Už jedenásta Noc výskumníkov sa koná práve dnes

29.09.2017

Aj v tomto roku sa Slovensko zapája do celoeurópskej iniciatívy na popularizáciu vedy s názvom Európska noc výskumníkov. Bohatý program prestavujúci zaujímavosti zo sveta vedy a objavovania je dnes 29. septembra 2017 pripravený pre návštevníkov v Bratislave, Žiline, Banskej Bystrici, Poprade a Košiciach, pričom viaceré sprievodné akcie sú naplánované aj v ďalších mestách a obciach.
Hlavným organizátorom podujatia je Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivityza pomoci Slovenskej akadémie vied, portálu EurActiv.sk a Centra vedecko-technických informácií SR, priamo riadenej organizácie ministerstva školstva.
„Som veľmi rada, že  široká verejnosť bude opäť môcť bližšie spoznať zaujímavú prácu našich vedcov a výskumníkov a pevne verím, že sa nájde mnoho detí a mladých ľudí, ktorých táto kariéra nadchne a stanú sa novou generáciou a nádejou našej vedy,“ uviedla ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová, ktorá dnes v Bratislave celé podujatie slávnostne otvorí.
Vo vybraných nákupných centrách, múzeách a ďalších lokalitách pripravili organizátori pre širokú verejnosť rôzne interaktívne vedecké prezentácie, prednášky, diskusie, výstavy, hudobné vystúpenia, veľkoplošné projekcie a mnohé ďalšie vstupy plné vedy i zábavy. V centre Bratislavy tak budú môcťzáujemcovia navštíviť viac ako 80 vedeckých stánkov a stretnúť sa s britským astrofyzikom Mattom Taylorom, vedúcim misie Rosetta z Európskej vesmírnej agentúry, v Košiciach čaká návštevníkov 66 vedeckých stánkov a prezentácií, ako aj prednáška astrofyzika a košického rodáka Dr. Pavla Gábora z Vatican Observatory v arizonskom Tucsone. Na Lomnickom štíte si vedci z SAV pripravili prezentáciu o vplyve človeka na vysokohorskú flóru a v rámci sprievodného podujatia Veda v osade navštívia vedci so svojimi prednáškami školy v Moldave nad Bodvou a Košiciach – Luníku IX. Podrobný prehľad podujatí je dostupný na stránke festivalu - http://www.nocvyskumnikov.sk/program.html.
Minulý rok sa do festivalu vedy zapojilo viac ako 1 300 vedcov a výskumníkov a na jeho podujatia zavítalo viac ako 182 000 návštevníkov, z toho takmer 55 000 žiakov a študentov.