Sport Kinanthropology
Displays a valid description until 31.8.2019. It is being replaced by a department Sport Sciences.
Group:
ServicesResearch area:
vedy o športeEnglish Name of the field of study:
Sport KinanthropologyLevels - description
tretí stupeň – doktorandské štúdium
Content of the study field - general part
Obsah študijného odboru tvoria špecifické štrukturálne a vývojové problémy športovej motoriky. Športová kinantropológia je študijný odbor zaoberajúci sa štruktúrou, diagnostikou a vývinom pohybových predpokladov a prejavov človeka v závislosti od biologických, psychologických a sociálnych činiteľov. Tvoria ju samostatné disciplíny z biologickej, motorickej, spoločenskej a technickej oblasti a poznatky o pohybe na rôznych rozlišovacích úrovniach. Športový pohyb z hľadiska pozorovateľnosti vysvetľujeme v športovej kinantropológii na rôznych úrovniach. Najvyššiu makroskopickú úroveň tvoria poznatky z antropomotoriky a biomechaniky. Antropomotorika odráža úroveň vnútorných pohybových predpokladov človeka (pohybové schopnosti a zručnosti) biomechanika jeho vonkajšie prejavy (časové a priestorové zmeny pohybu). Vnútorné zákonitosti pohybu človeka sú zahrnuté vo fyziológii, biochémii, biofyzike. Tieto odbory vytvárajú športovo pragmatickú a technologickú bázu športu, na ktorú nadväzujú športová edukológia a športová humanistika.
Športová kinantropológia je študijný odbor, ktorý tvoria poznatky z predmetov, ktoré sú súčasťou študijných plánov doktorandského štúdia. Patria medzi ne biochémia športu, športová genetika a antropológia, fyziológia človeka a telesných cvičení, športová antropomotorika a biomechanika, psychológia športu, metrológia a informatika, prognózovanie a modelovanie v športe, ontogenéza motoriky. Poznatky o pohybe človeka, ktoré chápeme ako odpoveď na vonkajší, či vnútorný podnet. Pohyby majú rôznu formu, obsah a zameranie. Teórie o pohybovej činnosti človeka, jej úrovni a kvalite ktorú ovplyvňujú viaceré vnútorné činitele (genetika, vlastnosti, schopnosti, zručnosti, funkčný, zdravotný, psychický stav atď.) ako aj vonkajšie prostredie a podmienky v ktorých sa táto činnosť realizuje. Tieto vnútorné činitele podliehajú zmenám z hľadiska vývinu človeka (vekové zmeny), ale najmä z hľadiska zaťažovania organizmu cvičením a tréningom.
Študijný odbor vychádza z aktuálnej spoločenskej potreby poznania športu ako javovej, štrukturálnej, vývojovej a diagnostickej podstaty.
Šport neovplyvňuje len telesný, funkčný, motorický rozvoj človeka, ale je výrazným prostriedkom sebarealizácie, zdravia, zdatnosti, výkonnosti, prevencie, životného štýlu človeka. Vrcholový šport, vrcholné športové výkony sa dnes realizujú na hranici ľudských možností. Študijný odbor športová kinantropológia zahŕňa štúdium úrovne a vývinu pohybu človeka, zmeny a procesy v organizme človeka, ako aj vzťahy medzi zámernou pohybovou činnosťou a človekom. Preto je nutné skúmať jeho vedecké základy, jeho účinky na človeka a spoločnosť v trojdimenzionálnom systéme vied o športe samostatne aj z aspektu športovej kinantropológie.
Examples of similar study field abroad
USA - Kinesiology, Sport kinetics, Anthropokinetics
Nemecko - Sportwissenschaft, Sportmotorik,
ČR - Kineziologie
Poľsko - Antropomotoryka
Slovinsko - Kinesiologia
Francúzsko - Kinanthropologie
Anglicko - Kinanthropology
Termínovo a obsahovo nie sú uvedené odbory jednotné, ale podstata problematiky športovej kinantropológie je v nich zahrnutá.
Definition of related fields of study and differences between them
Športová kinantropológia je v úzkom vzťahu so športovou edukológiou a športovou humanistikou.
Športová kinantropológia - skúma základy, štruktúru, funkcie, úroveň, stav, diagnostiku, vzťahy, prognózu a vývin športového pohybu.
Športová edukológia - skúma rozvoj, zdokonaľovanie, učenie sa pohybu, športový tréning a prípravu žiakov, športovcov a dospelých v rôznych druhoch športu a športovej aktivity.
Športová humanistika - skúma odraz pohybu a športu v individuálnom a spoločenskom vedomí, duševnú zdatnosť ľudí a formovanie sociálnych väzieb prostredníctvom športovej činnosti.
