Nové metódy výučby radiačnej ochrany študentov zdravotníckych odborov
Basic informations
Thematic area: komisia č. 2 pre nové technológie, metódy a formy vo vzdelávaní
Project name (Slovak): Nové metódy výučby radiačnej ochrany študentov zdravotníckych odborov
Project name (English): NEW METHODS OF TEACHING RADIATION PROTECTION STUDENTS OF HEALTHCARE DISCIPLINES
Start of project: 2023
End of project: 2025
Condition of project: Financovaný/riešený
Project number: 002TTU-4/2023
Project leader: doc. RNDr. Martina Horváthová, PhD.
University: Trnavská univerzita v Trnave
Department: Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce
Project annotation in Slovak language
Zámerom navrhovaného projektu v rámci projektovej výzvy KEGA je pripraviť edukačné materiály (vysokoškolskú učebnicu s edukačnými videami) z predmetu radiačná ochrana pre študentov vysokých škôl zdravotníckeho zamerania. Keďže ionizujúce žiarenie predstavuje rizikový faktor, s ktorým nie je možné v rámci výučbového procesu pracovať v plnom rozsahu, z dôvodu rizika ožiarenia študentov, absentuje praktická časť, v ktorej by študent nadobudol štandardné zručnosti a získal reálnu predstavu o danej problematike. Výstupom predkladaného projektu je vypracovanie komplexnej učebnice Radiačná ochrana v zdravotníctve a edukačných videí, ktoré vnesú vyučovaciemu procesu nový rozmer. Prípravou spomínaných edukačných podkladov, ktoré nie sú toho času dostupné, by sa mohla problematika radiačnej ochrany priblížiť aj širšiemu okruhu študentov. Zároveň bude pripravený edukačný materiál vhodný ako pomôcka pri kurzoch Odbornej prípravy v radiačnej ochrane, ktorý je určený pre rádiológov, rádiologických technikov, odborných či všeobecných lekárov, stomatológov, ktorí daný kurz musia podľa súčasnej legislatívy opakovane absolvovať z dôvodu ďalšieho vzdelávania.
Učebnica bude okrem štandardných a všeobecne známych informácii obohatená o zaujímavosti z histórie radiačnej ochrany a najmä o výstupy z reálnych, nami realizovaných štúdii hodnotenie radiačnej záťaže pacientov a personálu na konkrétnych oddeleniach. K vypracovaniu jednotlivých kapitol prispejú aj odborníci z praxe. K splneniu cieľov predkladaného projektu prispeje dlhoročná spolupráca so špičkovými zdravotníckymi zariadeniami v Slovenskej republike (štátny aj súkromný sektor), ktoré umožnia na svojej pôde realizáciu videozáznamov edukačného charakteru, podobné „live“ prenosu priamo zo zdravotníckych zariadení (oddelenie rádiodiagnostiky, oddelenie intervenčnej rádiológie, oddelenie intervenčnej kardiológie, oddelenie arytmológie a kardiostimulácie, oddelenie nukleárnej medicíny, či oddelenie rádioterapie). Video-dokumentácia bude obohatená aj o vstupy z dozimetrického laboratória počas práce s termoluminiscenčnými dozimetrami.
Najmä v období pandémie a počas online výučby bol výučbový proces značne poznačený a poukázal na chýbajúci výučbový materiál, hoci predmet Radiačná ochrana je na základe súčasnej slovenskej legislatívy jedným z predmetov, ktorý musí byť v odporúčanom študijnom pláne zdravotnícky orientovaných študijných programov. Výstup nášho projektu môže vniesť do výučbového procesu inovatívny charakter a môže predstavovať významnú pomôcku s praktickým uplatnením, keďže exkurzie na dané oddelenia pracujúce so zdrojom ionizujúceho žiarenia sú často obmedzené a mnohokrát nerealizovateľné.
Project annotation in English language
The aim of the proposed project within the project called KEGA is to prepare educational materials (university textbook with educational videos) from the subject Radiation Protection for students at medical universities. As ionising radiation is a risk factor that cannot be fully addressed in the teaching process due to the students` exposure risk, there is no practical part in which the student would acquire standard skills and get a realistic idea of the issue. The output of the presented project is the elaboration of a comprehensive textbook Radiation Protection in Healthcare and education videos, which will bring a new dimension to the teaching process. The preparation of the mentioned education materials, which are not available at that time, could bring the issue of radiation protection closer to a wider student audience. At the same time, educational materials will be prepared as a suitable training tool for courses in radiation protection, which is intended for radiologists, radiological technicians, specialists or general practitioners, dentists, who must complete the course repeatedly due to further education process, according to the current legislation
In addition to standard and generally known information, the textbook will be enriched with interesting facts from radiation protection history and, especially, with outputs from our realised studies aimed to evaluation of radiation exposure of patients and staff in specific departments. Experts from practice will also contribute to the elaboration of individual chapters. Long-term cooperation with top medical facilities in the Slovak Republic (public and private sector) will contribute to the fulfilment the project objectives, which will enable the realisation of video recordings the educational nature, similar to live transmission directly from medical facilities (department of Radiodiagnostics, department of Interventional Radiology and Cardiology, department of Arrhythmology and Cardiac Electrophysiology, department of Nuclear Medicine or department of Radiotherapy). The video documentation will be also enriched with inputs from the Dosimetry laboratory during the work with thermoluminescence dosimeters.
Especially, during the pandemic and online teaching, the educational process was considerably impacted and pointed to the lack of teaching material, although, the subject Radiation Protection is one of the subjects on the basis of current Slovak legislation, which must be in the recommended study plan for medical-oriented study programs. The output of our project can bring an innovative character to the teaching process and can be an important tool with practical application, as excursions to the departments working with the source of ionising radiation are often limited and unfeasible.
Financial grant of MŠVVandŠ SR within KEGA
Financial grant of MŠVVandŠ SR within KEGA | Capital expenditures in € | |
---|---|---|
Drawn in year 2024 | 16 132,00 | 0,00 |