Dni nemčiny po prvý raz v Nitre

20.11.2024

Druhý ročník celoslovenského podujatia Dni nemčiny (Deutsche Sprachtage) sa tento rok popri Košiciach a Banskej Bystrici prvý raz konal aj v Nitre. Ide o jednu z aktivít projektu Chcem (sa) učiť nemčinu (Ich möchte Deutsch lernen und lehren), podporovaného Nadáciou Volkswagen Bratislava. Táto iniciatíva vznikla ako reakcia na aktuálne potreby a výzvy v oblasti cudzojazyčného vzdelávania a pracovného trhu. Cieľom projektu je zvýšiť záujem o nemecký jazyk na všetkých stupňoch škôl a zatraktívniť štúdium nemeckého jazyka.

Dni nemčiny sa konali v Nitre 5. a 6. novembra 2024. Ich organizátorom bola Katedra translatológie FF UKF v spolupráci s Goetheho inštitútom v Bratislave, Nemeckým veľvyslanectvom v Bratislave, Centrálou pre zahraničné školstvo v Bratislave, Spoločnosťou učiteľov nemeckého jazyka a germanistov Slovenska a Nadáciou Volkswagen v Bratislave. Podujatie podporila finančne aj Katedra nemeckého jazyka, literatúry a didaktiky PdF UK v Bratislave, ktorá je jedným z oficiálnych partnerov projektu Chcem (sa) učiť nemčinu.

Oficiálnym mottom Dní nemčiny je „Nemčina ako šanca pre lepšie pracovné príležitosti, nemčina ako šanca študovať na kvalitnej európskej univerzite, nemčina ako šanca spoznať kultúru nemeckojazyčného priestoru“. Katedra translatológie FF vďaka svojmu špecifickému zameraniu vniesla do podujatia aj ďalšie dôležité aspekty uvažovania o jazyku, komunikácii a preklade. Celé podujatie sa preto nieslo v duchu  viacjazyčnosti, bezbariérovosti, spoločného zdieľania či inklúzie.

Dni nemčiny v Nitre sa začali 5. novembra stretnutím s prof. PhDr. Martinom Hetényim, PhD., dekanom FF, PhDr. Ivetou Sládekovou Ondrejkovou, vedúcou jazykového oddelenia a zástupkyňou riaditeľa Goetheho inštitútu v Bratislave, referentkami oddelenia kooperácie vo vzdelávaní Goetheho inštitútu, ako aj doc. Mgr. Soňou Hodákovou, PhD., vedúcou Katedry translatológie FF, a doc. PaedDr. Oľgou Wrede, PhD., ktorá Dni nemčiny v Nitre zastrešovala organizačne. Na stretnutí sa všetky zúčastnené strany zhodli na význame nemčiny pre vzdelávanie, kultúru a hospodárstvo a potrebe kontinuálne a cielene podporovať záujem o jej štúdium. Druhé pracovné stretnutie sa uskutočnilo na Mestskom úrade v Nitre s Mgr. Miloslavom Špotákom, zástupcom primátora mesta, PaedDr. Máriou Orságovou, vedúcou odboru školstva, mládeže a športu, Mgr. Elenou Klenkovou, zástupkyňou odboru kultúry, Mgr. Marianou Záturovou, vedúcou Turistického informačného centra Nitra, a PhDr. Jánom Vančom, PhD., poslancom mestského zastupiteľstva. Predstavitelia Mesta Nitra sa bližšie oboznámili s poslaním podujatia Dni nemčiny a aktivitami Goetheho inštitútu v Bratislave a Katedry translatológie FF UKF. Mesto Nitra prejavilo eminentný záujem o nadviazanie spolupráce v oblasti vzdelávania, kultúry a aktivít Komunitného centra pre pracovnú a vedomostnú mobilitu v Nitre, a to aj prostredníctvom spoločných projektov podporovaných EÚ.

Oficiálnemu otvoreniu podujatia Dni nemčiny v Nitre predchádzalo večerné predstavenie koprodukčného filmu Silent trees (2024 / Dánsko, Poľsko, Nemecko) v kultúrnom centre bod.K7. Film v pôvodnom znení (angličtina, kurdčina, nemčina, poľština) bol premietaný so slovenskými opisnými inkluzívnymi titulkami pre nepočujúcich, na produkcii ktorých sa podieľala Katedra translatológie FF UKF. Film Silent trees (Mlčanie stromov) je jedným z tohtoročných dokumentárnych filmov medzinárodného filmového festivalu Jeden svet.

Hlavný program podujatia Dni nemčiny sa uskutočnil 6. novembra v priestoroch hlavnej budovy UKF. Podujatie slávnostne otvorila doc. Mgr. Soňa Hodáková, PhD., vedúca Katedry translatológie FF. Dni nemčiny pozdravili krátkym príhovorom aj pozvaní hostia, prof. PhDr. Martin Hetényi, PhD., dekan FF UKF, doc. PhDr. Martina Pavlíková, PhD., prorektorka pre zahraničné vzťahy UKF, a Markus Huber, M.A., riaditeľ Goetheho inštitútu v Bratislave. Na slávnostnom otvorení boli prítomné aj Dr. Claudia Popov-Jenninger a Mgr. Karin Schädlich, odborné poradkyne pre nemčinu ako cudzí jazyk Centrály pre zahraničné školstvo v Bratislave, a predstaviteľky a predstavitelia hospodárskej sféry nitrianskeho regiónu.

