Dejiny a prax súčasného umenia
Magisterské štúdium na VŠVU sa zameriava na získanie teoretických a praktických poznatkov založených na súčasnom stave umenia a na rozvíjanie schopností, ich tvorivého uplatňovania
pri výkone povolania alebo pri pokračovaní vo vysokoškolskom štúdiu podľa doktorandského študijného programu. Absolventi magisterského štúdia získavajú vysokoškolské vzdelanie druhého
stupňa. Štandardná dĺžka štúdia pre študijný program druhého stupňa je na VŠVU dva roky.
Záverečnou prácou magisterského štúdia je diplomová práca a štúdium je ukončené štátnou skúškou. Absolventom štúdia magisterského štúdia na VŠVU sa udeľuje akademický titul „magister“ (v skratke „Mgr.“).
Uplatnenie absolventov
Absolventi študijného programu sú pripravení na výkon povolania v oblasti inštitúcií, ktorých zameraním je prezentácia sú-časnej vizuálnej kultúry a umenia - galérií, múzeí a trhu umenia na celoštátnej, regionálnej, nezriaďovanej a privátnej úrov-ni. Program školí absolventov pripravených pre výstavnú prax súčasného umenia, dizajnu a architektúry, a zároveň umožňu-je absolventom profiláciu, ktorá vyplýva zo špecifického prostredia a rôznosti ateliérovej praxe na Vysokej škole výtvarných umení. Získaná kvalifikácia umožňuje absolventom uplatnenie v profesiách ako je kurátor, mediátor, organizátor, editor, pedagogický resp. výskumný pracovník v danej oblasti.
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
Uchádzač o magisterské štúdium v programe Dejiny a prax súčasného umenia sa môže stať študentom zvoleného študijného programu iba na základe absolvovania procesu prijímacieho konania. Ak študent či študentka absolvovali bakalárske štúdium, potom sa môžu predpísaným spôsobom prihlásiť na prijímacie konanie na VŠVU. Súčasťou prijímacieho konania je pohovor a písomné preverovanie záujmu uchádzačky/uchádzača o študijný program a odbor, na ktorý sa hlási, ďalej preverovanie kultúrnej orientácie vôbec a všeobecnej rozhľadenosti v teórii a praxi súčasného umenia, v problematike umenia a kultúry v rozsahu bakalárskeho štúdia.
V prípade, že sa prijímacie pohovory na VŠVU konajú pred absolvovaním študijného programu prvého stupňa, uchádzač je prijatý na magisterské štúdium podmienečne. Definitívne prijatie na štúdium je podmienené úspešným absolvovaním študijného programu prvého stupňa. Doklad o absolvovaní študijného programu prvého stupňa uchádzač predloží do desiatich dní po absolvovaní študijného programu prvého stupňa, najneskôr však do termínu zápisu na štúdium, t. j. v septembri 2024 musí preukázať absolvovanie prvého stupňa predložením overenej kópie bakalárskeho diplomu a dodatku.
Pokiaľ vysoká škola vydáva doklady o vzdelaní po termíne zápisu (neskôr ako v septembri), neodporúčame študentom podávať si prihlášku, resp. podať si ju až ďalší akademický rok.
Informácie o magisterskom štúdiu poskytuje študijné oddelenie VŠVU:
Ing. Iveta Šmalová
02/59428511
smalova@vsvu.sk
Ing. Sylvia Kozáková
02/59428519
kozakova@vsvu.sk
Doplňujúce informácie
Uchádzač o magisterské štúdium na VŠVU sa môže prihlásiť maximálne na dva z nasledujúcich študijných programov (konkretizuje aj ateliér, do ktorého sa hlási!) - uchádzač zaplatí poplatok dvakrát . Uchádzač sa tiež môže prihlásiť do dvoch ateliérov v rámci jedného študijného programu – uchádzač platí poplatok len raz.
Študijný odbor: Umenie
Študijný program Vizuálne umenia – 61
- špecializácia maliarstvo – 10
– Ateliér 3EAM
– Ateliér MAL+BY
– Štvrtý ateliér - špecializácia grafika – 12
– Ateliér ilustrácie a grafiky
– Ateliér voľnej a farebnej grafiky
– Ateliér voľnej grafiky - špecializácia fotografia – 10
– Ateliér fotografia, realita, konštrukcia
– Ateliér fotografie
– Ateliér fotografia a kritická prax - špecializácia digitálne umenia – 3
– Ateliér – Sprievodca Galaxiou - špecializácia intermédiá – 10
– Ateliér intermédií
– Ateliér priestorových komunikácií +
– Ateliér vvv (vizuálne, verbálne, verejné) - špecializácia sochárstvo – 6
– Socha v architektúre a vo virtuálnom priestore
– Ateliér voľného sochárstva - špecializácia sklo, keramika, šperk – 10
– Ateliér keramiky
– Ateliér skla
– Ateliér – Kov a Šperk
Študijný program Dizajn – 36
- špecializácia dizajn – 14
– Ateliér experimentálneho dizajnu
– Ateliér industrial dizajn
– Ateliér interiérového dizajnu
– Ateliér transport dizajn - špecializácia textilná tvorba – 10
– Ateliér odevného dizajnu
– Ateliér textilného dizajnu
– Ateliér textilnej tvorby v priestore - špecializácia vizuálna komunikácia – 12
– Ateliér Identita
– Ateliér Multimédiá
– Ateliér TypoLab
– Ateliér Priestor
Študijný program architektonická tvorba – 12
– Ateliér architektúry II.
