Atlas rómskych komunít na Slovensku
Prorektor pre vonkajšie vzťahy a marketing doc. Ing. Ladislav Suhányi, PhD., MBA, v zastúpení rektora Prešovskej univerzity v Prešove prof. PhDr. Petra Kónyu, PhD., dňa 12.10.2016 sa v Bruseli stretol s Monikou Ladmanovou členkou kabinetu eurokomisárky Věry Jourovej (Cabinet of Commissioner Věra Jourová). Osobné stretnutia prebiehali s Pavelom Tychtlom z Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre komunikáciu (Directorate-General for Communication), Vladimírom Šuchom generálnym riaditeľom Spojeného výskumného centra (Joint Research Centre) a Miroslavom Veskovičom zo Spojeného výskumného centra. Diskutovalo sa o Atlase rómskych komunít (2013) zhotoveného na PU v Prešove a o ambícií vytvoriť európsky atlas rómskych komunít. Doc. Ing. Ladislav Suhányi, PhD., MBA otvoril aj otázku ďalšej spolupráce Prešovskej univerzity v Prešove v Bruseli.
Atlas 2013 bol realizovaný Rozvojovým programom OSN (UNDP) v spolupráci s Ústavom Rómskych štúdií PU v Prešove, Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity (USVRK) a Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) v rámci širšej programovej spolupráce medzi UNDP a Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Samotný zber údajov realizoval Ústav rómskych štúdií PU v Prešove v spolupráci s Krajským centrom pre rómske otázky (KCpRO) z Prešova a trval od septembra 2012 do septembra 2013.
Pri tejto príležitosti bol dňa 12.10.2016 v Bruseli usporiadaný seminár „Atlas rómskych komunít na Slovensku “ / “Atlas of Roma communities in Slovakia” (http://slord.sk/sk/atlas-of-roma-communities-in-slovakia.html?page_id=2831) organizovaný Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej Republiky, Stálym zastúpením SR pri EÚ v Bruseli, Styčnou kanceláriou pre výskum a vývoj v Bruseli a Centrom vedecko – technických informácií SR. Seminár otvoril zástupca stáleho predstaviteľa SR pri EÚ Alexander Micovčin. Na seminári bola prezentovaná myšlienka vytvorenia (prvého) Európskeho atlasu Rómov, ktorú predstavili Mgr. Alexander Mušinka, PhD. (kultúrny antropológ) z Prešovskej univerzity v Prešove a Mgr. Daniel Škobla, PhD. (sociológ) z Inštitútu pre výskum práce a rodiny. Základ tejto práce by sa odvíjal od už existujúceho Slovenského atlasu rómskych komunít.
Po
prezentácií nasledovala panelová diskusia zameraná na postavenie vedy a
výskumu v prípravnej fáze a implementácii politík a skúsenosti v tejto
oblasti. Panelová diskusia sa dotýkala štyroch základných tém,
spomenutého Atlasu rómskych komunít, ďalej vlastných skúsenosti pri
písaní a realizácií projektov v danej oblasti a odporúčaní, postavenia
výskumu pri tvorbe politík a otázke, či je potrebné mať viac
strategického prístupu na Európskej úrovni.
Autor: Mgr. Mária Stachurová
Zdroj: http://www.unipo.sk/aktuality/24951/