Mladá garda je výnimočný internát
Mladá garda žila športom a tanečnými „čajmi o piatej“
Internát podľa návrhu architekta E. Belluša stavali študenti.
Je unikátny i priestorovým riešením. STU ho teraz zrekonštruovala.
- Na Mladej garde vyrastali atletické hviezdy. Aj dnes tu trénuje J. Volko.
- Internát je jedinečným pamätníkom doby, mohol by byť pamiatkou.
- Slovenská technická univerzita internát Mladá garda zrekonštruovala.
- STU obnovila aj ŠD Jura Hronca a rekonštruuje ŠD Mladosť v Mlynskej doline.
Zrekonštruovaný internát Mladá garda - hlavná budova.
„Priestory spoločenskej miestnosti v Mladej garde znovu ožívajú ruchom, bez ktorého si tento internát v nedeľu odpoludnia nevieme ani predstaviť. Treba vidieť tie rady, aby človek pochopil popularitu spoločenských večierkov v Mladej garde. Darmo je, technici majú medzi bratislavskými dievčatami dobrý kurz,“ opisujú noviny Technika život na Mladej garde v septembri 1961. Rušným životom bol internát povestný.
Ako hovorí docentka Eva Kráľová z Ústavu dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok Fakulty architektúry STU, bol naprojektovaný práve tak, aby podporoval bohatý študentský život. „Keď vznikla prvá technická vysoká škola na území Slovenska, pribúdali fakulty a silnela potreba nových internátov. Architekt Emil Belluš, autor budovy Fakulty architektúry STU i internátu Mladá garda zapájal študentov do spoločenských úloh. Viedol ich, no jeho snahou bolo, aby si sami naprojektovali, kde chcú bývať a učiť sa. Mladá garda bola internát na vysokej dobovej úrovni, široké chodby boli navrhnuté aj ako miesta debát, bola tu spoločenská miestnosť s javiskom, kinosála, kde sa premietalo dlho do noci, chodili sem herci, estrádne a hudobné skupiny. Fungovalo tu množstvo študentských krúžkov, vysielalo rozhlasové štúdio,“ hovorí docentka Kráľová, ktorá tiež na internáte bývala. Na stretnutia lákal aj vonkajší areál – parkovo upravené priestory medzi blokmi a nádvorie pred hlavnou budovou a športoviská.
Beánia chemikov na Mladej garde, november 2017.
Tanečné "čaje o piatej" bývali na garde veľmi obľúbené.
Mladú gardu študenti aj sami stavali. Pred takmer 60 rokmi. Napriek veku je však dnes internát ako nový. Slovenská technická univerzita v Bratislave dokončila jeho kompletnú rekonštrukciu. „Na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave sme presvedčení o potrebe investovať do kultúry bývania vysokoškolákov. Preto nečakáme na kroky vlády a investujeme do obnovy internátov z vlastných prostriedkov. Ide to síce pomalšie, keďže financií je málo, ale efekt je vidieť – napríklad na Mladej garde. Som hrdý na to, že STU dnes poskytuje študentom ubytovanie už prevažne v novozrekonštruovaných internátoch s rýchlym pripojením na internet,“ hovorí rektor STU Robert Redhammer a dodáva: „V okolitých krajinách už dávno priamo vlády podporujú systémovo rozvoj univerzít a tie potom modernými priestormi lákajú k sebe študovať aj Slovákov. V podstate si tak riešia dlhodobý problém s demografickým poklesom vo vlastnej krajine na úkor Slovenska.“
Mladú gardu stavali študenti podobne ako viaceré vtedajšie stavby mládeže. V máji 1953 prijala vláda rozhodnutie postaviť v Bratislave internát, architekt Belluš mal dva týždne na prípravu projektu, v lete začalo na stavbe pracovať 690 brigádnikov – študentov a mnoho učiteľov a koncom roka 1953 sa do prvého bloku sťahovali obyvatelia. Bol to najväčší úspech mládežníckych brigád. Internát kompletne odovzdali do užívania v roku 1955 pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva.
