Hybrid Learning v inžinierskom vzdelávaní
Basic informations
Thematic area: komisia č. 2 pre nové technológie, metódy a formy vo vzdelávaní
Project name (Slovak): Hybrid Learning v inžinierskom vzdelávaní
Project name (English): Hybrid learning in engineering education
Start of project: 2024
End of project: 2026
Condition of project: Financovaný/riešený
Project number: 006TUKE-4/2024
Project leader: RNDr. Andrea Mojžišová, PhD.
University: Technická univerzita v Košiciach
Department: Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií
Project annotation in Slovak language
Matematika na všetkých technických univerzitách vystupuje v úlohe jazyka pre odborné predmety. Správne porozumenie matematickým pojmom, objektom a postupom zvyšuje schopnosť študentov formulovať, riešiť aj úspešne vyriešiť inžinierske problémy.
V súčasnej dobe na vysokých školách študuje pomerne heterogénna skupina študentom z hľadiska ich východiskových matematických vedomostí, schopností a zručností, čo si vyžaduje potrebu zmeny prístupu k výučbe matematiky ako predmetu prírodovedného základu vysokoškolského štúdia.
Ďalším dôležitým faktorom je významná spoločenská zmena, ktorá predstavuje prudký rozvoj informačných technológií a ich začlenenie do všetkých oblastí ľudskej činnosti, čo vplýva aj na proces vzdelávania. Dnes už nie je možné z tejto všestrannej implementácie vytrhnúť proces vzdelávania na vysokých školách.
Obmedzenia súvisiace s pandémiou COVID-19 spôsobili prudký rozvoj aj v oblastí vzdelávania, čím sa vytvoril značný priestor a príležitosť pre nový spôsob realizácie a riadenia edukačného procesu na báze metódy, ktorá sa dá označiť ako "hybrid learning".
Preto je predkladaný projekt zameraný na komplexnú inováciu a modernizáciu vyučovacieho procesu v predmetoch s matematickým obsahom na dvoch najväčších technických univerzitách na Slovensku. Medzi zásadné inovácie patrí automatizácia procesu samovzdelávacia sa študentov v domácom prostredí a zmena prístupu k riadeniu "face-to-face" výučby s využitím rámca SCRUM. Okrem modernizácie a zvýšenia atraktivity samotných elektronických výučbových materiálov (textových, multimediálnych, softvérových, atď.), bude vo výraznej miere zapojený do procesu aj "AI-asistent" v troch rôznych úlohách, čo vytvára bohatý priestor pre rozsiahly didaktický výskum vrátane skúmania a zaznamenávania dopadov implementovaných inovácií.
Project annotation in English language
Mathematics at all technical universities plays the role of language for professional subjects. A proper understanding of mathematical terms, objects, and procedures increases students' ability to formulate, answer, and successfully resolve engineering problems.
Currently, a relatively heterogeneous group of students learns at universities in terms of their initial mathematical knowledge, abilities, and skills requiring changes in the approach to teaching mathematics as a subject of the natural science base of higher education.
Another important factor is significant social change representing the rapid development of information technologies and their integration into all areas of human activity, and therefore affecting the educational process. Today, it is no longer possible to separate the educational process at universities from this versatile implementation.
The restrictions related to the COVID-19 pandemic caused rapid development also in the field of education creating considerable space and opportunity for new ways of implementing and managing the educational process based on a method that can be described as "hybrid learning".
Therefore, this project proposal is focused on complex innovation and modernization of the teaching process in subjects with mathematical content at the two largest technical universities in Slovakia. Among the fundamental innovations that should be mentioned is the automation of the process of self-education of students in the home environment and the change in the approach to the management of "face-to-face" teaching using the SCRUM framework. In addition to modernizing and increasing the attractiveness of the electronic teaching materials (text, multimedia, software, etc.), the "AI-assistant" will be significantly involved in the process in three different roles creating well-to-do space for extensive didactic research, including research and recording impacts of implemented innovations.
Financial grant of MŠVVandŠ SR within KEGA
Financial grant of MŠVVandŠ SR within KEGA | Capital expenditures in € | |
---|---|---|
Drawn in year 2024 | 17 449,00 | 0,00 |