Tím z bratislavskej univerzity uspel v medzinárodnej súťaži: Bude šifrovať pre NATO!
Obrovský úspech múdrych hlavičiek z bratislavskej univerzity! Pri rozvoji počítačov a rôznych útokov hackerov vedci z NATO vyvíjajú stále nové systémy, ktoré slúžia na ochranu citlivých dát.
Rozhodli sa osloviť rôznych odborníkov z celého sveta, ktoré by im pomohli pri tvorbe zložitejších programov. V súťaži uspel tím zo Slovenskej technickej univerzity (STU), ktorý bude tri roky vyvíjať nový systém na šifrovanie dát, aby sa k nim nikto nedostal.
Podľa odhadov vedcov by vlády či veľké agentúry, mohli v priebehu pár rokov mať k dispozícií kvantové počítače. Tie dokážu prelomiť šifry, ktoré sa dnes používajú na ochranu citlivých dát. Ide napríklad o heslá k internet bankingu, heslá pri platbe cez internet, či odhaliť mailovú komunikáciu vo firme.
NATO z tohto dôvodu vyhlásilo súťaž pre tímy z celého sveta, aby hľadali nové bezpečné šifrovacie programy. Len pred pár dňami v nej uspel projekt odborníkov z STU. Profesor Otokar Grošek s kolegami a doktoradnom Tomášom Fabšičom (31) vyhrali s konceptom postkvantovej kryptografie. Na jeho rozvoj získali od NATO peniaze. „Táto vedná disciplína sa zaoberá tým, ako šifrovať dáta. Nové kvantové počítače by dokázali zlomiť šifry, ktoré si medzi sebou posielajú dvaja ľudia. Nám ide o to, zamaskovať šifrovanú správu tak, aby ju vedeli prečítať len odosielať a príjemca, a aby sa k nej nedostal nikto iný,“vysvetlil odborný asistent Tomáš Fabšič z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU.
Projekt musia dokončiť do troch rokov. „Ide nám o vytvorenie kľúča, ktorý pozná len odosielateľ a prijímateľ. Pre niekoho, kto nemá kľúč, musí byť nemožné tu správu prečítať. Musíme teda vymyslieť spôsob, ako si dva objekty kľúč vymenia cez internet tak, aby to bolo odolné proti útokom kvantového počítača,“ vysvetlil. Slovenskí vedci budú na projekte spolupracovať aj s univerzitou z Ameriky, Španielska a Malty.
Čo je to Kvantový počítač
Tomáš Fabšič, odborný asistent z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU
Je to prístroj na vykonávanie výpočtov, ktorý funguje na princípoch kvantovej mechaniky, čo je fyzikálna teória správania častíc ako sú elektróny, protóny, neutróny, atómy. Vedci sa snažia kvantový počítač už roky postaviť, lebo je to konštrukčne veľmi náročný proces. Zatiaľ majú iba malé verzie, ktoré sa snažia stále zväčšovať.
Zdroj: https://www.cas.sk/clanok/669202/tim-z-bratislavskej-univerzity-uspel-v-medzinarodnej-sutazi-bude-sifrovat-pre-nato/