Technology of Macromolecular Materials
Displays a valid description until 22.02.2017. It is being replaced by a department Chemical Engineering and Technology.
Group:
Construction, Technology, Production and CommunicationsResearch area:
chémia, chemická technológia a biotechnológieEnglish Name of the field of study:
Technology of Macromolecular MaterialsContent of the study field - general part
Absolventi študijného odboru TECHNOLÓGIA MAKROMOLEKULOVÝCH LÁTOK sú spôsobilí vykonávať podľa dosiahnutého stupňa profesiu
- Technology of macromolecular materials Philosophiae doctor-PhD, (Technology of macromolecular materials Scientist or Polymer materials Scientist) -3. stupeň..
Technology of macromolecular materials Philosophie doctor-PhD. - ovláda vedecké metódy výskumu a vývoja nových typov makromolekulových materiálov s orientáciou na poznanie vzťahov medzi štruktúrou, vlastnosťami a technológiou. Orientuje sa na spracovanie a aplikáciu syntetických a prírodných polymérov, modifikovaných polymérnych zmesí a kompozitov pre širokú oblasť priemyslu plastických látok a kaučuku, celulózarsko-papierenského priemyslu, polygrafického priemyslu, priemyslu vlákien a obalových polymérnych materiálov, biomateriálov a ďalších špeciálnych materiálov, kde sa spracovávajú alebo využívajú polyméry.
Examples of similar study field abroad
Prakticky na všetkých technicky zameraných univerzitách vo svete sú odbory, zabezpečujúce výchovu PhD študentov pre polymérny priemysel a materiály, v mnohých prípadoch aj vo veľmi špecifických interdisciplinárnych odboroch. Veľké množstvo takýchto odborov možno nájsť na INTERNETE pod odkazom "Polymer materials and engineering" alebo "Polymer science and technology".
Definition of related fields of study and differences between them
- Makromolekulová chémia – skôr teoretické základy pre vývoj nových typov polymérov.
Content of the study field - description of the first degree
Content of study field - description of the combined first and second degree
Content of the study field - second grade description
Standard length of daily study:
Standard length of external study:
Content of the study field - description of the third grade
Absolvent ovláda vedecké metódy výskumu a vývoja nových makromolekulových materiálov na báze syntetických alebo prírodných polymérov s orientáciou napr. na vývoj polymérnych materiálov s novou štruktúrou a novými vlastnosťami a ovláda špeciálne metódy ich charakterizácie a nové špecifické technológie ich prípravy.
Teoretické vedomosti (3. stupeň)
Absolvent odboru Technológia makromolekulových látok (3. stupeň)
- vedecky báda a prináša vlastné riešenia problémov v oblasti makromolekulových materiálov a technológií ich prípravy a spracovania.
Doplňujúce vedomosti, schopnosti a zručnosti (3. stupeň)
Absolvent odboru Technológia makromolekulových látok (3. stupeň) si osvojí
- Zásady vedeckej práce, väzby výskum-vývoj-výroba-použitie-recyklácia, vedecké formulovanie problému (technické zadanie), právne a environmentálne aspekty nových produktov, etické a spoločenské stránky vedeckej práce, prezentáciu výsledkov, rozvoj študijného odboru a prínos pre prax..
Vymedzenie jadra znalostí (3. stupeň)
Nosné témy jadra znalostí študijného odboru (3. stupeň)
Nosné témy jadra znalostí 3.stupňa tj. PhD. stupňa vysokoškolského štúdia sú viazané na Vedu o polyméroch (Polymer Science).
Jadro obsahuje len rámcové témy ( vybrané state):
Študijná časť:
Teoretický fundament, metodologický aparát, špecializácia: Makromolekulová chémia, fyzika polymérov, reológia tavenín, metódy charakterizácie polymérnych látok, modifikácia polymérov, kompozitné materiály, biopolyméry, fyzikálna a koloidná chémia, teória špeciálnych technológií polymérnych materiálov – podľa študijného programu (plasty a kaučuk, textil a vlákna, drevo, buničina, papier, polygrafia, biomateriály, obalové materiály a podobne), ekologické a ekonomické aspekty špeciálnych technológií polymérnych materiálov.
Vedecká časť:
- Výskum aktuálneho otvoreného vedeckého problému z odboru.
- Zásady vedeckej práce, väzby výskum-vývoj-výroba-použitie-recyklácia, vedecké formulovanie problému (technické zadanie), právne a environmentálne aspekty nových produktov, etické a spoločenské stránky vedeckej práce, prezentácia výsledkov, rozvoj študijného odboru a prínos pre prax.
Znalosti uvedené v jadre majú rozsah 1/3 v študijnej časti a 2/3 vo vedeckej časti. Dizertačná skúška a obhajoba dizertačnej práce (záverečná práca) musí spĺňať kritérium, aby študent preukázal schopnosť samostatne získavať teoretické a praktické poznatky.