Podľa docentky Kráľovej by internát mohol byť kultúrnou pamiatkou, nielen ako dielo autora, ale aj pre architektonické riešenie - žiaden študentský domov u nás nie je tak „priestorovo a funkčne rozohraný“. Internát bol postavený v štýle SORELA - socialistického realizmu, ale na rozdiel od dogmatických vzorov prežitej klasiky, tunajšie dekorácie sú tvorivým odkazom na naše architektonické dedičstvo. Na fasádach nachádzame štylizovanú ornamentiku ľudového umenia a inšpiráciu renesančnou kompozíciou. Veža s hodinami na hlavnej budove pripomína renesančné spišské zvonice, ktoré boli rovnako dekorované technológiou sgrafito.
Súčasťou Mladej gardy je i športový areál. Spojenie univerzity a športu bolo bežné. Na Mladej garde trénovali a bývali také osobnosti atletiky ako Eva Lehotská-Glesková, účastníčka Olympijských hier v Tokiu, Mexiku a Mníchove či Mária Mračnová-Faithová, účastníčka OH v Mexiku či v Montreali. Dnes je na Mladej garde jediný 400-metrový atletický areál v Bratislave, ktorý spĺňa podmienky na konanie súťaží. Trénuje na ňom atletická osobnosť súčasnosti – Ján Volko, študent FIIT STU. „Areál Mladá garda mi postačuje na všetky druhy bežeckých a šprintérskych tréningov, som vďačný, že mám kde v Bratislave trénovať,“ hovorí.
Na internáte bývajú budúci strojári či chemici, v minulosti tu býval napr. prezident Rudolf Schuster či hlavný architekt Bratislavy Štefan Šlachta. Z chemikov autor unikátneho patentu na bioplasty Pavel Alexy či terajší dekan FCHPT STU Ján Šajbidor. V tomto internáte začínala aj slávna dvojica Milan Lasica - Július Satinský.
Mladá garada - jedáleň a spoločenská miestnosť dnes, po rekonštrukcii.
Po rekonštrukcii má internát nové fasády a strechy na všetkých blokoch. Vzhľadom na výtvarné motívy rekonštrukcia prebiehala pod dohľadom odborníkov. Vynovená je jedáleň a kuchyňa a obnovujú sa študentské izby. Vzhľadom na zvýšený štandard klesla kapacita - na 1373 ubytovaných. Pribudli totiž jednoposteľové izby. STU okrem Mladej gardy zrekonštruovala i ŠD Jura Hronca. Ten má novú zateplenú fasádu, nové všetky izby vrátane sociálnych zariadení, nábytku či okien a novú jedáleň a kuchyňu. STU začala aj s rekonštrukciou ŠD Mladosť v Mlynskej doline, obnovená je kompletne ubytovacia časť jedného zo 4 blokov, pokračujú práce na druhom bloku. Celková suma rekonštrukcie ŠD Mladosť je 20 miliónov eur.
Mladá garda - študentská izba dnes.
Pôvodná izba po otvorení Mladej gardy.
Mladá garda, jedna z chodieb.
Fasády zdobia farebné omietky sgrafito a veža s hodinami na hlavnej budove sa podobá renesančným spišským zvoniciam, tiež dekorovaným sgrafito.
Súčasťou Mladej gardy bol a je
športový areál. Dnes je na Mladej garde jediný 400-metrový atletický
areál v Bratislave, ktorý spĺňa podmienky na konanie súťaží.
Foto: Matej Kováč, posledné foto z atletiky na Letnej univerziáde 2016 - Pavol Uhrin
Zdroj: https://www.stuba.sk/sk/diani-na-stu/prehlad-aktualit/mlada-garda-je-vynimocny-internat.html?page_id=11892