Stratégie rozvoja jazykových zručností s aplikáciou komputačných technológií pre zvýšenie efektívnosti odbornej komunikácie v cudzom jazyku
Basic informations
Thematic area: komisia č. 2 pre nové technológie, metódy a formy vo vzdelávaní
Project name (Slovak): Stratégie rozvoja jazykových zručností s aplikáciou komputačných technológií pre zvýšenie efektívnosti odbornej komunikácie v cudzom jazyku
Project name (English): Strategies for language skills development with the application of computational technologies to increase the effectiveness of professional communication in a foreign language
Start of project: 2023
End of project: 2025
Condition of project: Financovaný/riešený
Project number: 021STU-4/2023
Project leader: Mgr. Martina Lipková, PhD.
University: Slovenská technická univerzita v Bratislave
Department: Strojnícka fakulta
Project annotation in Slovak language
Projekt sa zameriava na rozvíjanie jazykových zručností študentov strojníctva s cieľom zvýšenia efektívnosti odbornej komunikácie v cudzom jazyku. Jedným z prostriedkov pre splnenie cieľa je využitie komputačných technológií zameraných na analýzu akademickej vrstvy jazykovej lexiky, komparatívnej analýzy prác študentov zameraných na akademické písanie a prezentácie riešených odborných tém v cudzom jazyku. Analýza s využitím moderných komputačných technológií má prispieť jednak k definovaniu charakteru chýb (syntaktických, gramatických, štylistických, morfologických a i.) a miery ich výskytu v písomnej a ústnej komunikácii u študentov strojníctva v rámci terciárneho vzdelávania, ako aj k definovaniu stratégií vhodných pre zvyšovanie úrovne a efektívnosti komunikatívnej kompetencie, vypracovaniu efektívnej sústavy cvičení na precvičovanie štruktúrnych jednotiek z hľadiska funkčnej kompetencie.
Osvojovanie syntaxe vedeckého štýlu a zvyšovanie komunikačných zručností má súčasne prispieť k zvyšovaniu kvality presvedčivého vyjadrovania v akademickom písaní, porozumeniu rôznych štýlov argumentácie v multikultúrnom prostredí, rozvíjaniu interpersonálnych a sociálnych zručností, ktorých súčasťou je aj efektívne počúvanie, rozprávanie, písanie správ a projektov, práca v tíme, kde sa jednotlivci podieľajú na spoločnom riešení problémov vďaka ich talentu a schopnostiam. Dôraz na zvyšovanie motivácie pre štúdium cudzieho odborného jazyka je súčasťou nášho výskumu, ktorého výsledky majú prispieť k zvyšovaniu šancí absolventov terciárneho vzdelávania pri uplatnení sa na trhu práce aj v rámci medzinárodných tímov či už na Slovensku, alebo v zahraničí.
Diseminácia získaných poznatkov a výsledkov výskumu zameraného na zvyšovanie efektívnosti odbornej komunikácie v cudzom jazyku bude realizovaná formou publikačných výstupov v odborných vedeckých časopisoch, zborníkoch z konferencií, študijných materiálov, skrípt a monografie, ktoré budú určené pre študentov vysokých škôl technického zamerania, odborníkov z praxe a širokej verejnosti v rámci celoživotného vzdelávania. Z dôvodu prebiehajúcej migračnej krízy a zvýšeného dopytu zahraničných študentov o štúdium technických odborov na Slovensku budú neoddeliteľným výstupom nami predkladaného lingvisticko-pedagogického výskumu aj publikácie týkajúce sa didaktiky slovenského jazyka, ktoré v kontexte akvizície pracovnej a technickej lexiky na knižnom trhu momentálne absentujú.
Project annotation in English language
This research is concerned with second language (L2) communication skills development in students of mechanical engineering. The aim is to increase the effectiveness of professional communication in foreign languages. To achieve the project objectives, computational technologies will be applied to estimate the academic level of language, as well as for comparative analyses of students’ essays and presentations dealing with specific technical issues. The purpose of the analyses and the use of computational technologies is to define the character of mistakes (syntactic, grammar, stylistic, morphological, etc.), identify the rate of their occurrence in written and verbal communication in students of mechanical engineering in tertiary education, and investigate the strategies aimed at acquisition of effective communication competence. Based on the research outputs, studying materials with a focus on practice and enhancement of L2 structural units will be designed with respect to their functions within the context.
Acquainting students with the scientific vocabulary and syntax of a foreign language scientific style and development of communicative competence should contribute to the quality of persuasive communication in academic writing, understanding different types of arguments in multicultural environment. The development of interpersonal and social skills including effective listening comprehension, speaking, report and project writing, the ability to cooperate within diverse teams where individuals explore common research issues due to their talent, abilities, skills and competences. The aim of the research is also to increase motivation for studying foreign languages. One of the objectives is to help the graduates to obtain more job opportunities and better chances for their career building within international teams.
Dissemination of the research outcomes, concerned with enhanced effectiveness of the professional communication in a foreign language, will be ensured through papers published in professional scientific journals, conference proceedings, studying materials, course books and a monograph intended for students of universities of technology, professionals and lifelong learning.
Financial grant of MŠVVandŠ SR within KEGA
Financial grant of MŠVVandŠ SR within KEGA | Capital expenditures in € | |
---|---|---|
Drawn in year 2024 | 7 465,00 | 0,00 |