Toxicology
Displays a valid description until 23.02.2017. It is being replaced by a department General Medicine.
Group:
HealthcareResearch area:
lekárske, farmaceutické a nelekárske zdravotnícke vedyEnglish Name of the field of study:
ToxicologyContent of the study field - general part
Obsah študijného odboru toxikológia vychádza zo strategického dokumentu Svetovej zdravotníckej organizácie (SZO) - Európska úradovňa ZDRAVIE 21- zdravie pre všetkých v 21 storočí. V máji 1999 bola prijatá na 51. svetovom zdravotníckom zhromaždení Deklarácia zdravia ľudí vo svete zaväzuje posilňovať, prispôsobovať a vhodne reformovať zdravotníctvo, vrátane zlepšenia starostlivosti o zdravie zamestnancov, ozdravenia pracovného prostredia a prijatia opatrení garantujúcich ozdravenie životného prostredia. Cieľom je zabezpečiť dostupnosť zdravotníckych služieb včítane v oblasti toxikológie, stojacich na vedeckých základoch, v požadovanej kvalite a rozsahu zodpovedajúcom dostupným zdrojom, ktoré sú a budú aj perspektívne udržateľné.
Absolventi PhD štúdia odboru TOXIKOLOGIA sú spôsobilí vykonávať vysoko odbornú a vedeckú činnosť v odbore zdravotníctvo a zdravotnícke školstvo, ako toxikológovia v klinickej praxi (JIS vo veľkých nemocniciach , na klinikách pracovného lekárstva a toxikológie, v univerzitných nemocniciach, na ŠZÚ, ŠFZÚ, vo veľkých závodoch chemickej výroby, ako poradcovia ministerstva, v toxikologickom informačnom centre, špecialisti pre prácu vo výskume toxicity v humánnej medicíne podľa zamerania v oblastiach detekcie chemických látok a ich metabolitov v kompartmentoch prostredia, v biologických tkanivách a tekutinách, ako špecialisti v oblasti imunotoxikológie, genotoxikológie a rozvíjania metód molekulárnej biotoxikológie. Môžu pracovať i v špeciálnych diagnostických zdravotníckych centrách neštátneho charakteru, na širšej regionálnej úrovni.
Absolventi PhD prakticky ovládajú vedecké metódy skúmania etiológie, patogenézy, klasifikácie, diagnostiky, liečby, prognózy, prevencie a ochrany zdravia v oblasti toxikológie, podľa zamerania dokážu tvorivo vedecky vypracovať, zavádzať do praxe, vykonávať, analyzovať, sumarizovať, špeciálne biologické expozičné testy, stanovenie ch.l. a ich metabolitov pomocou zložitej prístrojovej techniky , vykonať testy toxicity, genotoxicity atď. s použitím metód správnej laboratórnej praxe, vypracovať projekty a odporúčania pre ochranu zdravia, určovať trendy z epidemiologických, štatisticky spracovaných zistení. Vedia prezentovať výsledky svojich zistení doma i v zahraničí, prispievajú do databázy poznania..
Examples of similar study field abroad
Celosvetovo je diverzifikácia v rôznych disciplínach PGŠ štúdia, nie sú jednotné ciele, vzhľadom na šírku toxikológie a rôzne zameranie na priemysel, na právne aspekty ochrany zdravia, pracovné lekárstvo, farmakotoxikológiu atď.
V postgraduálnych programoch v medicíne sa preto toxikológia vo svete študuje v rámci PhD štúdia ako nadstavba v predmete pracovné lekárstvo a environmentálna medicína, časť, v nižších stupňoch VŠ štúdia, v oblasti verejné zdravotníctvo (school of public health, school of pharmacy). Technické vedy majú niekedy v pregraduáli predmet environmentálne vedy a osobitne postgraduálny program toxikológie, následne s možným uplatnením sa v praxi aj v medicíne (vyšetrovacie analytické metódy). Vo VŠ štúdiu biológie a chémie je v súčasnosti v kurikulách fakultatívne v EU tiež predmet toxikológia.
