Čínsky veľvyslanec deklaroval záujem o spoluprácu

16.06.2013

Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre navštívil 11. júna mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky na Slovensku Pan Weifang, ktorého sprevádzali spolupracovníci - prvý tajomník Wang Ji  a obchodný radca Wang Jingsong. Na pôde univerzity vzácnych hostí privítal rektor Dr.h.c. prof. Ing. Peter Bielik, PhD., prorektori, zástupcovia fakúlt a odborníci z univerzity spolupracujúci s čínskymi partnermi.

Ako sa vyjadril čínsky ambasádor, SPU v Nitre je prvou univerzitou, ktorú navštívil od vymenovania do úradu a verí, že návšteva bude dobrou príležitosťou rozvíjať na kvalitatívne vyššej úrovni spoluprácu SPU s čínskymi univerzitami a inštitúciami.

„SPU v Nitre má veľmi dobré meno nielen v Európe, ale aj v Ázii, známy je pšeničný program, ktorý rozvíjate v spolupráci s Indonéziou. Vaša univerzita zaznamenáva veľký progres a s optimizmom pozeráme na našu budúcu kvalitnú spoluprácu. Máme záujem participovať na pšeničnom programe a implementovať ho do čínskych podmienok a tiež spolupracovať v ďalších aktuálnych oblastiach, ako je bezpečnosť potravín, bioenergia, ekológia, biotechnológia, biochémia a podobne,“ povedal Pan Weifang. Zároveň uviedol, že veľvyslanectvo môže byť premostením medzi SPU a špičkovými čínskymi univerzitami, ktoré prejavili záujem o novú kooperáciu.

Následne sa hostia oboznámili so štruktúrou SPU a realizáciou doterajšej spolupráce s čínskymi univerzitami a organizáciami, ktorá má dlhoročnú tradíciu. Na SPU sa realizovalo od roku 2002  šesť bilaterálnych výskumných projektov s čínskymi partnermi so zameraním na výskum tolerancie obilnín na suchú a vysokú teplotu, citlivosti primárnych procesov fotosyntézy a dopadom klimatických extrémov na produkčné vlastnosti strategických plodín v Číne a na Slovensku, či eko-fyziologické faktory produkcie ovocných a okrasných drevín. V roku 2009 bola podpísaná aj zmluva o spolupráci medzi China Hengshui Luyuan Flower and Tree Ltd. a Botanickou záhradou SPU Nitra v oblasti výmeny semenného a rastlinného materiálu, množiteľských technológií, ochrany a výživy rastlín. Ďalšou spoluprácou je napríklad výmena rastlinného materiálu v oblasti ovocinárskej, dendrologickej i floristickej a výskum suchovzdornosti vybraného sortimentu ovocných a okrasných drevín.

Doterajšími partnermi pre medzinárodnú spoluprácu bol Inštitút prírodných vied v Shandongskej poľnohospodárskej univerzity v Taiane, Ústav botaniky v Pekingu a Ekologický ústav pre výskum pobrežnej zóny v Yantai Čínskej akadémie vied, či Výskumný ústav pre suchovzdorné rastliny (Dry Farming Institute Hengshui) v provincii Hebei.

Okrem projektov boli predstavené aj úspešné publikácie v medzinárodných časopisoch s vysokým Impact faktorom, ktoré vznikli v spolupráci odborníkov z Číny a SPU.

Na záver návštevy si hostia prezreli laboratórium fotosyntézy na Katedre fyziológie rastlín Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov a oboznámili sa s prebiehajúcimi experimentmi s ozimnou a jarnou pšenicou, ktoré realizuje katedra v spolupráci s Centrom výskumu rastlinnej výroby v Piešťanoch

DSC 0590.JPG
DSC 0595.JPG
DSC 0608.JPG
DSC 0610.JPG
DSC 0612.JPG
DSC 0613.JPG
DSC 0617.JPG
DSC 0619.JPG
DSC 0621.JPG
DSC 0630.JPG
DSC 0634.JPG
DSC 0639.JPG
DSC 0643.JPG
DSC 0646.JPG
DSC 0650.JPG
DSC 0659.JPG
DSC 0666.JPG
DSC 0669.JPG
DSC 0672.JPG
DSC 0673.JPG
DSC 0674.JPG
DSC 0680.JPG
DSC 0681.JPG
DSC 0685.JPG
DSC 0692.JPG

Zdroj: http://www.uniag.sk/sk/aktualne-informacie