Medzinárodný workshop znalostného manažmentu (IWKM) splnil svoju misiu
Téma 12. ročníka bola „Knowledge Management as a Framework for Industry 4.0“.
12th IWKM, ktorý sa konal v Trenčíne 12. – 13. októbra 2017 na Vysokej škole manažmentu (VŠM) pod záštitou rektorky prof. Ing. Edity Hekelovej, PhD., prekvapil účastníkov pestrým programom, v ktorom si každý mohol nájsť niečo zaujímavé.
Úvod patril semináru „Data Mining Tools and Computer Aided Quality“, v ktorom boli okrem iného predstavené nielen softvérové systémy pre data a process minig (WEKA, RapiMiner, Minit,..), ale aj MES (Manufacturing Execution Systems) Wonderware. Všetky tieto systémy podporujú zber a následnú analýzu podnikových dát, pričom sa uplatňujú aj manažéri kvality, najmä v oblasti prognózovania nekvalitnej výroby.
Nasledovala panelová diskusia na tému „Universities, SME’s and Knowledge Management“. V nej účastníci z USA, Nemecka, Fínska, Česka a Slovenska porovnávali univerzitné prostredie v rôznych krajinách a ich úlohu pri tvorbe, zdieľaní a transfere znalostí. Diskutéri sa zhodli na tom, že aj slovenské univerzity by mali mať „3. rozmer“, v ktorom sa hodnotí služba komunite, vychádzanie v ústrety svojmu okoliu, prostrediu, z ktorého čerpá a ktoré ovplyvňuje svojou činnosťou.
Čoraz väčšiu úlohu pritom má celoživotné vzdelávanie, ktoré musia univerzity rozvíjať v spolupráci s regionálnymi firmami a organizáciami.
Účastníci workshopu ďalej prezentovali výsledky svojho bádania v oblasti transferu znalostí z univerzitného prostredia do firemného a naopak. Dospeli k záveru, že spolupráca univerzít s firmami v oblasti aplikovaného výskumu je nevyhnutnou podmienkou pre neskoršie uplatnenie ich absolventov v praxi. Ak sa budú takto získané znalosti kontinuálne implementovať do vyučovacieho procesu v rámci inovovania obsahu aj formy predmetov, univerzita bude úspešná, lebo budú úspešní jej absolventi na trhu práce.
Mnoho prednášajúcich sa zaoberalo témou Priemysel 4.0. Tento novodobý koncept výroby, ktorý sa skladá zo štyroch základných princípov organizačného usporiadania: "networking", transparentnosť informácií, technická podpora a decentralizácia rozhodovania, si vyžaduje prípravu nielen technicky zdatných absolventov, ale najmä absolventov pre stredný a vrcholový manažment, ktorí budú na túto koncepciu pripravení. Súčasný trh práce potrebuje znalostných pracovníkov, ktorí disponujú explicitnými aj tacitnými znalosťami.
Takmer každý podnik či organizácia už dnes potrebuje znalostného manažéra (niekde nazývaného aj ako digitálny / dátový steward), ktorý vie riadiť znalostných pracovníkov, rozumie procesom podnikovej informatiky, dokáže analyzovať obrovský objem údajov (big data), ktoré vznikajú v podnikových procesoch a vie z nich získať znalosti, podporujúce konkurencieschopnosť firmy.
Študenti VŠM si mohli vybrať z ponúk pestrého programu v rámci JOB FAIR, ktorý im pripravili firmy HELLA Slovakia Front-Lighting, s.r.o. Kočovce a ON Semiconductor Slovakia, a. s. Piešťany. Najviac uvítali možnosť „cvičného pohovoru“, kde sa okrem iného na vlastnej koži presvedčili, aká je pre firmy dôležitá znalosť cudzích jazykov u budúcich podnikových manažérov. Tieto firmy v spolupráci s VŠM pomáhajú u študentov budovať povedomie, že aj vo výrobných firmách si podnikový manažér a najmä manažér kvality dokáže nájsť zaujímavé a úspešné uplatnenie.
Ďakujeme všetkým účastníkom 12th IWKM za ich ochotu zdieľať svoje znalosti a srdečne pozývame širokú odbornú verejnosť ako aj firmy na 13th IWKM a JOB FAIR, ktorý bude v Trenčíne, 18 - 19. októbra 2018.
Fotografie z podujatia nájdete na: https://photos.app.goo.gl/qB8rhYiPSIxfyoQb2
Renata Janošcová & Jozef Hvorecký
IWKM co-chairs