Technik STU má 60 rokov

14.03.2014

„...Dnes sviatok, vtedy tvrdý začiatok. Písal sa rok 1953 a vo vestibule internátu v Horskom parku, verboval plagát od autorov – Bárdoš, Varhoľa, Zeke, Rovňák, Laciak, Kuruc a Demko, poslucháčov fakúlt vtedy ešte Slovenskej Vysokej Školy Technickej  do kolektívu spevu, hudby a tanca. A už vo februári toho istého roku bol Veľký estrádny súbor závodného klubu 17. novembra Slovenskej vysokej školy technickej - skutočnosťou.“                                                             Ing. František Krúteľ, prvý vedúci súboru Technik


VUS Technik STU dnes:

VUS Technik STU

Iniciatíva založiť súbor vyšla od študentov, ktorí prichádzali do Bratislavy z celého Slovenska a mnohí mali k folklóru, k hudbe a k umeniu blízko.

Z estrádneho súboru sa postupne odčlenili jednotlivé zložky (Komorný orchester v roku 1965, Spevácky zbor 1956). Pri zrode komorného orchestra stáli významní hudobníci Jindřich Drmola a Zdeněk Somora, ktorý ho od amatérskeho telesa posúvali k profesionálnej úrovni. Dnes je dvojnásobným držiteľom hlavného ocenenia za profesionálny výkon amatérskeho telesa na celoštátnej prehliadke Divertimento Musicale za roky 2011 a 2013.

Folklórny súbor:

folklorny subor

Komorný orchester:

komorny orchester

Spevácky zbor:

spevacky zbor

Počas 60 rokov sa v Techniku STU vystriedalo približne 3000 členov. Technikári absolvovali 16 800 nácvikov, 6 000 vystúpení, 700 sústredení a precestovali takmer celý svet.

Súbor sa môže podpísať aj pod vyše 200 „technikárskych“ manželstiev.

V súbore tancovali, hrali, spievali, dirigovali, určovali jeho smerovanie, viaceré známe osobnosti z prostredia vedy, techniky, kultúrneho, spoločenského života. V jeho vedení  dlhé roky pôsobil zakladateľ Slovenského folklórneho hnutia na Slovensku Cyril Zálešák, dlhoročný riaditeľ festivalu vo Východnej. A v súbore tancoval aj jeho syn Peter Zálešák, absolvent STU, podnikateľ roka 2008, zakladateľ siete Nay.

V Techniku tancovala aj moderátorka Alena Heribanová. Dlhé roky v ňom dirigoval Braňo Kostka a výsledkom tejto spolupráce bolo účinkovanie Techniku v hre Tiso v Divadle Aréna.

V súčasnosti vedie Technik STU Ľubica Mešková. Ľudovú hudbu Štefan Molota, spevácku zložku Lucia Turiničová. Krojovú dielňu s tisíckami originálnych krojov má na starosti Denisa Cicáková.

Pri príležitosti 60. výročia sa Technik STU predstaví Umeleckým večerom 21. marca 2014 v SND.

Program začne choreografiou pripravenou pre tento večer s názvom Spomienka, kedy sa na javisku predstavia naraz všetky tri zložky súboru: Folklórny súbor, Komorný orchester, Spevácky zbor.

"Touto choreografiou sa vraciame do začiatkov súboru, ktorý začínal ako estrádny súbor, keď vystupovali všetky tri zložky naraz a na javisku bývalo viac ako sto účinkujúcich,“ vysvetľuje riaditeľka súboru Ľubica Mešková.

Zaujímavosťou bude spojenie citary, orchestra, zboru a ľudovej hudby. Súbor predstaví tance a hudbu z Tekova.

V programe sa ďalej predstavia jednotlivé zložky samostatne, s vystúpeniami, ktoré naznačia ich vývoj. Spevácky zbor začínal pri ľudovej piesni a rozvíjal repertoár smerom k náročnejším polyfonickým skladbám a dielam zahraničnej a postupne aj domácej súčasnej hudby.

Zaujímavosťou je, že tanečníci Folklórneho súboru Technik STU vystúpia v originálnych krojoch z konkrétnej oblasti, ktoré súbor získal v rámci vlastného výskumu v regiónoch. Na základe vlastného výskumu sú zostavené aj ďalšie tanečné vystúpenia a piesne (Tekov, Novohrad, Horehronie, Lastomír pri Košiciach). Najvzácnejšie budú kroje, v ktorých sa predstavia tanečníci v rámci vystúpenia z Novohradu pozostávajúceho z mužských i ženských rozkazovačiek.

„Číslo vzniklo na základe nášho vlastného výskumu v obciach Lentvora, Madačka, Polichno, Ábelová, Tuhár. Pri návšteve najstarších obyvateľov obcí, z ktorých niektorí mali aj 90 rokov, sme zaznamenávali piesne, tance a príbehy, učili sme sa obliekať kroje, viazať čepce. Kroje,  v ktorých budeme tancovať pochádzajú z týchto obcí z prelomu 19. a 20. storočia. Majú teda viac ako sto rokov,“ hovorí Mešková.

Kroje z Novohradu sú výnimočné  ozdobnosťou a farebnosťou, cez túto oblasť viedli obchodné cesty  do Poľska, Maďarska, na Ukrajinu, čo ovplyvnilo tanec aj hudbu. Kroje sú bohato vyšívané, zdobené korálikmi, trblietkami a majú výrazné farby – červenú, dokonca krikľavo ružovú či zelenú.

Technik STU zaznamenávaním ľudových piesní a zvykov a ich úpravou pre javiskové vystúpenia, tak dodnes zostáva verný svojmu cieľu, ktorý si dal pri vzniku - udržiavať, pestovať a scénicky rozvíjať umelecké hodnoty slovenského folklóru.


Kroje z Novohradu majú aj sto rokov:

kroje novohrad

Kroje z Lastomíra pri Michalovciach sú zase presnými replikami kroja, ktorý sa zachoval v múzeum v Martine. Spevy a tance sú opäť výsledkom výskumu:

kroje z lastomiru

Autor: Andrea Settey Hajdúchová

Zdroj: http://www.stuba.sk/sk/diani-na-stu/prehlad-aktualit/technik-stu-ma-60-rokov.html?page_id=8014