Letná škola čínskeho jazyka 2018. Čo ponúkla?

13.08.2018

Tianjin - miesto, kde cisár prekročil rieku, sa nachádza na severe Čínskej ľudovej republiky. A práve toto niekoľkomiliónové mesto ohromilo aj tohtoročných účastníkov letnej školy čínskeho jazyka a čínskej kultúry zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Tento rok sa na podujatí zúčastnilo deväť študentov a pracovníčka FEM, jeden študent FEŠRR, dve študentky FAPZ a dvaja študenti čínštiny z FF UKF.

Výučbu čínskeho jazyka, hodiny spoznávania čínskej kultúry (kaligrafia, viazanie čínskych uzlov, Tai Chi, maľovanie čínskych divadelných masiek atď.), ako aj prehliadky kultúrnych pamiatok, absolvovali od 10. do 23. júla. Tiež sa zúčastnili na stretnutí s ďalšími účastníkmi LŠ zo strednej a východnej Európy v Pekingu

„Doobeda sme sa vzdelávali, rozširovali vedomosti nielen z čínskeho jazyka, ale aj z maľovania či spevu, poobede nasledoval program po zaujímavostiach mesta. Navštívili sme múzeum v Tianjin University, ktorá bola založená v roku 1895, Italian style street, Ancient culture street, Nanshi food street, prezreli sme si Zakázané mesto a prešli sa po Čínskom múre. Navštívili sme aj niekoľko čínskych reštaurácií a ochutnali tradičné jedlá. Uprostred historickej kultúrno-turistickej oblasti Wudadao sme dokonca našli kúsok „domova“ v podobe tradičnej českej kuchyne a malého pivovaru,“ hovorí  RNDr. Janka Drábeková, PhD., z FEM.

Za tento bohatý dvojtýždňový program patrí poďakovanie Konfuciovmu inštitútu (KI) v Bratislave, KI na SPU v Nitre,  Škole medzinárodného vzdelávania na Tianjin University,  ako aj vedeniu FEM, FAPZ a FEŠRR SPU v Nitre.

„Čína je veľmoc, ktorú sa oplatí navštíviť. Študujte jazyky a spoznávajte svet, je to veľká skúsenosť. Čínština je považovaná za jazyk budúcnosti, tak neváhajte a využite jedinečnú možnosť štúdia tohto jazyka na SPU v Nitre,“ uzatvára J. Drábeková.