Záhrada v Mlynoch alebo za všetkým hľadaj funkčnosť
Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre organizovala 29. - 30. marca v nákupno-zábavnom centre Galéria Mlyny v Nitre expozíciu Záhrada. Predstavovala Záhradu ako priestor prepojenia technických a organických prvkov, súčasť krajiny, ktorej prírodné prvky podliehajú silným, na prvý pohľad možno neviditeľným technickým pravidlám. Priestor Záhrady okrem interaktívnych diskusií doplnila aj výstava prác študentov z tvorivých ateliérov a seminárov realizovaných na FZKI, súčasťou boli i projekty, ktoré riešia modulovo priestranstvá miest a obcí.
„Za všetkým na papieri vizuálne pôsobivým, za záhonom, námestím, fungujúcou priehradou, nastavenými pestovateľskými podmienkami a technológiami, rodivým vinohradom je kus práce, premýšľania, hľadania toho najlepšieho projektového riešenia. Myšlienka, tvorba a následná realizácia ide ruka v ruke s vedomosťami, zručnosťami a tvorivosťou, našich učiteľov a študentov. Krajina predstavuje priestor pre výskum a inovácie, dá sa skúmať a meniť do rôznych podôb, v závislosti od rôznej funkčnosti. Preto hlavným mottom expozície FZKI bolo „funkčné územie a plochy“, povedala dekanka FZKI doc. Klaudia Halászová.
Cieľom expozície bolo, aby návštevník nadobudol predstavu o fakulte, o možnostiach a formách štúdia, obsahovej náplni, výskumných úlohách, publikáciách, projekčnej činnosti, čoho výsledkom sú prezentované tvorivé výstupy FZKI, ktorá ako jediná na Slovensku zabezpečuje študijné odbory krajinná a záhradná architektúra a záhradníctvo a je zakladateľom odboru krajinárstvo.
Na podlahe expozície bol inštalovaný pôdorys imaginárnej záhrady v mierke 1:1. Návštevník sa tak ocitol v návrhu krajinného architekta - v záhrade, kde ho obklopovali plochy zelene, koruny stromov, záhony. V jednej časti pôdorysu boli umiestnené architektonické štúdie ako výsledky spolupráce fakulty so samosprávou a súkromným sektorom.
„Sú to tvorivé návrhy funkčného usporiadania územia rôznych typov, ktoré vznikli ako výsledky ateliérových prác riešených v rámci študentských workshopov, kurzov v domácich i medzinárodných kolektívoch,“ informovala dekanka. Pozornosť sa venovala i výberu projektov zameraných na obnovu verejných priestranstiev mesta Nitra – Pribinovo námestie, Park na Mikovíniho ulici a ďalšie.
FZKI prezentovala aj svoje tvorivé návrhy pre expozíciu pavilóna F v rámci výstavy Agrokomplex, ktorý je už počas piatich rokov výsledkom stvárnenia interaktívnych návrhov fakulty v poslednom ročníku s názvom Chuť tradícií a krásy vidieka.
Záujemcovia sa mohli oboznámiť s dimenzovaním poľných ciest, rezom drevín, starostlivosťou o sadenice, kresbami, rôznymi fázami spracovania projektu od širších vzťahov cez návrh, technické detaily, rezy navrhovaným územím, osadzovací plán záhonu, dažďovej záhrady, problematiku erózie, využitie fotogrametrickej metódy, zameranie objektov terestrickým skenovaním. Tiež si mohli prezrieť spracovanie a popis pozdĺžneho profilu vodného toku, dozvedieť sa niečo o význame batygrafickej krivky, priečnych rezov technických prvkov, vizualizácie navrhovaných priestorov či návrhu interiérovej zelene pre kaviareň.
Expozícia prezentovala aj výskum v oblasti záhradníctva, napr. vplyv netkanej textílie na úrodu zeleniny, obsah vitamínov, rez ovocných drevín a spôsoby vrúbľovania.
Našiel sa tam i príklad máp spracovaných v rámci projektu pozemkových úprav, kde sa tvorí množstvo výstupov nevyhnutných pre odborné posúdenie krajinárskych a vlastníckych parametrov riešeného katastrálneho územia a informácie o diaľkovom prieskume zeme.
V rámci expozície sa organizátori podelili o svoje odborné, vedecké poznatky a praktické skúsenosti v oblasti krajinnej a záhradnej architektúry, krajinného inžinierstva a záhradníctva. Záujemcovia tak mali jedinečnú možnosť dozvedieť sa odpovede na otázky súvisiace s tvorbou záhrad a verejných priestranstiev, tvorby a manažmentu krajiny a záhradníctva.
Zroj: http://www.uniag.sk/sk/aktualne-informacie/items/zahrada-v-mlynoch-alebo-za-vsetkym-hladaj-funkcnost/