Content of the study field - description of the first degree
Content of study field - description of the combined first and second degree
Content of the study field - second grade description
Standard length of daily study:
Standard length of external study:
Content of the study field - description of the third grade
Absolvent ovláda aplikované a špeciálne metódy na zisťovanie antropometrických, biochemických, fyzikálnych, biomechanických, antropomotorických a psychologických metód na zisťovanie pohybových predpokladov a prejavov človeka v športe. Ťažisko tvoria motoskopické, motografické a motometrické metódy a metodiky na analýzu a hodnotenie športového pohybu. Ide nielen o použitie známych, ale aj o vývoj nových prístrojov a metód skúmania makro a mikroštruktúry pohybu človeka. Okrem získavania faktov vie absolvent fakty aj spracovať, interpretovať, formulovať závery, zovšeobecňovať poznatky, formulovať teórie, zásady, princípy a aplikovať poznatky do športovej praxe.
Teoretické vedomosti
Základ vedomosti tvoria teoretické a metodologické poznatky z vied o športe, ktoré absolvent odboru športová kinantropológia využíva v samostatnom vedeckom skúmaní a riešení problémov, ktoré patria do oblasti vedeckých disciplín športovej kinantropológie. Absolvent odboru ovláda základné termíny, poučky, pravidlá, vzorce, zákonitosti o faktoch a vzťahoch medzi nimi z oblasti športovej motoriky. Sú to všeobecné a špecifické vedomosti teoretického a praktického charakteru, ktoré sa stávajú nástrojom a prostriedkom rozvíjania vedeckého myslenia absolventov odboru. Okrem teoretických poznatkov absolvent získa schopnosti riešiť aplikačné úlohy, úlohy komplexného charakteru, navrhnúť postup tvorivého riešenia problémov, pochopiť a určiť príčinné vzťahy, zákony, teórie, interpretovať výsledky a získané poznatky na intra a interodborovej zovšeobecňujúcej úrovni.
Doplňujúce vedomosti, schopnosti a zručnosti
Absolvent odboru športová kinantropológia okrem teoretických vedomostí ovláda metodológiu vedeckej práce včítane empirických a teoretických metód, matematicko-štatistických metód, modelovania, prognózovania. Vie vedecky formulovať problém, výskumnú situáciu, hypotézy a úlohy výskumu, ovláda metodiku zbierania, spracovania a interpretovania získaných faktov, vie prezentovať získané výsledky ústnou a písomnou formou, vie formulovať prínos výskumu pre rozvoj športovej teórie a praxe. Sú to vedomosti, ktoré prehlbujú, rozširujú schopnosti a zručnosti pre vedecké poznanie, jeho logickú správnosť, pravdivosť. K doplňujúcim schopnostiam absolventa patrí aj logické myslenie, tvorivé prístupy k riešeniu problémov, schopnosti samostatne získavať, triediť, spracúvať nové informácie, vyjadrovať a obhajovať svoje názory a postoje, vecne argumentovať, polemizovať, spájať teóriu so športovou praxou a životom.
Vymedzenie jadra vedomostí
Nosné vedomosti 3. stupňa t.j. PhD. stupňa vychádzajú zo študijného odboru Športová kinantropológia a obsahujú tieto rámcové okruhy z biologickej, motorickej a biomechanickej oblasti:
Študijná časť - nosné témy:
- Predmet a metodológia športovej kinantropológie
- Filozofia a metodológia vedy
- Matematicko-štatistické metódy
- Štruktúra športovej motoriky
- Antropomotorická charakteristika športového pohybu
- Biomechanická analýza športovej techniky
- Biologické základy športového pohybu
- Pohybové predpoklady a prejavy v športe
- Fyziologické faktory športového výkonu
- Štruktúra športového výkonu
- Diagnostika športovej motoriky
Študijná časť - ďalšie témy:
- Športová informatika
- Motorická výkonnosť a štandardizácia testov
- Ontogenéza a fylogenéza motoriky
- Modelovanie a prognózovanie športového výkonu
- Športová antropológia a antropometria
- Anatómia pohybového systému
- Funkčná diagnostika trénovanosti
- Funkčné poruchy pohybového systému
- Biochemické základy športového pohybu
- Biometeorologické základy biorytmov športovcov
Nosné témy ako aj ďalšie témy si doktorandi spolu so školiteľmi vyberajú podľa tematického zamerania svojich dizertačných prác a stanoveného počtu potrebných kreditov.
Vedecká časť doktorandského štúdia obsahuje tieto položky v nadväznosti na metodologické základy z magisterského štúdia:
- Výber témy dizertačnej práce a absolvovanie prijímacej skúšky
- Realizácia výskumu vo vybranom vedeckom probléme z oblasti športovej kinantropológie
- Tvorba projektu dizertačnej práce
- Obhajoba projektu dizertačnej práce a vykonanie dizertačnej skúšky pred komisiou
- Spracovanie a obhajoba dizertačnej práce pred spoločnou odborovou komisiou vo vednom odbore športová kinantropológia s pôsobnosťou pre celú SR po preukázaní primeranej publikačnej produkcie a v stanovenom časovom termíne
Vedomosti uvedené v jadre majú rozsah 1/3 v študijnej časti so získaním potrebného počtu kreditov a 2/3 vo vlastnej vedeckej časti spracovania dizertačnej práce.
Dizertačná skúška a obhajoba dizertačnej práce je orientovaná na samostatné, tvorivé získavanie a prezentovanie teoretických a výskumných poznatkov v riešenej problematike.