Toxikológiu možno označiť ako jednu z bazálnych vied, ktorých štúdium treba v súčasnosti rozvíjať, rozšíriť aj v rámci doktorandského štúdia.
Významnými postgraduálnymi centrami pre doktorandské štúdium toxikológie sú v Európe napr. : University of Newcastle, G.B. (PhD štúdium v oblastiach: neurotoxikológia, biochemická toxikológia, dermatotoxikologia, environmentálny a biologický monitoring, environmentálna a profesionálna medicína, T v medicíne a i. aj ), Institut fűr Toxikologie, Neuherberg, National Hellenic Research Foundation. Athens, National Center for Public Health, Dpt. of Pathology and Toxicology, Budapest, Jagiellonian University Collegium Medicum, Krakow, Dpt. of Experimental and Clinical Radiobiology, M.Sklodowska-Curie Memorial Institute, Gliwice, a i., v USA napr.: TIEHH (The Institute of Environmental and Human health), NIOSH ( National Institute of Occupational Safety and Health), Morgatown, Dpt. of Health and Environmental Toxicology, Dpt. of Environ. Toxicology, Rochester, New York, Davis, California, Dpt. of Occupat. and Environ. Health, Iowa City, US EPA ( US Environmental Protection Agency), Research Triangle Park, North Carolina a i. PGŠ charakter majú aj AOHEM (Harvard, Boston), Gordonova konferencia - štúdie mechanizmov toxicity.
Definition of related fields of study and differences between them
Toxikológia hraničí s mnohými oblasťami medicíny, líši sa však predmetom svojho skúmania zacieleným na poznanie účinkov ch.l. na organizmus, špecifikami, uplatňovanými v prevencii a ochrane zdravia v pracovnom, mimopracovnom prostredí, poradenstvom, špeciálnou diagnostikou, liečbou
Príbuznými študijnými odbormi ku klinickému pracovnému lekárstvu a klinickej toxikológie z kliniky sú najmä vnútorné lekárstvo, pediatria - poškodenia pri akútnych otravách rozličnej genézy, liečených na JIS-kách, kde sa však sústreďujú na dg. a liečbu otráv. Je príbuznosť s farmakológiou, ktorá sa sústreďuje na odhaľovanie liečivých účinkov, skúmanie fyzikálno chemických vlastností lieku - dávky - účinkov, farmakodynamiky u chorobných stavov atď. Príbuznosť je aj s oblasťou klinickej biochémie, odhaľujúcej biochemické deje v zdraví a chorobe.
Medziodbory: rysujú sa nové perspektívne subsystémy, napr. neurotoxikológia, imunotoxikológia, genotoxikológia, toxikológia v súdnom lekárstve, v dermatológii, a i..
Náväznosť: klinická toxikológia úzko naväzuje na preventívne pracovné lekárstvo, t.č. orientuje dominantne na risk asessement metódy, vyžaduje v oblasti štátom garantovanej kontroly pracovného prostredia, štandardizuje spôsoby hodnotenia biologickej odozvy na xenobiotiká, sleduje o i. toxicitu odpadových látok, účinnosť detoxikácie a bezpečného skladovania atď., na Slovensku je v súčasnosti vysoko aktuálnou témou harmonizácia tejto oblasti s EU normatívami. S toxikológiou parciálne súvisí aj oblasť všeobecnej hygieny, zastrešujúca v životnom prostredí široko koncipovanú primárnu prevenciu.náväzuje aj na epidemiologicko - štatistickú oblasť. Je potrebná komunikácia vedeckou bázou prírodných vied, okrajove niekedy napr. s geológmi, špecialistami v oblastiach ostatnej živej prírody - štúdie toxicity, reziduí v rastlinách, u zvierat - spolupráca s veterinármi, rastlinolekármi, analyticky toxikologicky orientovanými chemikmi, farmaceutmi, prírodovedcami.
