Využitie simulátorovej medicíny vo výučbe vnútorného lekárstva
Basic informations
Thematic area: komisia č. 2 pre nové technológie, metódy a formy vo vzdelávaní
Project name (Slovak): Využitie simulátorovej medicíny vo výučbe vnútorného lekárstva
Project name (English): Simulation-based medical teaching and learning in internal medicine
Start of project: 2023
End of project: 2025
Condition of project: Financovaný/riešený
Project number: 011UPJŠ-4/2023
Project leader: doc. MUDr. Miriam Kozárová, PhD.
University: Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Department: Lekárska fakulta
Project annotation in Slovak language
V súčasnosti zažívame veľký záujem o rozvoj simulátorovej medicíny. Podstatným spúšťacím faktorom bola pandémia COVID-19, ktorá viedla k presunu výučby medikov a ďalších zdravotníckych profesionálov do priestorov novovybudovaného Centra simulátorovej a virtuálnej medicíny (CSVM) na Lekárskej fakulte UPJŠ. Simulátory sa osvedčili ako výhodné pri nácviku praktického klinického myslenia s využitím údajov získaných anamnézou, fyzikálnym vyšetrením, doplňujúcimi vyšetreniami (RTG, EKG, komplexné laboratórne vyšetrenie, CT, ECHOKG, USG, angiografie, endoskopie a pod.). Pri riešení kazuistík (case reportov) študent využíva poznatky získané z predklinických ako aj klinických predmetov a zároveň si zlepšuje svoje praktické zručnosti (vrátane manažmentu akútnych stavov a resuscitácie) bez toho, aby boli reálni pacienti vystavení neprimeranému riziku. Cieľom simulácií je aj rozvoj komunikačných schopností, tímovej spolupráce, sebareflexie ako študent reaguje na stresovú situáciu, čo napomáha k lepšiemu výkonu v reálnej klinickej situácii.
Proces vzdelávania v odbore vnútorné choroby na lekárskych fakultách v Slovenskej republike je veľmi komplexný a dlhodobý (od 3. do 6.ročníka). Je založený na dôkladnej teoretickej príprave a intenzívnej klinickej praxi, pričom využitie simulátorov posunulo možnosti získavania vedomostí, skúseností a kritického myslenia na ešte vyššiu úroveň. Predkladaný projekt vychádza z potreby doplniť študijnú literatúru o publikáciu o využití simulátorovej medicíny vo výučbe vnútorného lekárstva, ktorá bude zohľadňovať tento inovatívny prístup vo vysokoškolskom stupni vzdelávania s perspektívou zavedenia nového predmetu v rámci vysokoškolského štúdia.
Výsledkom projektu budú nové kazuistiky zo všetkých oblastí vnútorného lekárstva a elektronická publikácia, ktorá bude prípravou na praktickú výučbu študentov medicíny, ale aj lekárov v špecializačnej príprave v rámci spoločného internistického kmeňa viacerých špecializácií vnútorného lekárstva.
Project annotation in English language
We are currently experiencing great interest in the development of simulatory-based medicine. A significant triggering factor was the COVID-19 pandemic, which led to the relocation of the teaching of medics and other health professionals to the the newly built Center for Simulator and Virtual Medicine (CSVM) at the Faculty of Medicine P.J.Šafarik University. Simulators have proven to be advantageous in the practice of clinical thinking using data obtained from anamnesis, physical examination, additional examinations (X-ray, ECG, comprehensive laboratory assays, CT, echocardiography, USG, angiography, endoscopy, etc.). When solving case reports, the student uses the knowledge gained from preclinical and clinical subjects and at the same time improves his/her practical skills (including acute medicine and resuscitation) without exposing real patients to undue risk. The aim of the simulations is also the improvement of communication skills, teamwork, self-reflection how student responds to a stressful situation, which helps to perform better in a real clinical situation.
The process of education in the field of internal medicine at medical faculties in the Slovak Republic is very complex and long-term (from the 3rd to the 6th year). It is based on thorough theoretical preparation and intensive clinical practice, while the use of simulators has taken the possibilities of gaining knowledge, experience and critical thinking to an even higher level. The presented project is based on the need to supplement the study literature with a publication on the use of simulator medicine in the teaching of internal medicine, which will take into account this innovative approach in university education.
The project will result in new case studies from all areas of internal medicine and an electronic publication that will be used as a preparation for practical teaching of medical students but also doctors in pre-certification training within a common internistic root of several internal medicine specializations.
Financial grant of MŠVVandŠ SR within KEGA
Financial grant of MŠVVandŠ SR within KEGA | Capital expenditures in € | |
---|---|---|
Drawn in year 2024 | 2 731,00 | 0,00 |