e-Portfólio ako pedagogika podporujúca integrovanú výučbu
Basic informations
Thematic area: komisia č. 2 pre nové technológie, metódy a formy vo vzdelávaní
Project name (Slovak): e-Portfólio ako pedagogika podporujúca integrovanú výučbu
Project name (English): ePortfolio as Pedagogy Facilitating Integrative Learning
Start of project: 2023
End of project: 2025
Condition of project: Financovaný/riešený
Project number: 012EU-4/2023
Project leader: doc. PaedDr. Zuzana Hrdličková, Ph.D.
University: Trnavská univerzita v Trnave
Department: Pedagogická fakulta
Project annotation in Slovak language
Termín "portfólio" sa v školskom prostredí vo vzťahu k hodnoteniu žiaka/študenta používa od 90-tich rokov minulého storočia. Portfólio je súbor jeho/jej prác za určité časové obdobie štúdia, ktorý poskytuje informácie o vývoji a pokroku jeho/jej práce i jeho/jej pracovných výsledkoch. Umožňuje sledovanie, dokumentovanie a hodnotenie procesu štúdia, ide o vedomosti aj zručnosti. Prostredníctvom portfólia je možné oceniť úsilie a progres žiaka/študenta, povzbudzovať ho/ju k posudzovaniu vlastného rozvoja a obohacovať spoluprácu učiteľom s ním/ňou na hodnotení. Portfólio slúži ako prostriedok na sledovanie autentického štúdia, vedie žiaka/študenta, aby sa zamýšľal nad svojou vlastnou prácou a dáva mu/jej možnosť rozhodnúť o kvalite odvedenej práce. Rozlišujeme rôzne druhy portfólií, napr.: pracovné, diagnostické, reprezentačné, elektronické a iné. Elektronické portfólio umožňuje dokumenty efektívne ukladať v počítači na pevnom disku, na prenosných diskoch, v databázových centrách atď. Nielenže zaberá málo fyzického priestoru, ale aj umožňuje efektívne pracovať a analyzovať veľké množstvo informácií. Veľké množstvo dokumentov sa môže naskenovať a uložiť.
Elektronické portfóliá plnia mnohé funkcie vo vysokoškolskom vzdelávaní na úrovni inštitúcie i študenta. Záujem o e-portfóliá explodoval, pretože v porovnaní s tradičnými portfóliami poskytujú jednoduchší a komplexnejší spôsob hodnotenia štúdia študentov a majú potenciál transformatívne rozvíjať schopnosť študentov spájať a aplikovať svoje znalosti. Reynolds a Patton (2014) poukazujú na to, ako systematické zavádzanie krokov, ktoré zapájajú študentov do integračných vzdelávacích postupov, dramaticky zlepšuje výsledky.
V dnešnej dobe, absolventi slovenských vysokých škôl nestačia nárokom veľkého biznisu. Požiadavky spoločností na uchádzačov sa dynamicky menia a ukazuje sa, že vzdelávací systém ich v potrebnej miere nedokáže napĺňať. Nedostatkovým tovarom na trhu práce sú cudzie jazyky, kritické myslenie a digitálne zručnosti. Budúcnosť žiada viac ako len základnú gramotnosť (základné gramotnosti - čitateľská gramotnosť, matematicko-logické myslenie, písomný jazykový prejav - nemajú študenti rozvíjané ani v rámci vysokoškolského štúdia [Lukáč, Hall, 2019]). Slovensko je súčasťou globálnej ekonomiky a vzdelávací systém by mal pripravovať absolventov prioritne na adaptabilitu na trhu práce a schopnosť celoživotne sa vzdelávať. Absolventi už dnes potrebujú okrem všeobecných znalostí predovšetkým mäkké a digitálne zručnosti. Vzdelávací systém na Slovensku by mal pripraviť pre trh práce dostatočné množstvo mladých ľudí, ktorí sú dobre jazykovo vybavení minimálne v dvoch cudzích jazykoch, majú kritické myslenie, dokážu veci jasne a zrozumiteľne prezentovať, sú zvedaví a dokážu spolupracovať. Kým dnes školy pokračujú v zastaranom spôsobe prípravy absolventov na prácu pre jeden konkrétny sektor, budúcnosť je diametrálne odlišná. Do smerovania potrieb trhu práce dáva nahliadnuť správa Budúcnosť povolaní z dielne Svetového ekonomického fóra. Tá zaraďuje na prvých päť priečok rebríčka zručností na rok 2025 analytické myslenie, aktívne učenie sa, riešenie komplexných problémov, kritické myslenie a kreativitu (Trend, 2021).
Ekonomická univerzita v Bratislave produkuje každoročne množstvo absolventov, ktorí sú pripravení pre trh práce. Avšak, výskum ukazuje, že zamestnávatelia požadujú vybaviť ich lepšími komunikačnými a prezentačnými zručnosťami (Spišiaková, Kittová, 2020). Fakulta aplikovaných jazykov môže a chce prispieť k odstráneniu tohto nedostatku. Je nepochybné, že najpoužívanejšími jazykmi sveta sú čínština, španielčina, angličtina, hindčina, arabčina, bengálčina, portugalčina, ruština, japončina a lahandčina. Týchto desať jazykov je tak rozšírených, že svoj materinský jazyk medzi nimi nájde až polovica celosvetovej populácie. Náš výskum sa zameriava práve na anglický a španielsky jazyk. Dnes je španielčina rodný jazyk pre takmer 460 miliónov ľudí (žijúcich najmä v Španielsku, Južnej a Strednej Amerike, Spojených štátoch amerických). Angličtina je síce univerzálnym svetovým jazykom, no počet rodených hovoriacich je menší ako 380 miliónov ľudí (žijúcich najmä v Spojených štátoch amerických, Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska). Avšak práve angličtina ako "lingua franca" je najpoužívanejším jazykom bez ohľadu na rodených hovoriacich. Ako druhý jazyk je používaná vo viac než 140 krajinách a počet ľudí, ktorí tento jazyk ovláda, každým rokom rastie.
