Slovenskí choreografi a ich tvorba
Basic informations
Thematic area: komisia č. 4 pre rozvoj kultúry a umenia
Project name (Slovak): Slovenskí choreografi a ich tvorba
Project name (English): Slovak Choreographers and their Works
Start of project: 2023
End of project: 2025
Condition of project: Financovaný/riešený
Project number: 002VŠMU-4/2023
Project leader: Mgr. art. Kristián Kohút, ArtD.
University: Vysoká škola múzických umení v Bratislave
Department: Hudobná a tanečná fakulta
Project annotation in Slovak language
Od akademického roka 2022/23 Katedra tanečnej tvorby v spolupráci s Inštitútom divadla, filmu a hudby otvára nový interdisciplinárny študijný plán Teória tanca zameraný na prehľad a orientáciu v historických a súčasných tendenciách v oblasti tanečného umenia. Študijný plán poukazuje na prepojenie tanca s ostatnými umeleckými a humanitnými disciplínami (hudba, výtvarné umenie, literatúra, nové média, filozofia, sociológia, psychológia, kultúrne vedy, manažment a pod.).
Nami predkladaný projekt Slovenskí choreografi a ich tvorba vzniká z potreby vytvoriť k novo akreditovanému študijnému plánu odborné skriptá. Plánujeme vypracovať komplexný, doposiaľ nezosumarizovaný materiál, ktorý bude zameraný na teoretické a teatrologické informácie. K tomu je nevyhnutný podrobný výskum choreografickej tvorby vybraných osobností – tvorcov baletov – v kontexte viac ako storočnej histórie profesionálneho baletného umenia na Slovensku. Projekt vzniká na pôde Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU a vychádza z akútnej potreby zosumarizovať a analyzovať dostupnú faktografiu a s pomocou využitia orálnej histórie a video záznamov priblížiť v textovej podobe choreografický štýl a tvorivé metódy jednotlivých osobností, ktoré formovali balet na Slovensku. Výskum a následná publikácia tak poskytne ucelený a chronologicky usporiadaný obraz o choreografickej tvorbe v oblasti baletu na Slovensku. Vytvorený materiál bude prioritne slúžiť ako jeden z kľúčových študijných zdrojov v nami spomínanom študijnom pláne Teória tanca. Projekt sa bude realizovať na pôde Centra výskumu HTF VŠMU v spolupráci s Katedrou tanečnej tvorby HTF VŠMU a Inštitútom divadla, filmu a hudby. Vzhľadom na organické prepojenie českého a slovenského baletu v nedávnej minulosti máme prisľúbenú spoluprácu s odborníkmi z Akadémie múzických umení v Prahe. Realizácia projektu je naplánovaná do niekoľkých fáz s aktívnym zapojením študentov Katedry tanečnej tvorby HTF a Inštitútu divadla, filmu a hudby.
Pilierom projektu je teatrologický výskum zameraný na individuálny spôsob transformácie myšlienok dvadsiatich tvorcov do choreografického textu, pričom cieľom projektu je vydanie publikácie - skrípt.
V rámci projektu by sme chceli vybaviť Centrum výskumu HTF VŠMU výpočtovou technikou, ktorá je potrebná k úspešnému naplneniu vytýčených cieľov, realizovať činnosti smerujúce k vyhotoveniu odborných podkladov a potrebné aktivity vedúce k vydaniu publikácie.
Za najvýznamnejšie prínosy projektu považujeme kvalifikované zmapovanie existujúcich pramenných materiálov o slovenskej choreografickej tvorbe a vytvorenie komplexného študijného materiálu, ktorý má potenciál nielen zvýšiť úroveň poznania študentov Katedry tanečnej tvorby HTF VŠMU a Inštitútu divadla, filmu a hudby, ale prostredníctvom príťažlivej publikácie priblížiť slovenské tanečné umenie aj študentom iných odborov, zvýšiť povedomie o slovenských choreografických osobnostiach a sekundárne prispieť k popularizácii akademického tanca na Slovensku.
Project annotation in English language
Since the academic year 2022/23, the Department of Dance at the Academy of Performing Arts in Bratislava in cooperation with the Institute of Theater, Film and Music opens a new interdisciplinary study plan Theory of Dance focused on an overview and orientation in historical and current trends in the field of dance. The study plan points to the connection of dance with other artistic and humanities disciplines (music, fine arts, literature, new media, philosophy, sociology, psychology, cultural sciences, management, etc.). The project Slovak Choreographers and its works presented by us arises from the need to create professional text book/scripts for the newly accredited study plan. We plan to develop a comprehensive, not yet summarized material that will focus on theoretical and theatrical information.
The project focuses on detailed research of the choreographic work of selected personalities - creators of ballets - in the context of more than a century-long history of professional ballet art in Slovakia. The project originates at the Faculty of Music and Dance (HTF) at the Academy of Performing Arts (VŠMU) with the Institute of Theater, Film and Music. It comes from the urgent need to summarise and analyse available facts and, with the help of oral history and video recordings, present the choreographic style and creative methods of individuals who formed ballet in Slovakia in a textual form.
The primary motivation for executing the project is the deficit of broadly conceived material and the need to create study material that will provide a comprehensive and chronological picture of choreographic work in Slovakia. The project will be carried out by the Center for Artistic Research and the Department of Dance at the Academy of Performing Arts in Bratislava and Institute of Theater, Film and Music. To the organic connection between Czech and Slovak ballet in the recent past, experts from the Academy of Performing Arts in Prague (AMU), Czech Republic, will take part in the project. The implementation of the project is planned in several phases with the active involvement of students from the HTF Department of Dance and the Institute of Theater, Film and Music.The central pillar of the project is theatrological research focused on a particular way of transforming the ideas of twenty artists into a choreographic text, while the project aims to publish a book that will serve as study material and a means of popularising dance art in general. As part of the project, we would like to equip the Research Center with computer technology, which is necessary for successfully fulfilling the set goals, to implement activities aimed at preparing professional documents and the necessary activities leading to the publication.
We consider the most significant benefits of the project to be a qualified mapping of existing source materials on Slovak choreography and the creation of comprehensive study material that has the potential not only to increase students' level of knowledge but to contribute towards the popularisation of academic dance between students and practitioners alike.
Financial grant of MŠVVandŠ SR within KEGA
Financial grant of MŠVVandŠ SR within KEGA | Capital expenditures in € | |
---|---|---|
Drawn in year 2024 | 4 826,00 | 0,00 |