textom, ktoré obsahujú každodennú slovnú zásobu, alebo ktoré sa vzťahujú na prácu alebo na štúdium. Dokáže porozumieť opisom udalostí, pocitov a prianí v osobných listoch.

b) v oblasti komunikácie:

- preukáže si poradiť s väčšinou situácií, ktoré môžu nastať pri cestovaní v oblasti, kde sa týmto jazykom hovorí. Dokáže sa bez prípravy zapojiť do rozhovoru o témach, ktoré pozná, o ktoré sa zaujíma alebo ktoré sa týkajú každodenného života (napr. rodiny, záľub, práce, cestovania a aktuálnych udalostí)

- ovláda jednoduchým spôsobom spájať frázy, aby opísal(a) svoje zážitky a udalosti, svoje sny, nádeje a ciele. Dokáže stručne zdôvodniť a vysvetliť svoje názory a plány. Vie vyrozprávať príbeh alebo priblížiť obsah knihy alebo filmu a opísať svoje reakciu.

c) v oblasti písomného prejavu:

- ovláda napísať jednoduché súvislé vety na témy, ktoré dobre pozná alebo ktoré
  ho osobne zaujímajú. Vie písať súkromné listy opisujúce zážitky a dojmy.

 



Podmienky prijatia bez prijímacej skúšky

študijný priemer za 1.-4. ročník strednej školy do 1,5



Všeobecné informácie k prijímacej skúške

 

Písomný test z biológie a chémie (min. 60 % úspešnosť) (vedomosti v rozsahu gymnaziálneho učiva) alebo SCIO test Všeobecných študijných predpokladov (VŠP) v rámci Národných porovnávacích skúšok (NPS), ktoré zabezpečuje spoločnosť Scio

Uchádzači, ktorí majú študijný priemer do 1,50– bez absolvovania písomného testu (uchádzači dokladujú k prihláške školou potvrdený prospech z koncoročných vysvedčení za 1.-3. ročník a polročný prospech za 4. ročník alebo 5. ročník strednej školy. Ak škola prospech nepotvrdzuje, doložia uchádzači úradne overené vysvedčenia). V prípade, že uchádzač nedoloží k prihláške uvedené náležitosti, bude musieť absolvovať písomný test z biológie človeka a chémie - bod 2) - neplatí pre zahraničných študentov, títo musia absolvovať prijímacie konanie, a to písomný test z biológie a chémie v rozsahu gymnaziálneho učiva (v slovenskom jazyku).

 

 

 



Testy

biológia, chémia



  • Podanie prihlášky na štúdium

    31.03.2025

Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Prešovská univerzita v Prešove na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.

Posielajte mi novinky

Predpokladaný počet prijatých uchádzačov
30


Prílohy
  • maturitné vysvedčenie (papierová forma)
  • osvedčenie o zdravotnej spôsobilosti (papierová forma)
  • životopis (papierová forma)
  • doklad o zaplatení poplatku za prijímacie konanie (papierová forma)


Ročné školné
Štandardná dĺžka štúdia: bezplatne
Štúdium dlhšie ako je štandardná dĺžka študijného programu, súbežné štúdium: 1000 €


Poplatok za prijímacie konanie
písomná prihláška: 35 €
elektronická prihláška: 30 €

Fakturačné údaje

číslo účtu IBAN: SK 11 8180 0000 0070 0008 2677

SWFT: SPSRSKBA

variabilný symbol: 21080

Peňažný ústav: Štátna pokladnica Radlinského 32 810 05 Bratislava

 

Zahraniční študenti uhradia poplatok:

Peňažný ústav: Štátna pokladnica Radlinského 32 810 05 Bratislava

IBAN: SK 11 8180 0000 0070 0008 2677

SWFT: SPSRSKBA

************************ 

Adresa pre zaslanie prihlášky:

Prešovská univerzita v Prešove

Fakulta zdravotníckych odborov  

Partizánska 1

08001 Prešov

Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Prešovská univerzita v Prešove na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.

Posielajte mi novinky

Detail študijného programu

 
 
Chystáš sa študovať na vysokej škole na Slovensku? Teraz môžeš získať štipendium až 9 000 € počas prvých troch rokov štúdia. Viac informácií

Detail študijného programu

HelpDesk

0911 154 882
0910 288 664
037 / 6414881
037 / 6414890
(7.30 - 15.30 h.)

helpdesk

Zodpovednosť za obsah: Beáta Oľšavská – beata.olsavska@unipo.sk
Posledná aktualizácia: 17.12.2024 08:32

Upozorniť na neaktuálne údaje