Univerzita Komenského a Volkswagen Slovakia spustili projekt záchrany a výskumu rakov

24.05.2013

Univerzita Komenského v Bratislave (UK) a Volkswagen Slovakia (VW SK) dnes spustili projekt "Zachraňujeme raky pre Slovensko". Jeho cieľom je výskum rakov a ich návrat do slovenskej prírody.

Oficiálnym štartom projektu bolo dnešné otvorenie chovnej stanice rakov v čistiarni odpadových vôd VW SK a vypustenie prvej generácie raka riečneho do Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, v lokalite pri obci Borinka. Na podujatí sa zúčastnili minister životného prostredia Ing. Peter Žiga, PhD., prorektor UK prof. RNDr. Ján Turňa, CSc., prodekan Prírodovedeckej fakulty UK prof. RNDr. Miroslav Bielik, DrSc., predstavitelia VW SK a ďalší hostia.

Hlavným cieľom projektu je stabilizovať a podporiť rast stavu populácií pôvodných rakov na Slovensku a zabezpečiť, aby z krajiny nevymizli úplne. Ide o raka riečneho a v ďalšej fáze i raka riavového. Projekt zahŕňa ich chov, výskum ich rozšírenia a vypúšťanie chovaných pôvodných druhov do prirodzených biotopov, kde sa nielen ich počet znižuje, či hrozí ich vymiznutie, ale aj tam, kde už vymizli.

V areáli jednej z najmodernejších čistiarní odpadových vôd na Slovensku bola pod odborným vedením Katedry zoológie Prírodovedeckej fakulty UK vybudovaná chovná stanica rakov. Jej výstavbe predchádzali merania a testy, ktoré ukázali, že prečistená voda z čistiarne odpadových vôd VW SK dosahuje čistotu, ktorá je vhodným prostredím pre chov takého chúlostivého živočícha, akým rak je. Rak je totiž indikátorom čistoty vody a prostredia a zároveň "lakmusovým papierikom" ich zmien.

Podľa prorektora UK prof. J. Turňu je projekt "Zachraňujeme raky pre Slovensko" vyústením dlhodobej úspešnej spolupráce Prírodovedeckej fakulty UK a Volkswagenu Slovakia a podpísania spoločného memoranda s Univerzitou Komenského v Bratislave o spolupráci pri výskume a ochrane životného prostredia a prírody na Slovensku.

"Tento spoločný projekt súkromnej firmy a akademickej inštitúcie je jedinečným v celoeurópskom meradle. Je dôležitým prvkom pri návrate rakov do slovenskej prírody a výrazným spôsobom posunie ich výskum," skonštatoval RNDr. Eduard Stloukal, PhD., vedúci projektu z Katedry zoológie Prírodovedeckej fakulty UK.

Zdroj: http://uniba.sk/index.php?id=186&no_cache=1&tx_ttnews[tt_news]=2537&tx_ttnews[backPid]=18&cHash=a1087945a0