Ako správne napísať CV a zaujať na pracovnom pohovore? Študentom radil známy kariérny kouč i top manažérka

10.11.2022

Ako napísať CV, aby ste zaujali a ako vybudovať svoju značku cez Linkedin? Čo hovoriť na pohovore, aby vás prijali a ako rozbehnúť úspešnú kariéru? Odpoveď na tieto otázky mali možnosť získať účastníci workshopu s Ľubomírom Drangom, ktorý sa konal v rámci ŠDNU 8. novembra v SuPerUni COWORK SPU v ŠD Mladosť. Zároveň si na podujatie prizval hosťa - prevádzkovú personálnu manažérku Tesco SR, a.s., Miroslavu Rychtarechovú.

Prvá časť podujatia bola zameraná na informácie, ktoré by mali byť obsiahnuté v životopise žiadateľa, ako správne napísať CV a motivačný list.

Kariérny poradca s vyše 20-ročnými skúsenosťami radil všetkým, ktorí potrebovali pomôcť v otázkach ich kariérneho života. Ako Ľubomír Dranga uviedol, mladých ľudí sa snažia informovať ako sa vyvarovať chýb pri písaní CV a priblížiť im, čo naozaj platí na reálnom trhu práce.

„Samozrejmosťou CV sú osobné a kontaktné údaje, ale to, čím môže žiadateľ zaujať personalistu, sú práve záujmy či dosiahnuté skúsenosti. Toto sú totiž prvotné informácie, ktorými vytvára obraz o sebe. Veľké možnosti pri hľadaní práce ponúkajú sociálne siete, najmä Linkedin postupne začína nahrádzať klasické CV,“ uviedol Ľ. Dranga.

Pokiaľ ide o najväčšie chyby, ktoré mladí ľudia robia pri hľadaní si práce, podľa skúseného lektora, je to malá aktivita.

„Možno to vychádza z našej kultúry a myslíme si, že keď budeme len ticho sedieť, všetko bude v poriadku. Nie je to však tak. Treba byť aktívnym a ukázať aktivitu aj u personalistu. Tam je zbytočný rešpekt. Aktivita, ktorú ukážeme v životopise a pohovore, je niečo, čo zaboduje. A to potrebujeme – aby si nás všimli. Mladých ambicióznych ľudí, ktorí vedia, čo chcú, si manažéri vyberajú a vytvárajú im možnosti.“ Podľa slov profesionálneho kouča, obdobie pandémie nepomohlo aktivovať mladých ľudí. „Práve naopak, aktivitu utlmilo a s touto generáciou treba veľa pracovať,“ povedal Ľ. Dranga. Tiež konštatoval, že veľa záleží aj od školy, ako sa jej študenti prezentujú. „Teší nás, že na SPU vždy nachádzame aktívnych študentov, ktorí sa zaujímajú o naštartovanie kariéry a možno aj preto sú úspešní, ako aj samotná SPU, ktorá je umiestnená na popredných miestach v rankingoch vysokých škôl.“

Účastníkov zaujímali rôzne otázky, medzi nimi napríklad súvisiace s úspešným vyjednaním platu. „Plat je číslo, ktoré je okamžité. Sledujte hodnoty spoločnosti, v ktorej chcete pracovať, ako bude do vás firma investovať do budúcnosti,“ poradil profesionál.

Témou druhej časti workshopu boli najmä otázky súvisiace s absolvovaním pohovorov a spôsobmi ako rozbehnúť úspešnú kariéru. O svoje skúsenosti z praxe, z pohovorov, sa podelila top personálna manažérka Miroslava Rychtarechová, bývalá absolventka SPU v Nitre.  

Ako povedala, mladí ľudia veľmi na pohovory nechodia, resp. vnímajú pokles mladých ľudí, ktorí sa hlásia do zamestnania. „Záleží nám na tom, aby sme ich oslovili. Na pohovoroch sa stretávame s dvoma skupinami uchádzačov – tí, ktorí majú veľa skúseností, aj zahraničných, majú za sebou dobrovoľníctvo, absolvovanie rôznych programov, ktoré im umožnili rásť. K druhej patria tí, ktorí nevedia, čo chcú a hľadajú sa. Občas sa dokonca vyjadria, že ich na pohovory poslali rodičia.“

Top personálna manažérka charakterizovala i požiadavky mladej generácie, ktorá k nim prichádza, ako aj úlohu zamestnávateľa.

„Mladí ľudia hovoria: všetko ma baví, chcem veľmi rýchlo, ideálne do pol roka, získať nejakú zodpovednosť, nechcem čakať, bavia ma technológie, chcem si plniť svoje sny a koníčky. My ako zamestnávatelia to musíme akceptovať. Uvedomujeme si, že našou úlohou je vytvoriť programy, v ktorých sa všetci nájdu.“ Aj preto Tesco vytvára rozvojové programy práve pre absolventov, kde sa v štruktúrovanom procese naučia danú činnosť, zodpovednosť, prax a majú garantované pozície. „Napríklad pri programe mladý líder majú garantovanú pozíciu manažéra obchodu. Myslím si, že toto je cesta, ako mladým ľuďom uľahčiť zmenu, lebo dnes to vôbec nemajú jednoduché,“ uzatvára manažérka.

Monitoring médií:

TV Nitrička: Univerzitné kariérne dni na SPU

Zdroj: http://www.uniag.sk/sk/aktualne-informacie/ako-spravne-napisat-cv-a-zaujat-na-pracovnom-pohovore-studentom-radil-znamy-karierny-kouc-i-top-manazerka