Implementácia digitálnych technológií a simulácií do vyučovacieho procesu technológie obrábania
Basic informations
Thematic area: komisia č. 3 pre obsahovú integráciu a diverzifikáciu vysokoškolského štúdia
Project name (Slovak): Implementácia digitálnych technológií a simulácií do vyučovacieho procesu technológie obrábania
Project name (English): Implementation of digital technologies and simulations into the educational process of machining technology
Start of project: 2022
End of project: 2024
Condition of project: Financovaný/riešený
Project number: 017ŽU-4/2022
Project leader: doc. Ing. Michal Šajgalík, PhD.
University: Žilinská univerzita v Žiline
Department: Strojnícka fakulta
Project annotation in Slovak language
Digitálne a informačné technológie sa v období posledných rokov stali nevyhnutnou súčasťou viacerých oblastí nášho života. Tento trend je stúpajúci a ich využitie v blízkej budúcnosti bude určite rásť. Ich významná úloha a implementácia je taktiež nevyhnutná aj v oblasti vzdelávania, predovšetkým vysokoškolského a odborného. Súčasný vývoj v tejto oblasti ukazuje, že je potrebné hľadať spôsoby a možnosti, ako študentom čo najviac priblížiť princípy a poznatky z jednotlivých výrobných metód a procesov z oblasti strojárskej technológie, tak aby čo najviac boli eliminované nevýhody monitorovania in vivo rýchlych dynamických procesov a nevýhody dištančného vzdelávania, ktoré v poslednej dobe nadobúda čoraz väčší význam. Prioritným zameraním projektu je vytvorenie unikátneho systému v multiplatformovej podobe (t. j. bez obmedzenia elektronických zariadení, ako napr. počítač, tablet, mobil) významných, charakteristických, ale aj novo nastupujúcich a progresívnych produktívnych procesov z oblasti strojárskej technológie. Prostredníctvom vytvoreného systému bude možné pristupovať k simuláciám, multimediálnym záznamom s prvkami rozšírenej reality jednotlivých produktívnych procesov a tiež ich výstupom v podobe digitalizovaných obrobených povrchov. Cieľom projektu tak bude implementácia digitálnych technológií a simulácií do vyučovacieho procesu a pomôcť tak študentom dosiahnuť adekvátnu úroveň poznatkov a odborných zručností tak, aby získané vedomosti boli schopní aplikovať v rámci štúdia, ale aj po jeho ukončení tak vo výskumnej ako aj výrobnej sfére.
Project annotation in English language
Digital and information technologies during recent years become an essential part of many areas of our lives. This trend is increasing, and the use of these technologies will certainly grow in the near future. Their important role and implementation is also necessary in the field of education, especially higher education and vocational education. Current developments in this area show that it is necessary to look for ways and possibilities to bring students as close as possible the principles and knowledge of individual production methods and processes in the field of engineering technology, to eliminate as much as possible disadvantages of in vivo monitoring of fast dynamic processes and disadvantages of distance education, which has recently become increasingly important. The priority focus of the project is to create a unique system in a multiplatform form (i. e. without limiting electronic devices such as computer, tablet, mobile phone) significant, characteristic, but also emerging and progressive productive processes in the field of engineering technology. Through the created system, it will be possible to access simulations, multimedia records with elements of augmented reality of individual productive processes and their output in the form of digitized machined surfaces. The aim of the project will be the implementation of digital technologies and simulations in the teaching process and help students achieve an adequate level of knowledge and professional skills so that the acquired knowledge can be applied in the study, but also after its completion in both research and production.
Financial grant of MŠVVandŠ SR within KEGA
Financial grant of MŠVVandŠ SR within KEGA | Capital expenditures in € | |
---|---|---|
Drawn in year 2024 | 14 282,00 | 0,00 |