Krásny úspech Slovákov: Vynález tímu z Univerzity Komenského zachraňuje životy v Afrike
Pomáha tam, kde je to potrebné! Slovenský vynález z Univerzity Komenského v Bratislave slúži už vyše roka a pol v africkej Keni. Ide o pľúcny ventilátor Q-VENT mini, ktorý pomáha pacientom s respiračným zlyhávaním.
Uplynulých 5 týždňov strávil tím zavádzaním prístroja v lokálnych podmienkach, kde absolvoval spoločnú cestu s expedíciou z National Geographic. Ak pacienti v Keni potrebujú oxygenoterapiu, pomôže im práve slovenský Q-VENT mini, čo je núdzový ventilátor. Šikovný vynález je rovnako využiteľný pri transporte pacientov zo vzdialenejších oblastí do spádových alebo centrálnych nemocníc.
Prístroj bol prvýkrát uvedený v septembri 2021 a odvtedy už existuje jeho tretia vylepšená verzia. „Vedu robíme, aby sme spravili svet lepším. V odľahlej nemocnici sa na nás s nádejou pozerali 5- až 6-ročné deti, ktoré stáli pri ceste a prosili o vodu,“ dodáva Daniel Furka z UK, ktorý na projekte pracuje aj s bratom Samuelom.
Okrem nich je v tíme aj lekár Patrik Palacka z Lekárskej fakulty UK, lekár Adam Salama a študentka medicíny Tímea Baruníková. Tak ako vo väčšine afrických nemocníc, aj v tých kenských chýbajú základné potreby, ako sú lieky či lekárske vybavenie, dokonca čistá voda či internet.
„Napriek mnohým nedostatkom v slovenskom zdravotníctve je situácia v odľahlých regiónoch Kene podstatne horšia. Absentuje základné vybavenie zariadení a zdravotníckych pracovníkov vrátane lekárov. Akýkoľvek inovatívny prístroj môže významným spôsobom zlepšiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti,“ hovorí lekár Patrik Palacka z UK.
Slovákom v Keni s uskutočňovaním projektu pomáhajú lokálni lekári zo spádových nemocníc. Podporu poskytujú aj SlovakAid a Vojenský a špitální řád sv. Lazara Jeruzalémského. Náš tím zo Slovenska prešiel tisícky kilometrov dlhú cestu cez savanu do púštnej oblasti Kalacha či hornatej oblasti Marsabit.
Spoločnosť im robil expedičný tím National Geographic, s ktorým si vzájomne pomáhali, aby im nezapadli kolesá pri prechode cez močiare, púšť či na kamenných cestách. „Občas keď odchádzame z roboty o 23:00 si zanadávame, že to preháňame. Avšak nakoniec sa vzájomne potiahneme a vrátime sa do labákov a nemocníc tvoriť hodnoty, pretože každý ľudský život, ktorý je zachránený, preváži akúkoľvek únavu a odopieranie si,“ píše na sociálnej sieti Daniel Furka.
Oxygenoterapia
Cieľom aplikácie O2 je zlepšiť okysličenie organizmu
Spôsoby podávania:
a) krátkodobé - 5 až 10 min. na odstránenie dýchavičnosti pred či počas námahy a v zotavovacej fáze po záťaži, paliatívne
b) dlhodobé - viac hodín, najmä v domácnosti, u chronicky chorých na respiračný trakt