– Ateliér architektúry III.
– Ateliér Architextúry: telo a priestor
– Ateliér Virtuálne štúdio
Študijný program reštaurátorská tvorba – 15
– Ateliér reštaurovania drevenej sochy
– Ateliér reštaurovania kamenných sôch a kamenných prvkov architektúry
– Ateliér reštaurovania textilu
– Ateliér reštaurovania výtvarných diel na papieri a iné médiá
– Ateliér reštaurovania fotografie
– Ateliér reštaurovania malieb
Študijný odbor: Vedy o umení a kultúre
- Dejiny a prax súčasného umenia – 9
Podmienky pre zahraničných študentov
Všetci zahraniční uchádzači (s výnimkou českých) musia do nástupu na štúdium ovládať slovenský jazyk v úrovni B1.
Zahraniční uchádzači a uchádzači, ktorí študovali v zahraničí, v prípade prijatia na štúdium doložia rozhodnutie o uznaní dokladu o vzdelaní vydaného v zahraničí najneskôr do zápisu na štúdium (september 2024)
Uchádzač o magisterské štúdium v programe Dejiny a prax súčasného umenia sa môže stať študentom zvoleného študijného programu iba na základe absolvovania procesu prijímacieho konania. Ak študent či študentka absolvovali bakalárske štúdium, potom sa môžu predpísaným spôsobom prihlásiť na prijímacie konanie na VŠVU. Súčasťou prijímacieho konania je pohovor a písomné preverovanie záujmu uchádzačky/uchádzača o študijný program a odbor, na ktorý sa hlási, ďalej preverovanie kultúrnej orientácie vôbec a všeobecnej rozhľadenosti v teórii a praxi súčasného umenia, v problematike umenia a kultúry v rozsahu bakalárskeho štúdia.
Prijímacia komisia je menovaná rektorkou VŠVU. Komisia zohľadňuje výsledky prijímacieho konania ako je pohovor, písomná esej a jej jednotlivé časti, ktoré sa budú hodnotiť a bodovať a súčasne sa zohľadňujú aj študijné výsledky počas bakalárskeho štúdia.
POSTUP PRI PODÁVANÍ PRIHLÁŠKY:
1. krok: V období od 22. 3. 2024 do 22. 5. 2024 uchádzač o magisterské štúdium na VŠVU vyplní a elektronicky odošle elektronickú prihlášku (potvrdí ju v systéme).
Elektronická prihláška je umiestnená:
- pre študentov VŠVU v AIS (vľavo v ponuke – prihlášky uchádzača)
- pre študentov z iných škôl na webovej stránke VŠVU https://www.vsvu.sk/sk/prijimacie-pohovory/elektronicka-prihlaska/?v=LRJ8jJO2 Uchádzač musí priamo do elektronickej prihlášky vložiť profesijný životopis
2. krok: Na mailovú adresu kozakova@vsvu.sk odošle nasledovné prílohy:
- doklad o zaplatení poplatku za prijímacie konanie (napr. výpis platby z internetbankingu) – poplatok je nutné zaplatiť najneskôr 22. 5. 2024, pri platbe je nevyhnutné uviesť variabilný symbol, špecifický symbol a ako Poznámku alebo Doplňujúci údaj – MENO a PRIEZVISKO uchádzača; inak sa platba nespáruje
- elektronická kópia bakalárskeho diplomu, v prípade diplomu vydaného v zahraničí aj s úradným prekladom do slovenského jazyka (s výnimkou českých dokladov)
- elektronická kópia dodatku k diplomu alebo výpis absolvovaných predmetov s vypočítaným váženým študijným priemerom (uchádzači z inej vysokej školy ako VŠVU – žiadajú výpis na študijnom oddelení svojej školy), v prípade dokladu vydaného v zahraničí (okrem českých vysokých škôl) aj s úradným prekladom do slovenského jazyka alebo dodatku diplomu v anglickom jazyku
- zahraniční uchádzači a uchádzači, ktorí študovali v zahraničí, v prípade prijatia na štúdium doložia rozhodnutie o uznaní dokladu o vzdelaní vydaného v zahraničí najneskôr do zápisu na štúdium
Viac informácií:
https://www.minedu.sk/23276-sk/akademicke-uznavanie-dokladov-o-vzdelani-a-stupna-vzdelania/
https://www.slovensko.sk/sk/vyhladavanie?mod=search&q=uznanie+dokladu+o+vzdelani
3. krok: Uchádzač vloží v období medzi 31. 5. 2024 od 12.00 hod. do 17. 6. 2024 do 15.00 hod.:
- písomná esej v rozsahu minimálne 3 a maximálne 5 normostrán, ktorej súčasťami bude vyjadrenie ich názoru na tieto okruhy:
a) aké umelecké diela považujú za blízke ich názoru na umenie
b) ktoré knihy, vrátane umelecko-historických alebo filmy o umelcoch/umelkyniach čítali alebo videli
c) ktoré výstavy navštívili alebo si pamätajú, čím ich zaujali po umeleckej a kurátorskej stránke
d) o ktorých výtvarníčkach a výtvarníkoch, prípadne obdobiach a smeroch by sa radi učili a prečo
e) aký zmysel vidia v činnosti historika a teoretika a kurátora súčasného umenia v dnešnom svete - životopis
podľa pokynov, ktoré budú dňa 31. 5. 2024 zaslané na mailovú adresu uchádzača, ktorá bude uvedená v prihláške.
