Univerzita Komenského privíta nobelistu Erica Maskina

18.04.2013

Tohoročná jar bude mať pre študentov ekonomických smerov punc výnimočnosti. Budú mať totiž možnosť stretnúť sa s držiteľom Nobelovej ceny Ericom Maskinom.

V rámci programu Osobnosti osobne príde na Slovensko v poradí už šiesty držiteľ Ceny Švédskej ríšskej banky, tzv. Nobelovej ceny, prof. Eric Maskin. Cenu získal len v roku 2007 spolu s profesormi L. Hurwiczom a R. Myersonom za položenie základov teórie návrhu mechanizmov.

Profesor Maskin je známy aj svojimi príspevkami k teórii hier, teórii kontaktov, teórii sociálneho výberu, politickej ekonómie a ďalších oblastí ekonómie. Študenti a odborná verejnosť si budú môcť vypočuť jeho prednášku na tému Finančné krízy: prečo vznikajú a ako ich riešiť o 16.00 hod. dňa 24. apríla 2013 v Aule Univerzity Komenského v Bratislave. Na prednášku sa treba registrovať na www.uniba.sk/maskin. Vstup je voľný.

„Prednášky držiteľov Nobelovej ceny umožňujú našim študentom, ako aj odbornej verejnosti stretnúť sa s osobnosťami z najvyšších vedeckých kruhov a konfrontovať tak s nimi svoje poznatky a názory. Nesmierne ma preto teší, že aj profesor Maskin prijal naše pozvanie. Verím, že to bude ďalšie inšpiratívne stretnutie,“ vyjadril sa Igor Vida, generálny riaditeľ Tatra banky a predseda Správnej rady Nadácie Tatra banky.

„Teší ma, že aj študenti najväčšej slovenskej univerzity sa budú môcť stretnúť s významnou osobnosťou svetovej ekonómie, nositeľom Nobelovej ceny – profesorom Ericom Maskinom. O profesorovi Maskinovi je známe, že práve nadšení učitelia v ňom zapálili iskru pre matematiku, pre ďalší rozvoj vedy. To je aj poslaním našej univerzity – ukázať študentom čaro objavovania nových vedeckých obzorov a podporovať ich v tomto bádaní. Verím, že k tomu prispeje i prednáška profesora Maskina,“ vyjadril sa prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD., rektor Univerzity Komenského v Bratislave.

„Sme radi, že Centrum pre ekonomický výskum a postgraduálne štúdium CERGE-EI v Prahe má tú česť priniesť na Slovensko spolu s partnermi – Nadáciou Tatra banky a Univerzitou Komenského v Bratislave, poprednú osobnosť modernej ekonómie. CERGE-EI je alma mater mnohých slovenských študentov ekonómie, preto sa tešíme, že môžeme byť partnerom tohto podujatia na Slovensku. Sme presvedčení, že prednáška profesora Maskina o aktuálnej makroekonomickej situácii vo svete sa stretne so záujmom študentov i odbornej verejnosti,” uviedla Lucia Štefánková z CERGE-EI.

Prednáška profesora Maskina je ďalším pokračovaním programu Nobel Prize Lecture Series, ktorého cieľom je priniesť študentom a odbornej verejnosti možnosť osobne sa stretnúť s laureátom Nobelovej ceny za ekonómiu. V rámci programu už na Slovensku prednášali osobnosti ako Robert J. Aumann (2008), Edward C. Prescott (2009), Robert A. Mundell (2010), Edmund S. Phelps (2010) a Oliver E. Williamson (2011). Podujatie bude prenášané online na http://tv.sme.sk a www.nadaciatatrabanky.sk/live.

Prednáška vznikla v spolupráci Nadácie Tatra banky, CERGE-EI a Univerzity Komenského v Bratislave.

Pridajte sa k udalosti na Facebooku UK!


Život a práca Erica S. Maskina
Eric Stark Maskin je univerzitný profesor na Harvardskej univerzite. Narodil sa 12. decembra 1950 v New Yorku a svoju mladosť prežil v Alpine, New Jersey. V roku 1976 absolvoval doktorandské štúdium v oblasti aplikovanej matematiky na Harvarde. Po jeho ukončení pôsobil na Cambridge University. V rokoch 1977 – 1984 bol členom fakulty na MIT (Massachusetts Institute of Technology), neskôr členom fakulty na Harvarde (1985 – 2000) a v rokoch 2000 – 2011 pôsobil na Princetone. V roku 2012 sa vrátil na svoju domovskú univerzitu Harvard. Je členom American Academy of Arts and Sciences, Econometric Society, European Economic Association a korešpondujúcim členom British Academy. Prof. Maskin žije v Bostone, je ženatý a má dve deti.

Teória návrhu mechanizmov
Nobelovu cenu za ekonómiu získal v roku 2007 spolu s ďalšími ekonómami Leonidom Hurwiczom a Rogersom Myersonom za položenie základov teórie, ktorá určuje, za akých podmienok budú konkrétne trhy a mechanizmy fungovať spoločensky žiaducim spôsobom. Teória návrhu mechanizmov umožňuje ekonómom definovať situácie, v ktorých budú trhy smerovať k požadovanému výsledku. Zásadným pre správny výsledok je nastavenie stimulov jednotlivých aktérov, čo zabezpečí požadovaný výsledok. Umožňuje rozlíšiť situácie, v ktorých trh funguje dobre alebo dobre nefunguje. To pomáha ekonómom identifikovať efektívne obchodné mechanizmy, regulačné schémy a volebné procedúry. V súčasnosti zohráva teória návrhu mechanizmov dôležitú rolu v mnohých oblastiach ekonómie a politických vied. Výsledky tejto teórie možno v úzkom prepojení s teóriou hier alebo s teóriou ekonomických kontraktov využiť pri určovaní správania rozličných systémov, akými sú aukcie alebo špecifické trhy. Možno ich však využiť aj na stanovanie najvýhodnejšej alokácie personálnych zdrojov alebo určenie optimálneho daňového systému. Požadovaným výsledkom môže byť v ekonomike predovšetkým väčší spoločenský blahobyt či zdravá rozpočtová bilancia.

Zdroj: http://www.uniba.sk/index.php?id=186&no_cache=1&tx_ttnews[tt_news]=2471&tx_ttnews[backPid]=18&cHash=4f0bb64761