Pre mladú vedkyňu nie je komár otravným hmyzom. V podcaste hovorí o ich kráse aj o chorobách, ktoré prenášajú

12.08.2020

Väčšina ľudí sa snaží komárom vyhýbať, ale vedkyňa Viktória Čabanová by ich chcela mať doma ako svojich domácich miláčikov. V najnovšom podcaste na Portáli CVTI SR – vedanadosah.sk rozpráva o tom, že komár nie je len otravným hmyzom, vysvetľuje aký význam má tento hmyz v prírode a prečo sú podľa nej komáre pod lupou krásne.

Väčšina ľudí sa snaží komárom vyhýbať, ale vedkyňa Viktória Čabanová by ich chcela mať doma ako svojich domácich miláčikov. V najnovšom podcaste na Portáli CVTI SR – vedanadosah.sk rozpráva o tom, že komár nie je len otravným hmyzom, vysvetľuje aký význam má tento hmyz v prírode a prečo sú podľa nej komáre pod lupou krásne.

Podcast aj všetky ostatné podcasty portálu Centra vedecko-technických informácií SR si môžete vypočuť na stránke vedanadosah.sk, na YouTube CVTI SR alebo cez aplikácie na streamovanie hudby Spotify, Apple Podcasts a ďalšie.

Na Slovensku žije približne 60 druhov komárov. Najbežnejším ochorením, ktoré šíria na území Slovenska je Západonílsky vírus. V podcaste sme sa mladej vedkyne pýtali, aj na to, ako sa tento vírus prejavuje u človeka, aké ďalšie choroby môžu komáre na našom území prenášať či naozaj preferujú niektoré krvné skupiny alebo čo ich najúčinnejšie odpudzuje.

Viktória Čabanová je mladá vedecká pracovníčka, ktorá pôsobí vo Virologickom ústave Biomedicínskeho centra SAV v Bratislave. Vo svojom výskume sa venuje ochoreniam, ktoré prenášajú komáre, najmä Západonílskemu vírusu. Spolupracovala na viacerých národných a zahraničných projektoch, aktuálne pracuje na projekte COST, v ktorom sa zameriava na monitoring inváznych komárov z rodu Aedes v Európe.