Spoločnými znakmi študijného odboru toxikológia v pracovnom a životnom prostredí bude aj príprava pre aktivity spojené s vypracovaním projektov pre zdravé závody, mestá, obyvateľstvo, detskú populáciu, ochranu matky a plodu, prevenciu zhubných nádorov. Do realizácie týchto projektov sa vo výkonnej zložke popri toxikológoch môžu zapájať inžinieri, konštruktéri , manageri rôznych priemyslových odvetví, ale aj štát a právo s tvorbou zákonných smerníc, realizáciou odporučení z MOP atď. v oblasti ochrany pracovného a životného prostredia.
Content of the study field - description of the first degree
Content of study field - description of the combined first and second degree
Content of the study field - second grade description
Standard length of daily study:
Standard length of external study:
Content of the study field - description of the third grade
Absolvent ovláda vedecké metódy skúmania príčin, príznakov,biotransformácie ch.l., kategorizáciu ich účinkov a interakcií, vyšetrovacie metódy, diagnostiku a difer. diagnostiku, liečbu, preventívne postupy
Teoretické vedomosti (3. stupeň)
Absolvent odboru toxikológia
vedecky báda a prináša vlastné riešenia v oblasti toxikológie v pracovnom lekárstve v preventívnej i v klinickej oblasti ako aj v neprofesionálnej toxikológii z nepriaznivých zásahov ch.l. zo životného prostredia na populáciu
Doplňujúce vedomosti, schopnosti a zručnosti
Absolvent si osvojí
zásady a spôsob vedeckého bádania, vedecké formulovanie problému, cieľa výskumu hypotéz, spôsob výskumu, štatistické metódy, prezentácie a interpretácie výskumnych výsledkov. Dokáže prezentovať svoje výsledky v odbornej a laickej verejnosti, rozvíja študijný odbor a je prínosom pre toxikologickú teóriu a prax.
Vymedzenie jadra znalostí ( 3. stupeň)
Nosné témy jadra znalostí študijného odboru toxikológia ( 3. stupeň)
Nosné témy jadra znalostí 3. stupňa štúdia toxikológie sú viazané na vedecké spracovanie analýzu, komparáciu a syntézu poznatkov o toxickom pôsobení chemických látok v najširších súvislostiach
Študijná časť:
Kurzy
Cudzí jazyk - odborná terminológia (angličtina/ nemčina, ev. iný cudzí jazyk.)
Metodológia vedeckej práce, epidemiológia a štatistika
Všeobecná toxikológia.
Moderné trendy v teórii a výskume v toxikológii
Predmety
1.Toxikologické vyšetrovacie metódy, správna laboratórna prax
2.Klinická toxikológia
3.Toxikológia v životnom prostredí ( rozsah 1-3 špecifikovaný podľa zamerania)
4.Toxikológia vybranej oblasti medicíny (napr. imunotoxikológia, genotoxikológia, neurotoxikolúógia, vybrané vyšetrovacie metód - podľa zamerania)
Vedecká časť
1.Výskum aktuálneho, doteraz neriešeného vedeckého problému v odbore toxikológia
2.Zásady vedeckej práce, základný, versus aplikovaný výskum, koncipovanie vedeckého výskumu (problém- hypotéza- riešenie- výskum- interpretácia a analýza výsledkov- syntéza- závery- trendy- poznatky, východiská pre prax a ďalší výskum)
Znalosti, uvedené v jadre majú rozsah 1/3 v študijnej časti a 2/3 vo vedeckej časti. Kritérium dizertačnej skúšky a obhajoby doktorandskej dizertačnej práce je preukázanie adekvátnej schopnosti samostatne získavať a najmä tvorivo aplikovať teoretické a praktické poznatky