Imunológia
Zobrazuje sa opis platný do 21.02.2017. Nahrádza ho odbor biológia.
Skupina:
prírodné vedyOblasť výskumu:
vedy o živej prírodeAnglický názov študijného odboru:
ImmunologyPríklady podobných študijných odborov v zahraničí
Rovnaké, resp. podobné študijné odbory sa nachádzajú na väčšine univerzít medicínskeho, prírodovedného a veterinárneho charakteru v Európe, Amerike a väčšine štátov celého sveta. Ako samostatný odbor môže byť súčasťou štúdia biológie, fyziológie, mikrobiológie a v rámci medicínsky zameraných pracovísk môže byť aj súčasťou patologickej fyziológie.
Vymedzenie príbuzných študijných odborov a rozdielov medzi nimi
- mikrobiológia
- molekulárna biológia
- biotechnológie
- biochémia
- hematológia
Obsah študijného odboru - opis prvého stupňa
Obsah študijného odboru - opis spojeného prvého a druhého stupňa
Obsah študijného odboru - opis druhého stupňa
Štandardná dĺžka denného štúdia: 3
Štandardná dĺžka externého štúdia: 5
Obsah študijného odboru - opis tretieho stupňa
Absolvent študijného odboru imunológia je schopný vykonávať profesiu imunologického experta Immunology Principle Expert Philosophiae doctor -PhD. - 3.stupeň.
Principle Expert Philoshophiae doctor -PhD. -má znalosti získané predchádzajúcim vysokoškolským štúdiom na lekárskych, prírodovedných , farmaceutických, veterinárnych, prípadne iných fakultách, ktoré tvoria bázu, na ktorú nasadajú vedomosti z teoretickej i aplikovanej (klinickej) imunológie. Ovláda vedecké metódy výskumu v oblasti experimentálnej a klinickej imunológie, ktoré tvorivo realizuje na rôznych modelových objektoch ( laboratórne zvieratá, tkanivové kultúry, vyšetrovanie krvi). Skúma zákonitosti imunitnej odpovede a jej dopad na organizmus na rôznych úrovniach (organizmu, buniek, molekúl), využívajúc pri tom progresívne metodické postupy s cieľom získať nové, doposiaľ nepublikované výsledky. Zameriava sa na získavanie najnovších teoretických i praktických poznatkov. výsledkami tvorivej experimentálnej práce prispieva nielen k rozvoju samotného odboru, ale aj vedeckého poznania vo všeobecnosti. Vedecká hodnota výsledkov umožňuje ich aplikáciu v biológii vo všeobecnosti, v medicíne a veterinárnej praxi. Teoretické a praktické skúsenosti mu umožnia, že dokáže riešiť aktuálne potreby svojej doby v prospech odboru a spoločnosti.
Nachádzajú uplatnenie na všetkých univerzitách, kde sa v rámci biologických disciplín vyučuje imunológia, ďalej na výskumných ústavoch, kde sa riešia teoretické i praktické aspekty imunitných procesov, cez ich genetickú determinácie, rôzne prejavy až po dopad na organizmus, pri problematike ovplyvňovania imunitnej odpovede, transplantáciách tkanív a orgánov, problémov boja proti nádorom. V rezorte zdravotníctva sa absolventi uplatnia v laboratóriách zaoberajúcich sa diagnostikou alergických, autoimunitných, infekčných, onkologických chorôb, imunodeficientných chorôb, pri príprave sér a očkovacích látok, v laboratóriách zaoberajúcich sa výberom párov darca - príjemca pre transplantácie orgánov a tkanív a pod. V rezorte poľnohospodárstva sa absolventi uplatnia v rezorte živočíšnej výroby.
JADRO ZNALOSTÍ - 3. STUPEŇ
Študijná časť :
Nosné témy študijného odboru IMUNOLÓGIA sa zameriavajú na získavanie vedeckých poznatkov založených na súčasnom stave vedeckého poznania, ktoré sú predpokladom pre úspešné zvládnutie dizertačnej skúšky z povinného a voliteľného predmetu. Povinný predmet predstavuje Imunológia, voliteľný vychádza zo zamerania dizertačnej práce a predstavuje jeden z predmetov : Molekulárna biológia a genetika, Mikrobiológia, Hematológia, Biochémia, Klinická imunológia. Neodmysliteľnou súčasťou študijného programu je aj absolvovanie kurzu anglického jazyka, príp. iného svetového jazyka, ktoré končí skúškou.
Vedecká časť :
sa zameriava na samostatné a tvorivé riešenie vedeckých problémov z oblasti moderného imunologického výskumu v rámci grantových úloh národného či medzinárodného charakteru, ktoré sa končí obhajobou dizertačnej práce. Táto musí dokázať , že adept dokázal samostatne získavať teoretické poznatky vyhľadávaním a štúdiom vedeckej literatúry, zvládol metodické postupy, príp. zaviedol nové a pomocou nich dospel k relevantným výsledkom, ktoré dokázal zverejniť v recenzovaných, najlepšie karentovaných časopisoch a prezentovať ich vo forme prednášok alebo násteniek (posterov) na vedeckých podujatiach. Súčasťou vedeckej časti programu môže byť aj pobyt na zahraničných výskumných pracoviskách s cieľom zvládnutia metodických postupov či riešenia určitých parciálnych problémov riešenej problematiky.