Trendom európskych univerzít sú zelené kancelárie

02.05.2023

Udržateľnosť dnes rezonuje takmer na všetkých zahraničných univerzitách. Univerzity žijú zelenými témami a snažia sa, aby boli centrami, odkiaľ sa bude povedomie o udržateľnosti dostávať do širšej komunity – mesta, regiónu, celej krajiny. Hybnou silou sú často študenti, univerzity postupne zavádzajú pozíciu „Green Officer“, niekde zase celé „Green Offices“.

Tzv. zelená kancelária je súčasť univerzity, ktorej pracovníci sa vyslovene zaoberajú udržateľnosťou na univerzite. Koordinujú všetky aktivity v tomto smere, prijímajú nápady od členov akademickej obce, pomáhajú im s ich realizáciou,“ hovorí Peter Hanajík z Environmentálnej sekcie Prírodovedeckej fakulty UK, zástupca UK v UNICA Green, „zelenej“ sekcii siete univerzít z hlavných miest UNICA a člen pracovnej skupiny zameranej na udržateľnosť v aliancii ENLIGHT. Hlavným cieľom je vniesť udržateľnosť do všetkých aspektov univerzity alebo vysokej školy, a to tak do vzdelávania a výskumu, ako aj do organizácie a prevádzky. Vznikajú postupne na viacerých univerzitách naprieč Európou a koordinuje ich platforma Green Office Movement.

Model zelenej univerzitnej kancelárie má 6 zásad:

zapája študentov aj zamestnancov;
je zameraný na podporu udržateľnosti vo vysokoškolskej inštitúcii;
má zdroje na dosiahnutie cieľa;
je začlenený do organizačnej štruktúry inštitúcie;
spolupracuje s internými a externými stranami;
odborne vzdeláva a informuje, aby sa dosiahli žiadané zmeny.
Platforma Green Office Movement ponúka univerzitám vzdelávanie, príklady dobrej praxe a pomoc pri organizácii ďalších zelených kancelárií. Najviac ich je v súčasnosti na univerzitách v krajinách Beneluxu a v Nemecku, celouniverzitnú študentmi vedenú iniciatívu Udržitelný Palacký má napríklad už aj Univerzita Palackého v Olomouci. Existencia zelenej kancelárie má podľa Petra Hanajíka výrazný efekt na to, ako univerzita vyzerá a ako sa na nej ľudia cítia. „Ľudia, ktorí sa snažia o udržateľnosť, sa necítia osamelí, majú viac energie a motivácie robiť aktivity, ak cítia centrálnu podporu.

Prepájanie ľudí naprieč univerzitou prispieva k budovaniu komunity. Téma udržateľnosti a odolnosti spoločnosti nie je dáky krátkodobý moderný trend, na ktorý sa o pár rokov zabudne. Práve naopak. Negatívne dôsledky klimatickej zmeny sú už v tejto chvíli nezvrátiteľné a budeme ich pociťovať v nasledujúcich rokoch čoraz intenzívnejšie. Podpora udržateľných iniciatív by preto mala na inštitúciách nachádzať podporu, najmä ak ide o univerzitné prostredie.“

Green Offices už aj u našich partnerov

Veľmi dobre fungujúci Green Office majú naši partneri v aliancii ENLIGHT v belgickom Gente. „Zelená kancelária v Gente bola jednou z prvých v Belgicku. Medzičasom má Zelenú kanceláriu každá flámska univerzita, na celom svete ich je už 71,“ hovorí Riet Van de Velde, koordinátorka aktivít Green Office. Green Office Gent má 15 zamestnancov z radov študentov, ktorí pracujú 8 hodín týždenne, a 5 kooordinátorov, ktorí sú zamestnancami univerzity. Tím iniciuje, koordinuje a prepája rôzne aktivity v oblasti udržateľnosti. Je akýmsi centrálnym „kontaktným bodom“ pre udržateľnosť na univerzite.

„V oblasti vzdelávania napríklad každoročne organizujeme letné školy na témy ako klíma, znižovanie spotreby či dobré životné podmienky zvierat. Zviditeľňujeme a oceňujeme zaujímavé diplomové práce o témach udržateľnosti. Snažíme sa tiež, aby prostredie univerzity bolo udržateľné, ‚zazelenali‘ sme rektorát a kampusy a spolupracujeme na plánoch ekologického manažmentu zelene a inventarizácii biodiverzity. Vytvorili sme sprievodcu udržateľných kantín a jedální, podporujeme študentov pri organizovaní udržateľných podujatí alebo univerzitné súčasti pri zvyšovaní ich udržateľnosti prevádzky. Pracujeme na vytváraní recyklačných bodov, spolu s mestom Gent umiestňujeme boxy na digitálny odpad,“ vymenúva Riet Van de Velde.

Green Office v Gente tiež má vlastný Green Hub, kancelárie s množstvom zelene, kde sa môžu organizovať stretnutia zamerané na udržateľnosť, ale tiež slúžia ako oddychové zóny a miesta stretávania. Nepoužívajú sa tu jednorazové riady, odpad sa vždy triedi a elektrické spotrebiče vypínajú po skončení stretnutia. Centrum pre udržateľný rozvoj nedávno otvoril aj náš ďalší partner v aliancii ENLIGHT, Univerzita v Tartu v Estónsku. „Cieľom centra je iniciovať a realizovať nové multidisciplinárne výskumné a vývojové projekty v oblasti trvalo udržateľného rozvoja, byť partnerom verejného a súkromného sektora pri tvorbe politík, inováciách a rozvoji, poskytovať aplikovaný výskum a dobré poradenstvo, podporovať rozvoj kurzov a učebných osnov v oblasti trvalo udržateľného rozvoja, podporovať medzinárodnú spoluprácu, verejnú diskusiu, poskytovať poradenstvo pri vytváraní udržateľného kampusu a organizácie univerzity,“ hovorí Mai Torim z Univerzity v Tartu.

Okrem štyroch fakúlt centrum spája tiež miestne múzeá a botanickú záhradu. Vo francúzskom Bordeaux zase náš partner, Univerzita v Bordeaux, spolupracuje s mestom, mimovládnymi organizáciami a ďalšími partnermi na premene starej priemyselnej oblasti na komunitný priestor, v ktorom sa konajú stretnutia, festivaly, funguje v ňom komunitná záhrada, ale napríklad aj dostupné bývanie pre ohrozené skupiny obyvateľov.

Skvelým príkladom univerzity, kde je udržateľnosť takpovediac všadeprítomná, sú podľa skúsenosti Petra Hanajíka Helsinki, náš partner v UNICA. „Myslenie Fínov je mimoriadne nastavené na vnímanie človeka ako súčasť prírody. Tam to neberú tak, že ‚musia‘ separovať, ‚musia‘ využívať obnoviteľné zdroje. Je pre nich prirodzené snažiť sa žiť tak, aby prírodu zaťažovali čo najmenej. Myslia na prírodu tak, ako myslia na samých seba. Tak, ako sa chcem k sebe a svojmu telu správať tak, aby som ho neničil, tak by som sa mal správať aj k prírode.

Barbora Tancerová

Zdroj: https://uniba.sk/spravodajsky-portal/detail-aktuality/back_to_page/univerzita-komenskeho/article/trendom-europskych-univerzit-su-zelene-kancelarie/