Prijímacie konanie sa uskutoční dňa 24. 6. 2024 pohovorom uchádzača s prijímacou komisiou (uskutoční sa prezenčne alebo online pre uchádzačov zo zahraničia, ktorí o to požiadajú). Prijímacia komisia hodnotí okrem pohovoru ďalej aj elektronicky dodané portfóliá s motivačnými listami, na základe ktorého sa preverujú individuálne schopnosti a predpoklady uchádzača samostatne a tvorivo zvládnuť požiadavky na magisterské štúdium na VŠVU, rozhľad v problematike a dianí, úroveň myslenia a znalosti v danom odbore.
Informácie o magisterskom štúdiu poskytuje študijné oddelenie VŠVU:
Ing. Iveta Šmalová
02/59428511
smalova@vsvu.sk
Ing. Sylvia Kozáková
02/59428519
kozakova@vsvu.sk
Forma prijímacej skúšky
Prijímacie konanie pozostáva z týchto častí:
- písomná esej v rozsahu minimálne 3 a maximálne 5 normostrán so zverejnenými otázkami pre uchádzača (esej je v elektronickej podobe).
- pohovor s uchádzačom – pohovor sa uskutoční prezenčne alebo online pre uchádzačov zo zahraničia, ktorí o to požiadajú. Uchádzač bude včas informovaný na mailovú adresu, ktorú uvedie v prihláške.
Každý člen prijímacej komisie boduje písomnú esej a pohovor (v rozpätí 0 – 5 bodov), pričom na základe súčtu bodov od jednotlivých členov komisie je vytvorené poradie uchádzačov. Výsledky hodnotenia a poradie uchádzačov predkladá prijímacia komisia rektorovi VŠVU, ktorý rozhoduje o prijatí na štúdium študijného programu uskutočňovaného VŠVU. Rozhodnutie o prijatí dostane uchádzač v súlade so zákonom a predpismi VŠVU.
-
Podanie prihlášky na štúdium
22.03.2024 - 22.05.2024
-
Konanie prijímacej skúšky
24.06.2024
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
9
Prílohy
- životopis (elektronická forma)
- overená fotokópia diplomu pre uchádzačov z iných VŠ (papierová forma, elektronická forma)
- fotokópia dodatku k diplomu od uchádzačov z iných VŠ (papierová forma, elektronická forma)
- doklad o zaplatení poplatku za prijímacie konanie (elektronická forma)
- zahraniční uchádzači a uchádzači, ktorí študovali v zahraničí, v prípade prijatia na štúdium doložia rozhodnutie o uznaní dokladu o vzdelaní vydaného v zahraničí najneskôr do zápisu na štúdium (elektronická forma)
Ročné školné
Štandardná dĺžka štúdia: bezplatne
Štúdium dlhšie ako je štandardná dĺžka študijného programu, súbežné štúdium: 1000 €
Poplatok za prijímacie konanie
písomná prihláška: 25 €
elektronická prihláška: 25 €
Fakturačné údaje
Poplatok vo výške 25 eur je potrebné uhradiť bankovým prevodom:
- IBAN: SK42 8180 0000 0070 0007 2516
- SWIFT: SPSRSKBAXXX
- Variabilný symbol: 648 003
- Konštantný symbol: 0308
- Špecifický symbol:“šesťmiestne číslo začínajúce číslom 24 a následne štvorčíslie, ktoré pozostáva z evidenčného čísla prihlášky, pred ktoré je potrebné doplniť nuly”, príklad.: evidenčné číslo prihlášky má číslo 345, tak ŠS bude mať hodnotu 240345
- Doplňujúci údaj: priezvisko uchádzača
V prípade platby zo zahraničia je potrebné uviesť nasledovné údaje:
Majiteľ účtu : Vysoká škola výtvarných umení,
Hviezdoslavovo nám. 18, 814 37 Bratislava, Slovenská republika
Banka: ŠTÁTNA POKLADNICA, Radlinského 32, 810 05 Bratislava, Slovakia
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
Zodpovednosť za obsah: Ing. Sylvia Kozáková – kozakova@vsvu.sk
Posledná aktualizácia: 21.03.2024 14:40