Implementácia vodíkových technológií v osobnej preprave s využitím interaktívnych prvkov do edukačného procesu v študijnom programe energetické stroje a zariadenia
Basic informations
Thematic area: komisia č. 2 pre nové technológie, metódy a formy vo vzdelávaní
Project name (Slovak): Implementácia vodíkových technológií v osobnej preprave s využitím interaktívnych prvkov do edukačného procesu v študijnom programe energetické stroje a zariadenia
Project name (English): Implementation of Hydrogen Technologies in Passenger Transport with the Use of Interactive Elements in the Power Machines and Equipment Study Programme
Start of project: 2022
End of project: 2024
Condition of project: Financovaný/riešený
Project number: 012TUKE-4/2022
Project leader: doc. Ing. Natália Jasminská, PhD.
University: Technická univerzita v Košiciach
Department: Strojnícka fakulta
Project annotation in Slovak language
Cieľom projektu je transfer poznatkov z výskumu a vývoja prototypu vodíkového vozidla využívajúceho pre pohon palivový článok a metalhydridové materiály, do edukačného procesu v študijnom programe energetické stroje a zariadenia. Úspešné umiestnenie a zapracovanie vodíkových technológií do prototypu vozidla je základným predpokladom pre ďalší rozsiahly výskum metalhydridových materiálov v doprave. Vývojom prototypu vznikne jedinečný
a unikátny model, ktorý reprezentuje aplikovaný vývoj SjF TUKE a zároveň prispeje
k popularizácii, osvete a zvýšení záujmu o vodíkové technológie, ktorá sa dosiahne pomocou interaktívnej prezentácie unikátnych technických riešení. Pre zvýšenie efektivity prenosu cieľových poznatkov z experimentálneho výskumu do edukačného procesu je naplánovaná aj implementácia informačno-komunikačných a interaktívnych technológií.
Zámerom projektu je zvýšiť efektivitu tak vedecko-výskumného, ako aj edukačného procesu tým, že sa zvýši synergia prenosu získaných teoretických vedomostí aplikáciou praktických výstupov v experimentálnych laboratóriách s cieľom implementácie výsledkov do procesu výučby, ale aj technickej praxe.
Výsledky riešenia prispejú k upevneniu princípu trvalej udržateľnosti (využívanie obnoviteľných zdrojov energie, znižovanie produkcie emisií v dopravnom a energetickom priemysle, minimalizovanie dopadov na životné prostredie) a významne zvýšia úroveň pedagogického procesu na Strojníckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach, s dopadom na rastúcu odbornú zdatnosť študentov a ich uplatnenie na trhu práce.
Project annotation in English language
The objective of the present project is to transfer the knowledge obtained from the research and development of a prototype for a hydrogen vehicle driven by a fuel cell and made with metal hydride materials into the educational process as part of the Power Machines and Equipment study programme. The successful placement and incorporation of hydrogen technologies into a prototype vehicle will provide the basic preconditions for a further investigation into metal hydride materials in the transportation segment. The development of such a prototype will also provide a unique model, which will mirror the applied development activities performed at the Faculty of Mechanical Engineering at the Technical University of Kosice. Such a model will contribute to the popularisation, awareness and increased interest in hydrogen technologies. This will be achieved through the interactive presentation of these unique technical solutions. In order to increase the efficiency of a transfer of the knowledge obtained from experimental research into the educational process, the implementation of information, communication and interactive technologies is planned.
The purpose of this project is to increase the efficiency not only of the scientific and research process, but also of the educational process, by increasing the synergy of the transfer of the acquired theoretical knowledge through applying the practical outputs in experimental laboratories, with the aim of implementing the results in the teaching process as well as in technical practices.
The results of this solution will contribute to the sustainability principle through the use of renewable energy sources, reduction of emissions produced in the transport and power industries, and by minimising the environmental impacts. The will also significantly increase the quality of the teaching process in the Faculty of Mechanical Engineering at the Technical University of Kosice, while positively improving the expertise of students and their chances to be successful in the employment market.
Financial grant of MŠVVandŠ SR within KEGA
Financial grant of MŠVVandŠ SR within KEGA | Capital expenditures in € | |
---|---|---|
Drawn in year 2024 | 18 084,00 | 0,00 |