Európsky synchrotrón by pomohol našim výskumníkom aj doktorandom
Európsky synchrotrón vo francúzskom Grenobli by výskumníkom aj doktorandom z STU pomohol zvýšiť parametre materiálového výskumu a nadobudnúť neoceniteľné skúsenosti z pracoviska svetového významu. Zhodli sa na tom rektor STU Oliver Moravčík a honorárny konzul Slovenskej republiky vo Francúzsku Menyhért Kocsis.
Menyhért Kocsis pôsobí na Európskom synchrotróne (European Synchrotron Radiation Facility) vo francúzskom Grenobli. Zariadenie svetového významu je urýchľovač, ktorý produkuje vysoko intenzívne röntgenové lúče. Slúžia na analýzu materiálov v rôznych oblastiach života – od štruktúry umeleckých diel, chemických látok, materiálov, až po medicínu, kde pomáhajú vyvíjať protinádorové terapie. Inštitút funguje od začiatku deväťdesiatych rokov, pred krátkym časom synchrotrón vymenili za nový. Podľa Menyhérta Kocsisa sú aktuálne najlepším pracoviskom tohto druhu na svete. „Náš európsky synchrotrón tak umožňuje robiť špičkovú vedu. Funguje v špeciálnom režime – sme vlastne servisný inštitút, ktorý od členských štátov prijíma návrhy na merania. Ak výskumník pošle návrh (za rok môže dvakrát), medzinárodná komisia rozhodne o pridelení či nepridelení času na meranie. Ak vedcovi čas pridelia, inštitút mu hradí všetky náklady spojené nielen so samotným meraním, ale aj s cestou a pobytom.“
Menyhért Kocsis navštívil počas pobytu na Slovensku pracovisko MTF STU v Trnave, kde prevádzkujú lineárny tandemový urýchľovač iónov. „Blahoželám, toto pracovisko má veľký potenciál ďalšieho rozvoja. Identifikovali sme niekoľko oblastí možnej spolupráce, výskumníci z Trnavy by mohli prísť urobiť niektoré unikátne merania k nám,“ zhodnotil. Mohlo by ísť napríklad o výskum nových materiálov a zliatin. Zariadenie v Grenobli by dokázalo odmerať vnútorné napätia bez toho, aby sa vzorka zničila, dokázalo by urobiť dokonca polohovú mapu pnutia v jednotlivých hĺbkach s rozlíšením na mikrometre. Umožňuje to vysoká intenzita röntgenových lúčov, ktoré tak dokážu prejsť celou vzorkou.
Slovensko bolo prostredníctvom STU členom Európskeho synchrotrónu, pred niekoľkými rokmi však členstvo zrušilo. „Veríme, že sa Slovensko vráti. Kým sa tak stane, pokúsim sa spojiť našich výskumníkov s vašimi, aby spoločne riešili merania v rámci domáceho výskumu. Účasť študentov-doktorandov je však bez riadneho členstva komplikovaná,“ povedal Menyhért Kocsis. „Možnosť spolupráce a získania skúseností z takéhoto výnimočného pracoviska, hoci aj na limitovaný čas, by určite znamenalo veľký prínos pre našich výskumníkov a doktorandov,“ reagoval rektor STU Oliver Moravčík.