Katedra anglického jazyka a Katedra románskych a slovanských jazykov sa chce venovať rozvoju mäkkých a digitálnych zručností. Prostredníctvom prípadových štúdií a odborných textov sa zamerajú na integrované zručnosti v cudzom jazyku (čítanie s porozumením, počúvanie s porozumením, ústny prejav, písomný prejav), ďalej analytické a kritické myslenie, riešenie problémov a spoluprácu medzi členmi tímu. Finálnym výstupom každej prípadovej štúdie bude písomný prejav študentov, ktorý si študenti budú pridávať do vlastných e-portfólií. Cieľom výskumného projektu bude zistiť, do akej miery e-portfólio ovplyvní písomný prejav študentov a zlepší ich výsledky. Písomné prejavy budú pravidelne hodnotené, študenti budú mať možnosť konzultovať svoje nedostatky so svojimi pedagógmi a následne pracovať na ich odstránení. Hodnotenia všetkých skupín študentov sa budú pravidelne sledovať, porovnávať a štatisticky vyhodnocovať.
Project annotation in English language
The term "portfolio" has been used in the school environment with regard to pupil/student assessment since the 1990s. A portfolio is a collection of his/her work over a period of time of his/her study which provides information about the development and progress of his/her work and his/her performance. It enables monitoring, documenting and evaluating the learning process, it is about knowledge as well as skills. By using a portfolio, it is possible to appreciate the effort and progress of the pupil/student, encourage him/her to assess his/her own development and enrich the cooperation of a teacher with him/her on evaluation/assessment. The portfolio serves as a means of monitoring authentic learning, guiding the pupil/student to reflect on his/her own work and giving him/her the opportunity to decide on the quality of the work done. Different types of portfolios can be distinguished, e.g. working, diagnostic, representative, electronic and others. An electronic portfolio allows documents to be efficiently stored on the hard disk of a computer, on portable disks, in database centres etc. Not only does it take up little physical space, but it also allows one to work efficiently and analyse a large amount of information. A large number of documents can be scanned and saved.
Electronic portfolios perform many functions in higher education at the institutional and student levels. An interest in e-portfolios has exploded because, compared to traditional portfolios, they provide an easier and more comprehensive way to assess students' learning and have the potential to transform students' ability to combine and apply their knowledge. Reynolds and Patton (2014) point out how the systematic implementation of steps that involve students in integrative learning practices dramatically improves their performance.
Nowadays, graduates of Slovak universities do not meet needs of big business. The requirements of companies for job applicants are changing dynamically and it turns out that the education system is unable to meet them to the necessary extent. Foreign languages, critical thinking and digital skills are scarce in the labour market. The future requires more than just basic literacy (basic literacies - reading literacy, mathematical-logical thinking, written discourse - are not even develop by students within university studies [Lukáč, Hall, 2019]). Slovakia is part of the global economy and the education system should prepare graduates especially for adaptability in the labour market and the ability to learn for the whole life. In addition to general knowledge, graduates already need soft and digital skills. The education system in Slovakia should prepare enough young people for the labour market who are sufficiently linguistically equipped with at least two foreign languages, have critical thinking, can present things clearly and intelligibly, are curious and can work together. While schools today continue in an outdated way of preparing graduates for work in one particular sector, the future is diametrically opposed. The Future of Occupations report from the World Economic Forum provides an insight into the direction of labour market needs. It ranks analytical thinking, active learning, complex problem solving, critical thinking and creativity as the top five skills for the year 2025 (Trend, 2021).
Every year, the University of Economics in Bratislava produces many graduates who are ready for the labour market. However, research shows that employers want them to be equipped with better communication and presentation skills (Spišiaková, Kittová, 2020). The Faculty of Applied Languages wants to help eliminate this shortcoming. There is no doubt that the most widely used languages in the world are Chinese, Spanish, English, Hindi, Arabic, Bengali, Portuguese, Russian, Japanese and Lahandian. These ten languages are so widespread that up to half of the world's population will find their mother tongue among them. Our research focuses on English and Spanish. Today, Spanish is the mother tongue of almost 460 million people (living mainly in Spain, South and Central America, the United States of America). Although English is a universal world language, the number of native speakers is lower than 380 million people (living mainly in the United States of America, the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland). However, English as "lingua franca" is the most widely used language, regardless of native speakers. It is used as a second language in more than 140 countries and the number of people who speak the language is growing every year.
The Department of English Language and the Department of Romance and Slavic Languages want to develop soft and digital skills. Through case studies and professional texts, they want to focus on integrated skills in a foreign language (reading comprehension, listening comprehension, speaking, writing) as well as analytical and critical thinking, problem solving and cooperation between team members. The final output of each case study will be a written assignment, which students will add to their own e-portfolios.
The aim of the research project is to find out to what extent an e-portfolio will affect students' writing skills and improve their performance. Written assignments will be regularly evaluated, students will be able to consult their shortcomings with their lecturers and subsequently to remove them. Evaluations of all groups of students will be regularly monitored, compared and statistically processed.
Financial grant of MŠVVandŠ SR within KEGA
Financial grant of MŠVVandŠ SR within KEGA | Capital expenditures in € | |
---|---|---|
Drawn in year 2024 | 2 610,00 | 0,00 |