Podujatia sa však v prvom rade zúčastnili učiteľky a učitelia nemeckého jazyka základných a stredných škôl, gymnázií a jazykových škôl spolu so svojimi žiačkami a žiakmi, ako aj kolegyne a kolegovia partnerských jazykových katedier a ústavov a študentky a študenti nemeckého jazyka FF UKF v Nitre a SPU v Nitre. Osobitná vďaka patrí za účasť a podporu Dní nemčiny Gymnáziu sv. Cyrila a Metoda v Nitre, Gymnáziu Golianova v Nitra a Gymnáziu Hansa Selyeho v Komárne.

Katedra translatológie pripravila pre účastníčky a účastníkov Dní nemčiny atraktívny program.  V úvodnej prednáške „Od prekladu k prístupnosti a inklúzii: komunikácia, kultúra a spoločné zdieľanie“ priblížili doc. Mgr. Emília Perez, PhD., a MgA. Michal Hefty (Myslím – Centrum kultúry Nepočujúcich) publiku, ako môžu jazykové expertky a experti odstrániť, resp. zamedziť vytváraniu bariér v komunikácii s ľuďmi s rôznymi potrebami v rôznych situáciách. Prednáška, ktorá odznela v slovenskom jazyku, bola tlmočená simultánne do nemčiny a slovenského posunkového jazyka.

Mgr. Linda Magáthová v rozhovore s doc. PaedDr. Oľgou Wrede, PhD., porozprávala nielen o profesijnom živote prekladateľky a tlmočníčky z/do nemeckého jazyka, ale aj o význame učenia sa cudzích jazykov (vrátane nemčiny) v dobe, v ktorej umelá inteligencia čoraz viac zasahuje do takmer všetkých sfér života.

V interaktívnom workshope „Tu niečo nesedí…“ priblížili Mgr. Linda Magáthová, Mgr. Lenka Žitňanská (Katedra translatológie FF UKF) a Mgr. Lívia Kodajová (Katedra translatológie FF UKF) možnosti a hranice strojového prekladu pri preklade kulturém, slovných hračiek či frazeologizmov z nemčiny do slovenčiny. Praktickou ukážkou dabingového prekladu bol workshop „Ako naučiť kamarátky z obľúbeného seriálu Die Drei!!! po slovensky“, ktorý viedli doc. Mgr. Emília Perez, PhD., a doc. PhDr. Andrej Zahorák, PhD. z Katedry translatológie FF UKF.

O kultúrny program Dní nemčiny sa hudobným a slovným vstupom postarali žiačky a žiaci nemeckých bilingválnych tried Gymnázia sv. Cyrila a Metoda v Nitre.

Dni nemčiny v Nitre pokračovali poobede pódiovou diskusiou „Význam nemčiny pre hospodárstvo na Slovensku“, ktoré moderoval Stefan Kruschke, vedúci tlačového a kultúrneho oddelenia Nemeckého veľvyslanectva v Bratislave. Pódiovej diskusie sa zúčastnili Reinhard Böck (UNIQA Group Service Center Slovakia, spol. s r.o.), Timea Horňáková a Martin Galbavý (Muehlbauer Automation s.r.o.), Zoltán Juhás (Ledvance, s.r.o.), Jan Rudolphi (Stöbich Brandschutz, s.r.o.) a Lucia Maier (Sola Switzerland EU s.r.o.). Diskutujúci poukázali o. i. na význam nemčiny pre firemnú komunikáciu, možnosti rýchlejšieho  kariérneho rastu vďaka znalostiam nemčiny a taktiež na kľúčové kompetencie, ktoré sú pre pôsobenie v spoločnostiach s medzinárodným zastúpením nevyhnutné.

Dni nemčiny v Nitre ukončili záverečným príhovorom PhDr. Iveta Sládeková Ondrejková a doc. PaedDr. Oľga Wrede, PhD.  Veríme, že Dni nemčiny v Nitre priniesli nielen zaujímavý a inšpiratívny program, ale rozšírili nazeranie na jazyk nielen ako nástroj na výmenu informácií, ale aj prostriedok na zabezpečenie prístupu k obsahu, komunikácii a kultúre pre všetkých.

Za mimoriadnu podporu pri organizácii Dní nemčiny v Nitre ďakujeme vedeniu FF UKF, predovšetkým PhDr. Daši Nováčikovej, PhD., prodekanke pre medzinárodné vzťahy a rozvoj, ako aj technickému personálu a Mediálnemu centru FF.

O tom, že nitrianske Dni nemčiny zarezonovali pozitívne aj v širšej verejnosti, svedčia príspevky v médiách a na sociálnych sieťach:

https://www.youtube.com/watch?v=IHz-T7Q0kcA (Goetheho inštitút v Bratislave)

https://tvnitricka.sk/pripomenuli-si-dolezitost-nemciny/ (TV Nitrička)

https://www.youtube.com/watch?v=yozytWunPgo (Goetheho inštitút v Bratislave)

zdroj: https://ff.ukf.sk/dni-nemciny-po-prvy-raz-v-nitre/